Według danych Towarzystwa Ratunkowego (Redningsselskapet) w tym roku w Norwegii utonęło już 60 osób.
Redningsselskapet/NTB/materiały prasowe
Norweskie władze obrały sobie za cel doprowadzenie bezpieczeństwa dróg do takiego poziomu, aby nie dochodziło na nich do wypadków śmiertelnych. Teraz rząd wprowadza również tzw. zerową wizję utonięć.
– Co roku wiele osób się topi. Jest to coś, co rząd traktuje poważnie. Dlatego obecnie podejmujemy działania i przyjmujemy cel braku zgonów w wyniku utonięć. Jedno życie stracone w ten sposób to o jedno życie za dużo – mówi minister ds. rybołówstwa Bjørnar Skjæran cytowany w komunikacie prasowym.
Liczba utonięć rośnie
Według danych Towarzystwa Ratunkowego (Redningsselskapet) w tym roku w Norwegii utonęło już 60 osób. Od stycznia do końca lipca było to 53, o sześć więcej niż o tej samej porze roku ubiegłego. W lipcu wynik wyniósł 14 osób, do połowy sierpnia 6.
Najwięcej wypadków w czerwcu i lipcu miało miejsce po upadku z lądu (8), z łodzi rekreacyjnej oraz podczas pływania (7). Zdarzyło się również jedno utonięcie w związku z nurkowaniem i jedno na statku handlowym. Jeden wypadek został zaklasyfikowany jako „Inny” po śmierci mężczyzny próbującego ratować dziecko.
Spośród 25 osób, które utonęły w czerwcu i lipcu, była jedna kobieta i 24 mężczyzn. Jedną z ofiar śmiertelnych było dziecko poniżej 16. roku życia.
Do utonięcia może dojść podczas pływania, w związku z chodzeniem po kruchym lodzie czy też po upadku z łodzi lub lądu.Źródło: MN
Wspólna odpowiedzialność
Teraz rząd ustanawia plan zapobiegania wypadkom ze skutkiem utonięcia w strefach rekreacyjnych. Wcześniej władze przyjęły zerową wizję ofiar śmiertelnych lub poważnych obrażeń na morzu ze strony statków rekreacyjnych i komercyjnych.
– Musimy podjąć wspólne wysiłki na szczeblu krajowym i zwiększyć świadomość w zakresie zapobiegania wypadkom w wodzie. Jest wiele organizacji, które wykonują dużo dobrej pracy na tym polu – mówi Skjæran.
Do utonięcia może dojść podczas pływania, w związku z chodzeniem po kruchym lodzie czy też po upadku z łodzi lub lądu. Obecnie odpowiedzialność za zapobieganie utonięciu będzie rozłożona pomiędzy różne ministerstwa, które wspólnie muszą opracować plan działania. Prace te koordynuje Ministerstwo Przemysłu i Rybołówstwa.
Źródła: Nærings- og fiskeridepartementet, NTB, Redningsselskapet