Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Chcą wstrzymać zasiłki na dzieci za granicą. Ponad połowa świadczeń trafia do Polski Polityka
Maja Zych 12 sierpnia 2019
10:58

Chcą wstrzymać zasiłki na dzieci za granicą. Ponad połowa świadczeń trafia do Polski

7
Skomentuj
Przedstawiciele Partii Pracy są przeciwni idei zasiłku opiekuńczego. flickr.com / Arbeiderpartiet / CC BY-ND 2.0
Radny z ramienia Partii Pracy (Ap), Raymond Johansen, zapowiedział w rozmowie z gazetą VG, że jego ugrupowanie będzie domagać się od rządu likwidacji zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte) – na pierwszy ogień miałyby pójść rodziny imigrantów, które pobierają świadczenie na dzieci przebywające poza granicami kraju. Wśród nich zdecydowanie największą grupę stanowią Polacy.
Już w pierwszej połowie tego roku Partia Pracy próbowała wpłynąć na rząd, aby przeforsować swój plan zlikwidowania zasiłków opiekuńczych w niektórych dzielnicach Oslo, gdzie najwięcej rodzin korzysta ze świadczeń. Tuż przed wyborami samorządowymi politycy ugrupowania idą jednak o krok dalej i domagają się wstrzymania wypłat pieniędzy na wszystkie dzieci, które nie przebywają w Norwegii.
Reklama

Najwięcej pieniędzy trafia do Polski

Dane z NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) pokazują, że w 2019 roku aż 1191 imigrantów pobiera zasiłek opiekuńczy na dzieci, które nie przebywają w Norwegii. Największą grupą są tutaj właśnie Polacy – do Polski trafia 719 świadczeń, co daje ponad 60 proc. wszystkich pieniędzy wysyłanych za granicę.

Raymond Johansen podkreśla, że takie świadczenie jest poza granicami Norwegii dużo bardziej atrakcyjne ze względu na różnice w zarobkach i kosztach życia w innych krajach. Jako przykład podaje właśnie Polskę, gdzie zgodnie ze statystkami średnie wynagrodzenie wynosi ponad 11 000 koron – zasiłek opiekuńczy w maksymalnej wysokości 7 500 koron stanowi dlatego niemal 70 proc.  przeciętnych dochodów mieszkańców.

Pieniądze wysyłane za granicę Partia Pracy chce przeznaczyć zamiast tego na edukację na miejscu – miałyby trafić na opłacenie miejsc w przedszkolach, naukę języka dla dzieci czy szkolenia zawodowe dla rodziców.

Kraje EOG na innych zasadach

Zgodnie z zasadami NAV świadczenia wysyłane za granicę ustają, jeśli rodzina przebywa poza Norwegią ponad 3 miesiące. Osobne zasady dotyczą jednak pozostałych krajów EOG – czyli członków Unii Europejskiej, Islandii oraz Liechtensteinu. Tam istnieje możliwość pobierania zasiłku powyżej 3 miesięcy, jeśli jeden z rodziców pobiera norweską emeryturę lub został wysłany przez pracodawcę za granicę na okres do 24 miesięcy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Stash Qu
Stash Qu 14-08-2019 08:47

Moim zdaniem nie powinni ucinać bo to jednak nieuczciwe, skoro pracujący tutaj Polacy płacą takie same podatki jak wszyscy inni to powinni mieć też dostęp do świadczeń, które z tychże podatków są sponsorowane. Inna sprawa to wysokość tych świadczeń, myślę, że powinny być dostosowane do siły nabywczej i te dla dzieci przebywających w Polsce powinny być jakieś 3 do 5 razy niższe niż tutaj, bo życie w PL też jest 3 do 5 razy tańsze.
Jestem też w stanie zrozumieć Norwegię, pieniądze wysyłane za granicę nie wrócą w obieg i nie zostaną wydane na lokalnym rynku tylko zasilą polską gospodarkę. Dziwicie się, że jakość życia spada, że mieszkania drożeją, a pomyślcie choć raz ile pieniędzy poza Norwegię wypompowuje sama turystyka zagraniczna i imigranci.

-12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 13-08-2019 09:14

W Polsce znajomi i rodzina, którzy maja firmy narzekają ze brakuje zdolnych rąk do pracy. W prostych pracach Polaków zastępują Ukraińcy. Mając w miarę dobra pracę w Warszawie można odkładać, w Norwegi dąży się do tego by człowieka pracującego oskubać z każdej korony. Oczywiście Norwegia jest zabezpieczona jak mało jakie państwo, ale człowiek ambitny nic tu nie znaczy i jeśli coś osiągnie to tylko dzięki szczęściu i włażeniu w tyłek. Jeśli ktoś mówi ze w Norwegi poziom życia się nie zmienił to znaczy ze jest krótko, nie rozmawia z ludźmi o tym jak było wcześniej. Dlaczego wcześniej ludzie potrafili się dorobić kilku nieruchomości a dziś niemal cudem jest dostać ruderę w gigantycznym kredycie. Jak tak dalej pójdzie to w Norwegi pokolenia będą spłacały te szopy, szopka zgnije kilka razy w tym czasie a kredyt nie. Świat dziś pędzi do przodu a Norwegowie ciagle myślą ze otacza ich trzeci świat. Inwestycje w infrastrukturę, mobilizacje na rynku pracy, w technologię musza w końcu zaprocentować i może Norwegia znów wróci na szczyt...

34
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 13-08-2019 08:53

JRK26 napisał:
Kolejny prztyczek w nos polakow pracujacych w Norwegii

Przeciez w ojczyznie wszystkich prawdziwych polakow daja duze pieniadze na dzieci.
Norwegia juz sie konczy (od co najmniej 15 lat), wiec dalsze przebywanie tutaj jest szalenstwem.
Wracajta na lpno matki swojej ojczyzny. Natychmiast.

-27
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 13-08-2019 06:11

y36 napisał:
Polacy opuszcza ten upadly kraj tak jak zwineli sie z Danii a najlepsza motywacja nie bedzie to ciagle atakowanie Polakow przez lewactwo norweskie tylko korona po 0,39 gr I niech sie sciskaja nory ze swoimi przyjaciolmi muzolami inzynierami lekarzami mechnikami
Ten sie smieje co sie smieje ostatni. Wy prawiczki pieniazki z UE czy Norwegii brac to lubicie ,ale cos od siebie dac to juz zle wam jest.Od lat wichrzycie upadek Norwegii,a tym czasem zycie tutaj od lat sie nie zmienia.Czemu mamy placic na dzieci nie mieszkajace na terenie NO?Inne kraje tez obcinaja zasilki rodzinne.W nastepnym roku do Polski juz nie poplynie strumien gotowki od emigrantow ok.1,5mln razy zasilek,co za tym idzie bedzie mniej zlecen,handel,meble,sprzedaz aut dosiegnie kryzys.Nie tak?

-25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
J M
J M 12-08-2019 20:10

Polacy opuszcza ten upadly kraj tak jak zwineli sie z Danii a najlepsza motywacja nie bedzie to ciagle atakowanie Polakow przez lewactwo norweskie tylko korona po 0,39 gr I niech sie sciskaja nory ze swoimi przyjaciolmi muzolami inzynierami lekarzami mechnikami

53
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
JRK26
JRK26 12-08-2019 18:32

Kolejny prztyczek w nos polakow pracujacych w Norwegii

51
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas