Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Norwegia nie radzi sobie z nadwagą u dzieci. Padła propozycja: darmowe posiłki w szkołach

Monika Pianowska

27 września 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia nie radzi sobie z nadwagą u dzieci. Padła propozycja: darmowe posiłki w szkołach

Wiele norweskich dzieci nie przestrzega zaleceń dotyczących dziennego spożycia owoców i warzyw. adobe stock/ licencja standardowa

Panel niezależnych norweskich ekspertów w dziedzinie odżywiania i zdrowia publicznego ocenił, jak norweskie władze skupiają się na zdrowej żywności oraz zapobieganiu nadwadze i otyłości, m.in. wśród dzieci. Okazuje się, że kraj fiordów pozostaje w tych kwestiach w tyle, dlatego w raporcie fachowcy proponują, aby gminy oferowały uczniom posiłki w szkole.
Projekt nosi nazwę Indeks Polityki Środowiskowej Zdrowej Żywności (Food-EPI) i stanowi część sieci oceny polityki (PEN), w której oprócz Norwegii uczestniczy pięć innych europejskich państw. W kraju fiordów za wnioski i zalecenia odpowiadali naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, a wiele rad skierowanych w raporcie do władz dotyczy dzieci i młodzieży. We wrześniu temat poruszył dziennik NRK.

Mimo że są zdrowi, źle się odżywiają

Chociaż młodzi Norwegowie są zdrowsi w porównaniu z innymi Europejczykami, wciąż mniej niż połowa z nich przestrzega zaleceń żywieniowych władz odpowiedzialnych za kwestie zdrowotne, zgodnie z tak zwanym raportem HEVAS, który ukazał się w czerwcu. Został przeprowadzony pod auspicjami WHO.
Okazało się m.in., że norweskie dzieci i młodzież w dużej części nie przestrzegają zaleceń dotyczących dziennego spożycia owoców i warzyw, a także zalecanej ilości aktywności fizycznej. Badania żywieniowe pokazują, że młodzi Norwegowie spożywają za dużo tłuszczów nasyconych i cukru zawartego w produktach spożywczych, a za mało owoców, warzyw i ryb.

Zapobiegać zamiast leczyć

Eksperci mają na to radę: wszystkie gminy powinny zapewniać uczniom prosty posiłek w szkole, który składałby się przynajmniej z bezpłatnych owoców. Autorzy raportu biorą pod uwagę czas potrzebny na lokalną adaptację zaleceń i podkreślają, że projekt powinno współfinansować państwo. Najważniejszy wniosek to stworzenie warunków do zdrowego odżywiania już w dzieciństwie, a nie leczenie nadwagi i otyłości w późniejszych latach.
Według ministra zdrowia Norwegii głównym wyzwaniem w szkole nie jest to, że dzieci nie mają jedzenia, ale to, że nie mają czasu na zjedzenie tego, co przynoszą.

Według ministra zdrowia Norwegii głównym wyzwaniem w szkole nie jest to, że dzieci nie mają jedzenia, ale to, że nie mają czasu na zjedzenie tego, co przynoszą. pixnio.com/public domain

Poza zapewnianiem dzieciom jedzenia w szkole eksperci radzą, aby etykietować kalorie, tłuszcz, sól i cukier w ​​menu restauracji, jak również wprowadzić przepisy regulujące sprzedaż i marketing słodkich napojów, również energetyzujących o wysokiej zawartości kofeiny, w celu ochrony zdrowia dzieci i młodzieży.
Do zaleceń na łamach NRK odniósł się norweski minister zdrowia, Bent Høie. Stwierdził, że propozycja nałożenia na wszystkie gminy obowiązku oferowania jednego posiłku w szkole każdego dnia nie jest priorytetem. – Głównym wyzwaniem w szkole nie jest to, że uczniowie nie mają jedzenia, ale to, że nie mają czasu na zjedzenie tego, co ze sobą przynoszą. Minister poiformował, że resort zdrowia przedstawił kilka wskazówek dla gmin, które muszą ułatwić dzieciom spożywanie jedzenia, które mają przy sobie. Dodał, że liczy również na współpracę z producenami jedzenia w kwestii marketingu i sprzedaży.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mariusz urbaniak

28-09-2020 11:19

Dla woezniow jest darmowe jedzenia ale dla dzieci to juz brak hory system

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok