Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Norwegia i Szwecja łączą siły w walce z przemytnikami. Powstanie wspólny posterunek graniczny

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 września 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia i Szwecja łączą siły w walce z przemytnikami. Powstanie wspólny posterunek graniczny

Służba celna dodaje, że każdego dnia granicę przekracza 1500 ciężarówek, w których mogą znajdować się nielegalne towary./ zdjęcie ilustracyjne Yrkestrafikkforbundet/ Arne Danielsen/ materiały prasowe/NTB

W Magnormoen powstanie wspólny szwedzko-norweski posterunek. Oba państwa łączą siły, by walczyć z przestępczością transgraniczną. Problem jest spory, bowiem - jak informują celnicy - tylko w samym Svinesund do końca lipca skonfiskowali 21 razy więcej przemycanego alkoholu niż rok temu.
- Rząd zdecydował, że budynek wspólnego norwesko-szwedzkiego posterunku policji w Magnormoen powstanie na ulicy graniczącej między Norwegią a Szwecją - informuje resort sprawiedliwości w komunikacie z końca sierpnia.

“To historyczny dzień dla współpracy”

Arne Hammersmark, zastępca komendanta policji w okręgu Innlandet, uważa, że to bardzo ważny moment we współpracy szwedzkich i norweskich pograniczników. - Mam nadzieję i wierzę, że dzięki temu uzyskamy znacznie lepszy obraz przestępczości transgranicznej - dodaje.
Nad stworzeniem wspólnego posterunku służby obu państw pracują od 2017 roku - w ciągu czterech lat przeprowadziły szereg konsultacji dotyczących projektu. Ostatecznie budowę wspólnego punktu granicznego planują rozpocząć w pierwszej połowie 2022.
Szefowa resortu sprawiedliwości Monica Mæland odwiedziła miejsce, w którym powstanie posterunek.

Szefowa resortu sprawiedliwości Monica Mæland odwiedziła miejsce, w którym powstanie posterunek. screenshot/Justis- og beredskapsdepartementet/materiały prasowe

Walka z wiatrakami?

- Przestępczość na terenach przygranicznych to wyzwanie - komentuje cytowana w komunikacie prasowym minister sprawiedliwości Monica Mæland.

Jej słowa pokrywają się z danymi Urzędu Celnego, który w rozmowie z serwisem NRK przyznaje, że tylko do sierpnia na jednym przejściu granicznym - Svinesund - skonfiskowano 21 razy więcej alkoholu niż w 2020, co dla budżetu państwa oznaczałoby straty w wysokości ponad 38 mln koron. Celnicy z jednego z najbardziej popularnych przejść szwedzko-norweskich informują, że tylko w 2021 dokonano łącznej konfiskaty 53 tys. litrów alkoholu, 37 tys. litrów piwa, a także 3,6 mln papierosów. Służba celna dodaje, że każdego dnia granicę przekracza 1500 ciężarówek, w których mogą znajdować się nielegalne towary.
Przemycany towar przyjeżdża ciężarówkami m.in. z Europy Wschodniej.

Przemycany towar przyjeżdża ciężarówkami m.in. z Europy Wschodniej. screenshot Tolletaten/materiały prasowe /za NRK

Celnicy informuję też, że zmieniła się taktyka przemytników, którzy przede wszystkim ciężarówkami próbują przewieźć towar przez granicę. Tolletaten w podsumowaniu za 2020 przyznaje też, że średnia ilość konfiskat napojów spirytusowych, wina i piwa wzrosła odpowiednio o 107, 60 i 84 proc. w 2020 r. w porównaniu z 2019 r., a w 2021 jest jeszcze większa niż w dwóch poprzednich latach.
Tolletaten, Justis- og beredskapsdepartementet, Innlandet politidistrikt, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok