Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Życie w Norwegii

Nordycka wspólnota prania brudnych pieniędzy: władze walczą z przestępczością zorganizowaną

Martyna Engeset-Pograniczna

20 listopada 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Nordycka wspólnota prania brudnych pieniędzy: władze walczą z przestępczością zorganizowaną

Największy problem z przestępczością zorganizowaną ma wśród krajów nordyckich Szwecja. stock.adobe.com/licencja standardowa

Økokrim, norweska jednostka zajmująca się przestępczością gospodarczą, alarmuje: w krajach nordyckich mamy do czynienia z transgraniczną współpracą piorących brudne pieniądze kryminalistów, mającą na celu przechytrzenie władz poszczególnych państw. Kto wyjdzie górą z tego pojedynku? Współpracujący nordcyccy przestępcy czy współpracujące nordyckie władze?
„Wyprowadzają gotówkę z kraju. Ma to na celu wprowadzenie dochodów z przestępstw do legalnej gospodarki” – oświadczył szef Økokrim, Pål Lønseth.  W świetle „Cashing Out”, raportu przygotowanego przez międzynarodowy zespół nordyckich służb, władzom łatwiej śledzi się przepływy walut narodowych (na przykład norweskiej czy duńskiej korony) niż walut obowiązujących w wielu krajach (jak w przypadku Finlandii i euro). Jednak przestępcy, mimo tego, że na obszarze nordyckim funkcjonuje kilka różnych walut, całkiem dobrze sobie radzą. Przeszkodą nie do przeskoczenia nie jest dla nich też to, że transakcje gotówkowe są w krajach nordyckich coraz mniej popularne.

Szwedzkie złego początki

Największy problem z przestępczością zorganizowaną ma wśród krajów nordyckich Szwecja. Stamtąd problem ten rozszerza się na inne kraje, w tym na Norwegię, będącą dla kryminalistów chcących przemycić gotówkę, broń czy narkotyki atrakcyjnym celem, ponieważ obszar przygraniczny wzdłuż długiej granicy szwedzko-norweskiej jest bardzo słabo zaludniony. Szwedzkie gangi rekrutują też wśród Norwegów nowych członków.
Przestępcy nie zawsze jednak wybierają pustkowia. Dowodzi tego na przykład fakt spoza Norwegii: w 2022 roku 21 Szwedów zostało aresztowanych na lotnisku Kastrup w Kopenhadze po tym, jak Duńczycy znaleźli w ich walizkach znaczne ilości gotówki. Łączna suma wszystkich konfiskat wyniosła prawie 100 milionów koron szwedzkich…

Jak nie zostać przestępcą?

A jak właściwie kwestia wwozu gotówki wygląda w Norwegii z punktu widzenia prawa? Przy przekraczaniu norweskiej granicy państwowej trzeba zgłosić przewóz pieniędzy w kwocie wyższej niż (w przeliczeniu, w dowolnej walucie) 25 tysięcy koron. Nie trzeba jednak tłumaczyć pochodzenia gotówki ani celu jej transportu.
Taka ilość gotówki może się zresztą okazać niepotrzebna. W Norwegii sprzedawcy przedmiotów o wysokiej wartości nie mogą na przykład przyjmować płatności gotówkowych w wysokości 40 000 koron lub większej, nawet jeśli odbyć miałoby się to w kilku ratach.
Źródła: Raport „Cashing Out”, okokrim.no, Klar Tale
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok