Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

NAV wypłaca mniej foreldrepenger. Przyczyną spadek liczby narodzin

Maja Zych

04 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
NAV wypłaca mniej foreldrepenger. Przyczyną spadek liczby narodzin

W Norwegii z roku na rok spada liczba narodzonych dzieci. maxpixel.freegreatpicture.com / CC0 Public Domain

Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) poinformował na swojej stronie 2 listopada, że ilość wypłacanych świadczeń rodzicielskich (foreldrepenger) spada. Jako główny powód podają znaczny spadek liczby nowonarodzonych dzieci.
Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2017 roku można było zaobserwować spadek wypłacanych świadczeń o kilka procent w stosunku do ubiegłego roku.
Reklama

Mniej dzieci, mniej wypłat

Jako główną przyczynę zmniejszenia ilości wypłacanych świadczeń NAV podaje spadek liczby narodzin w Norwegii. Według podanych przez urząd informacji, przez pierwsze sześć miesięcy 2017 roku urodziło się o 5 proc. mniej dzieci niż w tym samym okresie w 2016.

W związku ze spadkiem narodzin wypłacanych jest mniej świadczeń dla osób znajdujących się na urlopie rodzicielskim. Przez pierwsze dziewięć miesięcy NAV zanotował spadek w stosunku do ubiegłego roku w wysokości 2,2 proc. dla mężczyzn i 3,6  proc. dla kobiet – 47 800 ojców i 74 600 matek otrzymało świadczenie rodzicielskie w 2017 roku.

Foreldrepenger to świadczenie dla rodziców, wypłacane przez NAV w formie zasiłku macierzyńskiego i ojcowskiego. Wypłacane jest osobom zatrudnionym, które osiągnęły w ostatnim roku odpowiednie dochody.

Więcej o warunkach przyznawania foreldrepenger możesz przeczytać >>>>TUTAJ.

Zmienia się też forma wypłat

Coraz więcej norweskich rodziców decyduje się także na krótszy okres wypłacanego świadczenia w wysokości 100 proc. pensji, zamiast dłuższych wypłat w kwocie 80 proc.

W Norwegii istnieje także możliwość otrzymywania części świadczenia przy jednoczesnej pracy w niepełnym wymiarze. Trzy czwarte z 14 200 osób, które skorzystały w tym roku z takiej możliwości, to mężczyźni.

Liczba kobiet pobierających pełną pensję wzrosła od 30 proc. w 2008 roku do obecnie prawie 70 proc. ~NAV

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok