Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Mieszkanie to nie hotel”. Władze utrudnią wynajem pod turystów Życie w Norwegii
Monika Pianowska 14 maja 2018
13:20

„Mieszkanie to nie hotel”. Władze utrudnią wynajem pod turystów

1
Skomentuj
Być może od przyszłego roku trudniej będzie wynająć komuś mieszkanie na doby. MN
Rząd chce wprowadzić bardziej restrykcyjne zasady dotyczące krótkoterminowego wynajmu mieszkań i domów w Norwegii, podaje komunikat prasowy z 12 maja. Nowe regulacje miałyby ukrócić sytuacje, w których właściciele udostępniają swoje cztery kąty jako hotelowe pokoje, na przykład za pośrednictwem popularnych serwisów typu Airbnb.
Jak twierdzą pomysłodawcy zmian, mają oni głównie na celu dobro środowiska sąsiedzkiego. Zależy im szczególnie na ograniczeniu komercyjnej działalności turystycznej we wspólnotach mieszkaniowych.
Reklama

Koniec zarabiania na turystach?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje właśnie propozycje dwóch kluczowych zmian w Ustawie o własności lokali, które następnie rozpatrzy Storting. Pierwsza dotyczy ograniczenia możliwości nabywania, druga – krótkoterminowych wynajmów.

Rząd chce, aby właściciel lokalu nie miał prawa do wynajmowania całego mieszkania czy domu na doby lub tygodnie, w sumie na dłużej niż 90 dni w roku. W praktyce wychodziłoby jednak na to, że lokal mógłby zostać wynajmowany np. turystom przez 45 z 52 weekendów w roku. Jednocześnie otwierałoby to prywatnym właścicielom furtkę do wynajmowania domu podczas nieobecności związanej z urlopem czy dłuższym wyjazdem służbowym. Ograniczenia nie dotyczyłyby częściowego wynajmu (np. jednego pokoju) ani udostępniania lokalu nieodpłatnie.
Druga z ustaw miałaby służyć ograniczeniu w wykupowaniu domów i mieszkań przez firmy czy osoby prywatne stricte pod wynajem na doby i tygodnie.

Priorytetem spokój sąsiadów

Ministerstwo tłumaczy, że ma na uwadze zapewnienie osobom zamieszkującym na co dzień osiedla domków czy bloków godne warunki mieszkania, czyli niezakłócany przez przyjezdnych spokój, bezpieczeństwo, wolne miejsca parkingowe, a przede wszystkim stały, zaufany „skład” wśród sąsiadów.
Takie restrykcje weszły już w życie w kilku najbardziej popularnych wśród turystów miast Europy, m.in. w Barcelonie i Amsterdamie. Wprowadzenie podobnych zasad rozważają także duńskie władze. W Norwegii póki co propozycje zmian do ustaw mają być formułowane do 6 sierpnia, natomiast Ministerstwo Rozwoju Regionalnego liczy na to, że prawo dotyczące wynajmu i zakupu lokali mieszkalnych zostanie zaktualizowane przed Bożym Narodzeniem 2018.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 15-05-2018 10:29

Dobro sąsiadów ale kasa musi się zgadzać.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas