Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Celnicy z gigantyczną konfiskatą. To jedna z największych prób przemytu pieniędzy w Norwegii

Monika Pianowska

08 maja 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Celnicy z gigantyczną konfiskatą. To jedna z największych prób przemytu pieniędzy w Norwegii

Skonfiskowano w sumie ok. 4,2 miliona koron szwedzkich. Tolletaten/NTB/materiały prasowe

W drugi weekend kwietnia pojazd z norweskimi tablicami rejestracyjnymi, w którym obecne były dwie osoby, został zatrzymany przez celników po wjechaniu na przejście graniczne we wschodniej Norwegii. W samochodzie funkcjonariusze znaleźli kilka plastikowych toreb zawierających stosy szwedzkich banknotów.
W workach znajdowało się sumie ok. 4,2 miliona koron szwedzkich. – Sposób przewozu pieniędzy i wuysokość kwoty wskazują, że za przemytem stoją zorganizowane siatki przestępcze – mówi dyrektor celny Øystein Børmer cytowany w komunikacie prasowym Tolletaten z 7 maja.

Prawie rekordowy przemyt

Konfiskata 4 milionów koron jest jedną z największych w historii Norwegii. Zgodnie z przeglądem prób przemytu pieniędzy przeprowadzonym przez Norweski Urząd Celny w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano tylko trzy konfiskaty walutowe na większą skalę: jeden z ok. 11 mln miał miejsce w 2016 roku, 30 mln koron przejęto w 2022 r. i 5 mln koron w zeszłym roku.
Skonfiskowano w sumie ok. 4,2 miliona koron szwedzkich.

Skonfiskowano w sumie ok. 4,2 miliona koron szwedzkich.Źródło: Tolletaten/NTB/materiały prasowe

Dodatkowo w marcu celnicy z Ørje zatrzymali osobę, która próbowała przemycić w sumie 1,4 mln koron ukrytą w... paczce pieluch. Sprawę tę prowadzi policja, podobnie jak w przypadku zatrzymanych w kwietniu osób, wobec których trwa śledztwo.
Tolletaten szacuje, że co roku do Norwegii przemyca się gotówkę o wartości kilku miliardów koron. Pieniądze te są często wykorzystywane do utrzymywania działalności kryminalnej lub popełniania nowych przestępstw, takich jak finansowanie terroryzmu lub zakup narkotyków i broni.
Źródła: Tolletaten/NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Malgorzata123

12-05-2024 19:38

A myślałam, że my jesteśmy przemytnikami, a tu Szwedzi, a to dopiero

kotadolf .

09-05-2024 08:53

Ta kasa miala byc, na uzbrojenie policji 17maja!
Teraz beda musieli uzywac, pistoletøw na wode,a bardziej doswiadczeni, na kapiszony!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok