Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia naruszyła prawa człowieka. Zapadł wyrok za zabranie Polce syna Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 19 grudnia 2019
09:43

Norwegia naruszyła prawa człowieka. Zapadł wyrok za zabranie Polce syna

12
Skomentuj
W Europejskim Trybunale Praw Człowieka przeciwko Norwegii toczy sie blisko trzydzieści spraw, większość o naruszenie art. 8, który mówi o poszanowaniu życia rodzinnego przez państwo. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ Africa Studio
Europejski Trybunał Praw Człowieka 17 grudnia wydał wyrok, w którym jednomyślnie stwierdził, że Norwegia – odebraniem syna Polce, umieszczeniem go w rodzinie zastępczej bez zgody matki i ukrywaniem przed nią miejsca pobytu chłopca – naruszyła art. 8 europejskiej konwencji praw człowieka, który gwarantuje prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
Reklama
– Norweskie władze i sądy zdecydowały o umieszczeniu małoletniego dziecka w rodzinie zastępczej, choć matka nie wyraziła na to zgody. Odmówiono jej także prawa do kontaktu z dzieckiem – czytamy w komunikacie prasowym Trybunału. 

Sprawa dotyczy 51-letniej Polki, której w 2012 roku Urząd ds. Ochrony Dzieci (Barnevernet) zabrał jedyne dziecko, 3-letniego wtedy synka. Chłopca najpierw umieszczono w ośrodku opiekuńczym, a następnie w rodzinie zastępczej. Polka w 2014 roku złożyła wniosek o powrót dziecka z rodziny zastępczej, jednak w 2015 roku norweski sąd zakazał matce kontaktów z synem. Utajniono przed nią także adres, pod jakim przebywało jej dziecko.

Ślepi na starania matki

Trybunał podkreślił, że matka zdawała sobie sprawę, że wychowanie dziecka sprawia jej trudność, bo jako rodzicowi brakowało jej odpowiednich umiejętności. Dlatego też kobieta ukończyła kilka kursów, dzięki którym nabyła kompetencje do opieki nad chłopcem. Mimo to norweskie władze nie dostrzegały jej pracy nad sobą i postępów, które poczyniła. Sąd, bardziej niż na progres matki, zwracał uwagę na argumenty przeciwne powrotowi chłopca z rodziny zastępczej. Poddawano w wątpliwość fakt, że Polka była świadoma zaniedbywania syna, a także starano się wykazać, że kobieta nie umie dostrzec potrzeb jej dziecka. Podkreślano też, że syn w trakcie spotkań negatywnie reagował na matkę.  

Norweska strona podkreślała także, że chłopiec, który obecnie ma już 10 lat, przywiązał się do rodziny zastępczej, więc rozstanie z nią byłoby dla niego szkodliwe. Decyzję sądu rejonowego podtrzymał także Sąd Najwyższy, gdzie kobieta odwoływała się od wyroku sądu niższej instancji.

Poniżej: O decyzji Trybunału poinformowano również za pośrednictwem oficjalnego profilu ETPC na Twitterze. W tym samym dniu sędziowie ogłosili także pogwałcenie przez Norwegię praw człowieka w przypadku dwudziestokilkuletniej Somalijki, której również odebrano dziecko, umieszczono w rodzinie zastępczej, a następnie – bez zgody matki – przekazano do adopcji. 

Nie było podstaw

Trybunał uznał, że nie istniały podstawy, by przetrzymywać chłopca w rodzinie zastępczej przez tak długi czas. Zwrócił też uwagę, że Norwegia w trakcie postępowania zignorowała bardzo istotne czynniki, takie jak poprawa kompetencji rodzicielskich matki. W wyroku podkreślono, że decyzja sądu z 2015 roku o zakazie kontaktów z dzieckiem została wydana na podstawie starych i nieaktualnych raportów z 2012, a potem już tylko na podstawie informacji uzyskanych od rodziców zastępczych. Ponadto ETPC uznał, że norweski sąd nie dostarczył dostatecznych dowodów na to, że dziecko negatywnie reagowało na matkę podczas spotkań z nią. 

Polce przyznano także 25 tys. euro zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe. Jej syn nadal przebywa pod nieznanym matce adresem. ETPC zobowiązał Norwegię do naprawy naruszenia praw człowieka.

Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego:

1.Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.

2.Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.~Artykuł 8 europejskiej konwencji praw człowieka

Wyrok odwołuje się do innego postępowania toczącego się w 2019 w ETPC przeciwko Norwegii. Sędziowie Trybunału przypominają, że Norwegia powinna dążyć do ponownego połączenia rodzin tak szybko, jak to możliwe po przejęciu opieki nad dzieckiem.

Coraz więcej skarg na BV

W 2019 w Europejskim Trybunale Praw Człowieka lawinowo rośnie liczba skarg na Barnevernet. Tylko w wakacje ETPC rozpatrywało prawie trzydzieści przypadków interwencji z odebraniem dziecka, z czego większość dotyczyła rodzin imigrantów. We wszystkich sprawach zarzuca się BV łamanie art. 8 konwencji praw człowieka.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Guliver
Guliver 28-12-2019 12:56

"Na marginesie gdyby nie akcja Owsiaka to służba zdrowia ... strach pomyśleć". Zawsze mnie zastanawiało jak łatwo mówi się i pisze takie głupoty. Najprostszy wniosek to braki umysłowe, ale to niemożliwe by ktoś wygłaszający takie zdania był po prostu głupi. W 2019 WOSP uzbierało ogromną kwotę 176 milionów zł w tym koszta imprezy. Fundusz NFOZ to 97 miliardów złotych. Teraz użyj kalkulatora w telefonie... i strach cię opuści.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 21-12-2019 16:50

Odnośnie zdrowia, nie ma w PL tak czystego powietrza i czystej wody jak w NO i o tym myslałem mówiąc o zdrowiu, tym co oddychasz i co pijesz jest bardzo ważne. Pozdrawiam.

Za komuny powietrze było 10 razy bardziej zanieczyszczone niż teraz i jakoś ludzie nie umierali na raka tak masowo jak teraz.Wszystkiemu winna jest chemia w jedzeniu ale o tym powinni informowac lekarze tyle że dla nich każdy pacjent wyleczony to pacjent stracony...Ja sobie kupiłem filtr wody i oczyszczacz powietrza.Zresztą mieszkam w regionie gdzie mało się pali węgla i innych odpadów.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 21-12-2019 14:17

Black Bird :W tej chwili nie ma sensu mieszkać w Pl, chociażby ze względów zdrowotnych, nie mówiąc o gospodarce

Ja w tej chwili mieszkam w Polsce.Mam w budowlance 5-10tys netto i nie przepracowuje się tak jak w Norge.Ja z farmaceutyki i medycyny konwencjonalnej mało korzystam , wyzdrowiałem jak przestałem częściowo jeść tą chemie ze sklepów.
To że u nas jest taka sytuacja ze zdrowiem to nie wina lekarzy czy szpitali tylko samych Polaków.Wystarczy spojrzeć w marketach co kupują do jedzenia.Do tego dochodzą papierosy i masowo spożywany alkohol no i oczywiście brak ruchu.
Jak ludzie nie zmądrzeją to żaden kraj czy szpital im nie pomoże.W Norwegii
jak masz kasę to możesz korzystać z ich "fachowców" w szpitalach...

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 21-12-2019 13:04

Black Bird jeśli mieszkasz w NO i nie wysyłasz kasy do PL to kurs korony nie ma znaczenia, tu mieszkasz tu wydajesz. Proste

Uśmiałem się Tu zarabiać i wydawać to to samo co w Polsce zarabiać 3000-5000zł netto i wydawać w Polsce.Tutaj większość facetów robi w budowlance.W Polsce w budowlance 3-5tys zł zarabia się z palcem w du...
Jedyny głębszy sens to zarabiać w Norge i wysyłać do Polski ale przy tym kursie to jest troche śmieszne

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pikar
pikar 20-12-2019 16:06

Celowe zagranie zero kontaktu z matką żeby dziecko nie słyszało języka polskiego cel wynarodowienie.
Biedne polaczki zobaczą trochę koron i oczka świecą im się na zielono gotowi matke i ojca sprzedać za trochę siana. Prawda jest taka, że potrzebują was do rodzenia dla nich dzieci na budowę, na najgorszą produkcje no i kobiety do czyszczenia jaśnie panom sraczy czyli do prac, które norki mają w dupie żenua.....

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 20-12-2019 12:18

PolAker nie ma co tak przeżywać.Przemoc w rodzinie jest o wiele bardziej powszechniejsza niż handel.Silna ręka i krzyk to często motywy wychowacze.
Ja bym do Norwegii nigdy nie przyjechał z dzieckiem , bo o tym problemie mówiono
już dawno.Podziwiam rodziców którzy mają odwagę przyjechać tu ze swoimi dziećmi.Jest tyle fajnych krajów w Europie , ale oczywiście w Norwegii najlepsze zarobki...Może teraz zrozumiałeś tą aluzji co do korony.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas