Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Minister finansów: dość wysyłania socjali poza Norwegię Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 12 września 2019
13:02

Minister finansów: dość wysyłania socjali poza Norwegię

15
Skomentuj
Norweski rząd od dawna próbuje ograniczyć eksport zasiłków wysyłanych za granicę. flickr.com/ CC BY 2.0 / Kjell Jøran Hansen
Norweska minister finansów Siv Jensen (Frp) chce zakazać obcokrajowcom wysyłania zasiłków do swoich krajów ojczystych. Jej ugrupowanie zaproponowało, by każdy, kto pobiera socjal, podpisywał deklarację, że nie wyśle pieniędzy za granicę.
Reklama
O pomyśle Partii Postępu jako pierwszy poinformował 8 września dziennik nettavisen.no, który od administracji podatkowej otrzymał informacje na temat transferów zgłaszanych do rejestru walutowego. Dane zestawione przez Nettavisen pokazują, że w pierwszej trójce nacji, które najwięcej pieniędzy wysyłają za granicę, są: Somalijczycy, Pakistańczycy i Filipińczycy. 

Somalijczycy w I półroczu 2019 wysłali do swojego kraju 280,4 mln NOK – to wzrost transferu o 52 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Pakistańczycy w I półroczu 2019 wysłali do kraju ojczystego 219,2 mln NOK, a Filipińczycy 86,8 mln NOK. W końcówce zestawienia znaleźli się również Polacy, którzy – według danych zebranych przez dziennikarzy Nettavisen – w pierwszym półroczu wysłali do Polski 48,6 mln NOK i jest to spadek o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.
Siv Jensen w rozmowie z norweskim dziennikiem przedstawiła stanowisko swojego ugrupowania na temat wysyłania zasiłków za granicę.
Siv Jensen w rozmowie z norweskim dziennikiem przedstawiła stanowisko swojego ugrupowania na temat wysyłania zasiłków za granicę. Źródło: wikimedia.org - Magnus Fröderberg - Creative Commons Attribution 2.5 Denmark

Socjal w granicach Norwegii albo wcale

Minister finansów w rozmowie z Nettavisen przyznała, że silny wzrost wysyłanych poza Norwegię świadczeń spowodował, że Partia Postępu, do której Jensen należy, rozważa wprowadzenie umów między Norwegią a korzystającymi z opieki społecznej. W praktyce – jak opisuje norweski dziennik – miałoby to wyglądać tak, że osoba, która zechce pobierać socjal, podpisze deklarację, że nie będzie przesyłać świadczeń poza granice Norwegii.
 
Bodźcem do podjęcia radykalnych kroków, co Siv Jensen przyznała w rozmowie z norweskim dziennikiem, był – zgodnie z aktualnymi statystykami Centralnego Biura Statystycznego (SSB) z lutego 2019 – fakt, że dzieci z imigranckich rodzin, mimo pomocy społecznej, którą od Norwegii otrzymują ich rodzice, żyją w ubóstwie. Dane mogą świadczyć o tym, że pieniądze, które Norwegia zapewnia takim rodzinom, nie są przeznaczane na zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków do życia. 

Poniżej: wykres pokazuje, że ponad 100 tys. dzieci w Norwegii wychowuje się w biednej rodzinie. Jasnozielone słupki oznaczają dzieci pochodzące z rodzin imigranckich. Minister finansów obawia się, że świadczenia, które otrzymują zagraniczne rodziny od państwa norweskiego, nie są przeznaczane na zapewnienie członkom rodziny odpowiednich warunków do życia, a wysyłane do rodziny w kraju ojczystym. 
SSB
Siv Jensen ma na myśli szczególnie somalijskie dzieci, bowiem – jak pokazują inne statystyki SSB opublikowane w kwietniu 2018 przedstawiające 2016 rok – stanowią one największą grupę wśród zagranicznych dzieci wychowujących się w rodzinie o niskich dochodach.

Norweski zasiłek bardziej opłacalny za granicą?

System podpisywania deklaracji, jaki proponuje Siv Jensen i Partia Postępu, to na razie propozycja. Choć i politycy z innych ugrupowań są przeciwni eksportowi norweskich zasiłków za granicę. Nie tak dawno pisaliśmy, że radny z ramienia Partii Pracy (AP), Raymond Johansen, ogłosił, że jego partia będzie domagać się likwidacji zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte), a w pierwszej kolejności prawo do tego świadczenia miałyby stracić rodziny pobierające je na dzieci, które przebywają poza Norwegią. Jeśli do tego dojdzie, cięcia uderzą zwłaszcza w Polaków, ponieważ stanowią oni największą grupę odbiorców tego świadczenia.

Johansen podkreślił, że norweski socjal poza granicami kraju fiordów jest dużo bardziej atrakcyjny ze względu na różnice w zarobkach i kosztach życia w innych krajach.
Norwescy politycy chcą, by świadczenia, takie jak np. zasiłek rodzinny, były przeznaczane na potrzeby rodzin przebywających w Norwegii, a nie trafiały za granicę.
Norwescy politycy chcą, by świadczenia, takie jak np. zasiłek rodzinny, były przeznaczane na potrzeby rodzin przebywających w Norwegii, a nie trafiały za granicę. Źródło: MN

Komisja Europejska na „nie”

Partia Postępu od kilku lat próbuje przeforsować cięcia w zasiłkach dla imigrantów, choć obecnie propozycje tego ugrupowania stały się bardziej radykalne. W 2016 politycy Frp chcieli zmniejszyć kwotę zasiłków: rodzinnego (barnetrygd) i opiekuńczego wypłacanych za granicą. Na drodze stanęła im wówczas Komisja Europejska, która uznała, że zmiany nie są zgodne z przepisami Unii Europejskiej, a zagraniczni mieszkańcy Norwegii z racji tego, że – podobnie jak rdzenni obywatele – płacą podatki, powinni mieć prawo do takich samych świadczeń społecznych. 

– Tak samo, jak nie wierzę w to, że istnieją „pracownicy drugiej klasy‟, tak nie wierzę w istnienie „dzieci drugiej klasy‟ – mówiła wówczas Marianne Thyssen, która w 2016 roku sprawowała funkcję komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników w Komisji Europejskiej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 14-09-2019 16:30

Leonard Pijanka napisał:
Widzę że nawet w Norwegii jeżeli ktoś na państwo narzeka i ma inne zdanie to (nadzorca strony ) zadba żeby tak nie było. Wczoraj było 60 łapek w górę dzisiaj 20 w dół!!!!¡!!!!!! Rozmowy kontrolowane i nie muszę dodawać komuno wróć.!!!!!! I tak lepiej jak w Polsce bo jak napisałem swoją opinię i zbyt dużo ludzi było na tak to ją zaraz kasowali ,taka mała inwigilacja!?
Że też ktoś zwraca uwagi na jakieś \"łapki\"...
Jak wczoraj miałeś ni stąd ni zowąd jak piszesz 60 to co niemożliwego w tym żeby dziś było w drugą stronę ?
P.S. też właśnie dałam minus

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 14-09-2019 15:09

Komuna w Polsce juz wrocila No ale skoro ludzie tak chca............to tak powinno byc

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Leonard Pijanka
Leonard Pijanka 14-09-2019 14:57

Widzę że nawet w Norwegii jeżeli ktoś na państwo narzeka i ma inne zdanie to (nadzorca strony ) zadba żeby tak nie było. Wczoraj było 60 łapek w górę dzisiaj 20 w dół!!!!¡!!!!!! Rozmowy kontrolowane i nie muszę dodawać komuno wróć.!!!!!! I tak lepiej jak w Polsce bo jak napisałem swoją opinię i zbyt dużo ludzi było na tak to ją zaraz kasowali ,taka mała inwigilacja!?

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 14-09-2019 11:17

Lewy sierpowy

Już dawno dojechałem do PL i uważam, że to jedna z lepszych moich decyzji. Nie wiem skąd Twoje twierdzenie, że nadal jestem w NO. Uważam że zbyt dużo Ci się wydaje i zbyt dużo myślisz, ale jak widać kompletnie nie potrafisz tego robić.

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 14-09-2019 05:46

baster napisał:
Tylko obnijenie podatku i radykalne ograniczenie dostepu do socjalu w znacznym stopniu pomoze uzdrowic chora sytuacje z nachodzcami. Bede wypie.....c stad az bedzie sie kurzylo.
Jakbys nie wiedzial Høyre obnizylo podatek od bogactwa,i co polepszylo sie?Wrecz przeciwnie,wina nie lezy po stronie ludzi,ktorzy tutaj przybyli uciekajac przed wojna,ale wolnym rynkiem,ktory tutaj jest wprowadzany.To on sprawia ,ze bogaci staja sie bardziej bogaci a biedni biedniejsi.Z jednej strony zmniejszenie podatku dla bogatych,zas biedocie zabranie drugiej klasy podatkowej,ciecia socjalne.Bzdety korwina zostaw dla siebie,wszedzie tam gdzie sa niskie podatki jest korupcja,lamanie praw pracowniczych,dostep do edukacji czy sluzby zdrowia ograniczony bo panstwo nie ma srodkow i narzedzi do egzekwowania praw obywatela.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 13-09-2019 23:11

Nikt nic nikomu nie daje za free wy tępe zakłute łby!!! Na dagpenger trzeba sobie zapracować, barnetryg jest z wysokiego podatku który pracując jest zabierany itp ... wiem wy tu tylko w no zamiatacie rozumiem skąd macie wiedzieć.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Leonard Pijanka
Leonard Pijanka 13-09-2019 22:19

Jest to mój pierwszy komentarz na Mojej Norwegii. Nie wiem czy jesteś administratorem tej strony i musisz za parę koron oczerniać ludzi i robić zamieszanie (lewy sierpowy) .
Jeżeli chodzi o zrozumienie artykułu wiem że dotyczy to socjalu i jest to tylko przymiarka do wprowadzenia tej ustawy ale to może zapoczątkować następne obostrzenia i zobaczymy co wtedy powiesz jak żadnych pieniędzy nie będzie można przesyłać bo komuś z polityków taki pomysł wpadnie do głowy. A tak w ogóle co tu się spierać i wymądrzać jesteśmy w Norwegii oni rozdają karty .

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 13-09-2019 19:57

Tylko obnijenie podatku i radykalne ograniczenie dostepu do socjalu w znacznym stopniu pomoze uzdrowic chora sytuacje z nachodzcami. Bede wypie.....c stad az bedzie sie kurzylo.

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 13-09-2019 19:51

...połowa narodu nie potrafi czytać ze zrozumieniem
...w artykule jest mowa o ...?
...socjalach!
...Ps. wyjasniam robolom,że jest to wsparcie przede wszystkich ubogich...i ich rodzin ,ale tu na miejscu ,żeby pokryć podstawowe potrzeby egzystencjalne...
....Ps. nie wiem czy to jest jasne dla wszystkich...powtórzyć?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 13-09-2019 18:45

Kamil Przybyl napisał:
Norwegia się kończy, co chwilę ktoś znajomy zjeżdża do kraju.
Jeszcze trochę i będą mieć święty spokój z Polakami, w Polsce coraz lepiej i nikt w Norwegi nie będzie chciał siedzieć.

Dopiero co pisales ze najlepsza decyzja jaka bylo to zjazd do Polski,teraz masz prace za 5000 zl,a tutaj okazuje sie ze siedzisz dalej w Norwegii,tak jak PiSdzielce klamiesz na grande!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas