Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Ile alkoholu i tytoniu można zabrać do Norwegii: zasady i limity przewozu towarów przez granicę

Monika Pianowska

18 grudnia 2020 14:05

Udostępnij
na Facebooku
1
Ile alkoholu i tytoniu można zabrać do Norwegii: zasady i limity przewozu towarów przez granicę

Wyroby alkoholowe i/lub tytoniowe w ilości ograniczonej limitem można przywieźć tylko wtedy, kiedy jest się w stanie udokumentować opłacenie akcyzy w jednym z krajów członkowskich EOG. adobe stock/ licencja standardowa

Norwegia od lat nie wypada z pierwszej trójki krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym wyroby alkoholowe i tytoniowe są najdroższe. Ponadto sam dostęp do alkoholu w kraju fiordów jest ograniczony – mocniejsze trunki można kupić tylko w sklepach monopolowych państwowej sieci, a znajdującego się w ofercie supermarketów piwa nie sprzedaje się wieczorem ani w niedziele.
Nic więc dziwnego, że wiele osób zaopatruje się we własne rezerwy napojów alkoholowych i papierosów przed przyjazdem do Norwegii. Mimo że obecnie podróż z Polski, jako państwa oznaczonego na czerwono na mapie infekcji covid-19, wiąże się z obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny, być może ktoś planuje odwiedziny u bliskich, którzy zostali na Boże Narodzenie w kraju fiordów, lub akurat tuż po okresie świątecznym ma zamiar rozpocząć pracę w Norwegii, i dlatego planuje zrobić zapas używek na prezent lub własny użytek.
Warto zatem zapoznać się z zasadami przewozu do Norwegii wyrobów tytoniowych i alkoholowych: ile można zabrać ich w bagażu, a kiedy trzeba je oclić? Przypominamy w artykule.

Można wymieniać tytoń na alkohol

Według zaktualizowanych informacji dostępnych na stronie Norweskiej Służby Celnej (Tolletaten), jeśli przebywało się poza granicami Norwegii przynajmniej dobę, można wwieźć ze sobą towary o łącznej wartości do 6000 koron, bez uiszczania cła i podatku akcyzowego. Jeśli natomiast do kraju fiordów wraca się po niecałych 24 godzinach, limit ten zmniejsza się do 3000 koron.
Wyroby alkoholowe i/lub tytoniowe w ilości ograniczonej limitem można przywieźć tylko wtedy, kiedy jest się w stanie udokumentować opłacenie akcyzy w jednym z krajów członkowskich EOG.

stock.adobe.com/icencja standardowa

W ramach powyższego limitu bez cła i podatku akcyzowego można zabrać do Norwegii następujące towary:

 • 1 litr napojów spirytusowych o zawartości alkoholu 22-60 proc. 
 • 1,5 litra wina o zawartości alkoholu 2,5-22 proc.
 • 2 litry piwa powyżej 2,5 proc. oraz cydru lub gotowych drinków o zawartości alkoholu 2,5-4,7 proc.
 • 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych (np. snusu)
 • 200 sztuk bibułek tytoniowych
Co istotne, powyższe towary można wymieniać w następujących konfiguracjach:
 • limit na napoje spirytusowe na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru
 • limit na wino na piwo/drinki/cydr, w przeliczeniu litr za litr
 • limit na wyroby tytoniowe na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru.
 • cały limit wyrobów tytoniowych na alkohol
Przykłady dozwolonych kombinacji z tytoniem.

Przykłady dozwolonych kombinacji z tytoniem. toll.no/screenshot

Nie ma jednak możliwości wymiany alkoholu na wyroby tytoniowe, jak również wina oraz piwa/drinków/cydru na mocniejsze alkohole. Tylko osoby pełnoletnie, tj.  które ukończyły 18 lat, mogą wwieźć do Norwegii piwo, wino i wyroby tytoniowe, natomiast w przypadku napojów spirytusowych o zawartości alkoholu powyżej 22 proc. musisz mieć ukończone 20 lat.

Towary, których przywóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia: wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60 proc.

Podróżując do Norwegii, oprócz limitu towarów zwolnionych z cła i akcyzy, można zgłosić do oclenia maksymalnie 27 litrów piwa lub wina, cztery litry wódki, 400 sztuk papierosów oraz 500 gramów wyrobów tytoniowych lub snusa. Przy większych ilościach alkoholu obowiązują standardowe stawki podatku akcyzowego.

Standardowe stawki podatku akcyzowego:

 • piwo o zawartości alkoholu powyżej 2,5 proc. oraz inne napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 2,5 a 4,7 proc. (łącznie 27 litrów): 22 kr za litr /8 kr za 0,33 litra
 • napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 4,7 a 15 proc., np. wino (łącznie 27 litrów): 66 kr za litr/ 50 kr za butelkę
 • napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 15 a 22 proc., np. wino likierowe (łącznie 27 litrów): 127 kr za litr / 94 kr za butelkę
 • napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 22 a 60 proc., np. napoje spirytusowe (4 litry): 367 kr za litr /253 kr za butelkę
 • tytoń do palenia (łącznie 500 gramów): 319 kr za 100 gramów
 • snus i tytoń do żucia (łącznie 500 gramów): 132 kr za 100 gramów
 • cygara i cygaretki (łącznie 500 gramów): 132 kr za 100 gramów
 • papierosy (400 sztuk): 319 kr za 100 sztuk
 • bibułki i filtry papierosowe (400 sztuk): 6 kr za 100 bibułek/filtrów
Przykłady dozwolonych kombinacji bez tytoniu.

Przykłady dozwolonych kombinacji bez tytoniu. toll.no/screenshot

Za przekroczenie limitu: podatek

Po przekroczeniu limitu wartościowego 6000 lub 3000 koron trzeba zapłacić cło i podatek akcyzowy. Można jednak samemu wybrać towary, za które chce się zapłacić. Jeżeli wartość danego towaru przekracza wyżej wymieniony limit, cło i podatek akcyzowy zostaną naliczone od całej wartości towaru. Jeżeli nie jest się w stanie udokumentować wartości towaru, celnicy ustalają jego szacunkową wartość.
Dowiedzieć się, jakie produkty i w jakich ilościach można przetransportować nad fiordy – czy to autem, czy promem bądź samolotem – ale też oclić przewożone towary, można samodzielnie za pośrednictwem aplikacji KvoteAppen.

Przejście czerwone vs. zielone

Zadeklarować posiadanie towarów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz można zrobić np. na lotnisku lub przejściu granicznym, wybierając to oznaczone kolorem czerwonym.

Wybierając zielone przejście, deklaruje się posiadanie wyłącznie towarów zwolnionych od cła i podatku akcyzowego, przeznaczonych do użytku osobistego lub na prezent w kontekście prywatnym, nieprzeznaczone na sprzedaż lub do celów zarobkowych, jak również brak towarów wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marek _B

20-12-2020 10:41

Jest taka dobra aplikacja KvoteAppen, polecam

Facebook Messenger YouTube Instagram