Arkitekturopprøret chce, by nowo projektowane obiekty wkomponowywały się w otoczenie.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Już po raz czwarty sympatycy Arkitekturopprøret, tradycjonalistycznego ruchu społecznego walczącego z nowoczesnym stylem skandynawskim w architekturze, chcą wyłonić zwycięzcę w kategoriach najładniejszej i najbrzydszej nowo powstałej budowli w Norwegii. Którzy kandydaci powinni wygrać? Zapraszamy do alternatywnego głosowania.
„W Norwegii istnieje wiele nagród mających na celu uhonorowanie dobrej architektury. Ich wspólną cechą jest to, że zwycięzców wybierają architekci i inne osoby z branży. Według naszej wiedzy nie ma nagrody, w której decydowałoby społeczeństwo. Nie oddaje się głosu opinii publicznej” – można przeczytać na oficjalnej stronie Arkitekturopprøret.
A wola szerokiej opinii publicznej też winna zostać wyrażona, uważają „architektoniczni buntownicy” (słowo „Arkitekturopprøret” można przetłumaczyć „bunt architektoniczny”), skoro krytykowane i chwalone obiekty przynależą w dużej mierze do przestrzeni publicznej (konkurs nie obejmuje domów jednorodzinnych i hytt, a więc tych budynków, o których wyglądzie mogły decydować pojedyncze rodziny tworzące coś na własny użytek).
Urok zdechłego wieloryba
Arkitekturopprøret chce, by nowo projektowane obiekty harmonijnie wkomponowywały się w otoczenie i były budowlami „na ludzką skalę” (i czasami przez to stawia na piedestał budynki, delikatnie mówiąc, bardzo niepozorne). Zwolennicy tego ruchu cenią cegłę i drewno i mają alergię na beton. Mówią głośne „nie!” jednolitym, ich zdaniem monotonnym, fasadom. Bywają bezlitośni (jeden z tegorocznych nominowanych został na przykład przez nich porównany do zdechłego wieloryba).
W tym roku do wyboru mamy między innymi hotel z Bodø, jeden z budynków uniwersyteckich w Trondheim czy siedzibę władz regionu Agder w Kristiansand.
Zdjęcia nominowanych obiektów można obejrzeć tutaj:
Można zagłosować też tam, ale my zapraszamy do oddania głosu u nas. Pomiędzy głosowaniami jest jedna istotna różnica. W alternatywnym plebiscycie Mojej Norwegii spotykają się na jednej liście kandydaci z obu wskazanych przez Arkitekturopprøret kategorii:
NAJBRZYDSZY BUDYNEK:
Trosvik torg, Fredrikstad
Øvre Keisemark 30, Horten
Agder fylkeshus, Kristiansand
Konsul Schjelderups vei, Oslo
Kvadratunet, Kristiansand
Skostredet hotell, Bergen
Ankeret i Havenparken, Sandnes
Kanalhuset, Ålgård i Rogaland
łącznie głosów: 87
NAJŁADNIEJSZY BUDYNEK:
Trosvik torg, Fredrikstad
Øvre Keisemark 30, Horten
Agder fylkeshus, Kristiansand
Konsul Schjelderups vei, Oslo
Kvadratunet, Kristiansand
Skostredet hotell, Bergen
Ankeret i Havenparken, Sandnes
Kanalhuset, Ålgård i Rogaland
łącznie głosów: 72
Rozstrzygnięcie konkursu 28 listopada.
Źródła: MojaNorwegia, Arkitekturopprøret, NRK
Reklama
11-11-2024 15:58
6
0
Zgłoś