8 filmów w ciągu 2 nocy, duży ekran, dobry dźwięk, mnóstwo młodych ludzi, nabożeństwo, muzyka, warsztaty - tyle wydarzeń czeka podczas PotterPåske.
flickr/longplay/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/MojaNorwegia
Czy Wielkanoc i Harry Potter idą w parze? Chociaż wielu duchownych potępia istnienie cyklu książek autorstwa J.K. Rowling z uwagi na tematykę związaną z magią, innego zdania jest wikariuszka Sunniva Gylver z parafii Fageborg w Oslo. Już ósmy rok z rzędu zaprasza wiernych na wielkanocne obchody, których motywem przewodnim są kultowe przygody małego czarodzieja.
Gylver, która pełni obecnie rolę proboszcza, w 2017 roku wprowadziła do stołecznego kościoła PotterPåske, wielkanocne święto z elementami słynnej serii literackiej o Harrym Potterze. Jej zdaniem ceremonie takie jak chrzest czy ślub wiążą się z miłością i celebracją, a miłość, która skłania do poświęcenia i dzięki temu jest silniejsza niż wszystko inne, stanowi wspólny wątek zarówno w Biblii, jak i w historii o nastoletnim czarodzieju.
Czarodzieje i Biblia
Harry, jako wybraniec, udaje się na starcie z Voldemortem, aby ocalić innych, a później, mimo decydującego ciosu, „znowu wstaje” i wraz z przyjaciółmi wygrywa decydującą bitwę. Podczas gdy w książkach zło można przezwyciężyć jedynie miłością i determinacją, poświęcając się, w wierze chrześcijańskiej Bóg staje się człowiekiem i oddaje swoje życie, aby ocalić swój umiłowany świat od zła – tłumaczy duchowna.
W wywiadzie opublikowanym na kirken.no pomysłodawczyni mówiła: – Dzięki PotterPåske mamy nadzieję poszerzyć grono osób, które odkryją zarówno wielkanocną historię kościoła, jak i uniwersum Pottera.
Maraton filmowy w kościele
Jak właściwie mają wyglądać Święta Wielkanocne z Harrym Potterem w parafii Fageborg? To 8 filmów w ciągu 2 nocy, duży ekran, dobry dźwięk, mnóstwo młodych ludzi, nabożeństwo, muzyka, warsztaty i wiele więcej. Od wieczoru w Niedzielę Palmową do wtorkowego poranka w tygodniu wielkanocnym osoby w każdym wieku są mile widziane, aby uczestniczyć w maratonie kinowym z wielkanocną oprawą. Wszyscy 13-latkowie z parafii otrzymują nawet zaproszenie pocztą, jak miało to miejsce w przypadków czarodziejów, którzy mieli rozpocząć naukę w Hogwarcie.
Nabożeństwo w poniedziałkowy wieczór przypomina zwykłe nabożeństwo z przesłaniem wielkanocnym o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest oprawione muzyką ze świata Pottera. Można siedzieć na kościelnych ławkach lub leżeć na podłodze. Warto zabrać ze sobą poduszkę lub śpiwór.
A może magiczny ślub?
– Myślę, że te książki są wspaniałym punktem wyjścia do refleksji i rozmowy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi na temat wiary, wartości, rozumienia rzeczywistości i wielkich słów, takich jak zło, wspólnota, miłość, obraz Boga, pogląd na człowieczeństwo, prawda, życie i śmierć. Ostatnia książka z serii ma, moim zdaniem, wyraźne podobieństwo do przesłania Wielkanocy – tłumaczyła Gylver.
W tym roku ma również nadzieję, że podczas magicznej Wielkiejnocy ktoś rozważy zawarcie związku małżeńskiego, pisze Vårt Land. Sunniva Gylver uważa, że takie spotkania, jak Potterowa Wielkanoc pomogą – nomen omen – „odczarować” przeświadczenie, że ceremonie i nabożeństwa kościelne wiążą się z dużym wkładem finansowym i wysiłkiem, co przyczynia się do tendencji spadkowej, jeśli chodzi o próg zawarcia małżeństwa lub chrztu kościelnego.
Źródła: skjerikirken.no, kirken.no, NTB, Vårt Land
Reklama