Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Życie w Norwegii

Kwarantanna wjazdowa w Norwegii: ile trwa, na czym polega i kto może zostać z niej zwolniony

Monika Pianowska

26 sierpnia 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
3

Każdy, kto przybywa do Norwegii z czerwonych krajów lub obszarów, musi z reguły zostać poddany kwarantannie przez 10 dni od dnia przybycia do Norwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

Sytuacja epidemiczna w Europie staje się coraz bardziej zaogniona i aby uniknąć rozprzestrzeniania się importowanych zakażeń covid-19, Norwegia regularnie aktualizuje mapę infekcji na podstawie ocen i zaleceń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a przede wszystkim Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI).
W oparciu o nie w ostatnich tygodniach coraz więcej państw i regionów zmieniło status z zielonego na pomarańczowy lub czerwony, co oznacza dla podróżujących z ich terytorium obowiązek poddania się kwarantannie po przyjeździe do kraju fiordów.
Chociaż Polska dalej jest oznaczona na mapie infekcji na zielono jako obszar bezpieczny, warto mieć na uwadze, jak w wyniku ewentualnego wzrostu odsetka zakażeń koronawirusem mogą zmienić się zasady podróżowania z kraju nad Wisłą do Norwegii lub co się stanie, gdy podczas zagranicznych wakacji okaże się, że dane państwo zmieniło status na czerwony.
Kto musi odbyć kwarantannę wjazdową w Norwegii i jakie przywileje mają osoby zaszczepione? Przypominamy w artykule.

Hotel czy mieszkanie?

Każdy, kto przybywa do Norwegii z czerwonych krajów lub obszarów, musi z reguły zostać poddany kwarantannie przez 10 dni od dnia przybycia do Norwegii.
Kwarantannę należy odbyć w specjalnie przeznaczonym do tego hotelu lub w odpowiednim miejscu zamieszkania. Na granicy trzeba udokumentować, że przez ostatnie 10 dni przed wjazdem do Norwegii nie przebywało się poza EOG i Szwajcarią. Jako odpowiednie miejsce zamieszkania rozumie się własny dom lub lokum z oddzielnym pokojem, łazienką i kuchnią/cateringiem, gdzie możliwe jest unikanie bliskiego kontaktu z innymi.
Według mapy FHI w hotelu muszą się zatrzymać podróżni z krajów oznaczonych odcieniem ciemnoczerwonym, jak Wielka Brytania czy Hiszpania lub tzw. państwa trzecie (spoza EOG/ strefy Schengen, jak niektóre kraje bałkańskie).
Za pobyt w hotelu płaci się samemu. Należy w nim przebywać przez minimum siedem dni, jednak trzeciego dnia można wykonać kolejny test na na koronawirusa i jeśli wynik będzie ujemny, odbyć pozostałą część kwarantanny w domu lub w odpowiednim miejscu pobytu.

Stawka za przebywanie w hotelu kwarantannowym wynosi 500 koron dziennie dla osób prywatnych w wieku powyżej 18 lat i dla pracodawców. Dzieci w wieku do 10 lat, przebywające w pokoju wraz z opiekunem mieszkają bezpłatnie. Za dzieci w wieku od 10 do 18 lat płaci się stawkę w wysokości 250 koron za dobę. W hotelu oferowane są bezpłatne testy na COVID-19.~helsenorge.no

Niepełnoletnie dzieci, które przyjeżdżają do Norwegii same, są zwolnione z obowiązku przebywania w hotelu kwarantannowym.
Najbliżsi członkowie rodziny (małżonkowie, osoby żyjące w konkubinacie oraz ich dzieci), którzy mieszkają razem w swoim kraju ojczystym i podróżują razem do Norwegii, mogą odbyć kwarantannę wjazdową w tym samym miejscu pobytu. Jeśli pracodawca zadba o wcześniejsze zatwierdzenie miejsca pobytu dla swojego pracownika, nie musi on również spędzać kwarantanny w hotelu.
Mapa infekcji Europy.

Mapa infekcji Europy. FHI

Kwarantannę można skrócić

Kwarantanna wjazdowa może zostać skrócona, jeśli wynik testu PCR na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż siedem dni po przybyciu do Norwegii będzie negatywny. Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki na covid-19 minimum 3 tygodnie wcześniej oraz dzieci w wieku poniżej 12 lat, po otrzymaniu negatywnego wyniku testu mogą zakończyć kwarantannę wjazdową po trzech dniach zamiast po siedmiu.

Status osoby chronionej musi być udokumentowany na stronie Helsenorge.no za pomocą certyfikatu covidowego i okazania kodu QR.

W czasie kwarantanny wjazdowej w Norwegii nie można chodzić do pracy, szkoły ani przedszkola, podróżować po kraju ani korzystać z transportu publicznego. Trzeba unikać miejsc publicznych, takich jak galerie handlowe czy kawiarnie, jednak jeśli nie istnieje inna możliwość, można załatwić niezbędne sprawy w sklepie lub aptece przy zachowaniu bezpiecznej odległości od innych. Podczas kwarantanny lepiej nie przyjmować gości, a dzieci nie powinny mieć innych towarzyszy zabaw poza tymi, którzy mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.

Czy istnieją jakieś wyjątki od kwarantanny wjazdowej?

W pełni zaszczepione osoby, ozdrowieńcy z covid-19 oraz podróżni z zielonych krajów lub obszarów, są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej. Podróżni muszą to udokumentować za pomocą certyfikatu covidowego z krajów UE/EOG, Szwajcarii, Anglii, Irlandii Północnej i Walii. Unika się wówczas zarówno kwarantanny, testu przed przyjazdem, testu na granicy oraz wymogu rejestracji pobytu przed przekroczeniem granicy.

Norwegia uznaje jedynie elektroniczny certyfikat COVID z UE/EOG lub Szwajcarii. Dowody otrzymania szczepienia wystawione w formie papierowej nie są zgodne z zasadami UE i nie są uznawane przy wjeździe do Norwegii.

Jako osoby zaszczepione definiuje się te, które: otrzymały 2 dawki szczepionki i minął ponad tydzień od otrzymania drugiej dawki; osoby, które otrzymały jedną dawkę szczepionki, a od szczepienia minęły 3 tygodnie; osoby, które przeszły covid-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi ponad tydzień wcześniej, a także osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki i po 3 tygodniach uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa (po zakończeniu izolacji uznaje się je za w pełni zaszczepione).
Wyjątki przewiduje się także dla rodziców, którzy mają ustalone widzenie z dzieckiem, właścicieli nieruchomości, łodzi, przyczep kempingowych itp. w Szwecji i Danii, którzy muszą dokonać niezbędnej konserwacji i nadzoru nad posiadłościami czy inną własnością, oraz bliskich osoby poważnie chorej lub zmarłej (w przypadku uczestnictwa w nabożeństwie żałobnym).
osoby nieszczepione z krajów pomarańczowych, czerwonych i ciemnoczerwonych, przed wyjazdem do Norwegii muszą wypełnić formularz rejestracyjny podróży, posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin przed przyjazdem, a po przyjeździe do Norwegii wykonać na granicy szybki test i poczekać na jego wynik. Następnie czeka je 10-dniowa kwarantanna z możliwością skrócenia.

osoby nieszczepione z krajów pomarańczowych, czerwonych i ciemnoczerwonych, przed wyjazdem do Norwegii muszą wypełnić formularz rejestracyjny podróży, posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin przed przyjazdem, a po przyjeździe do Norwegii wykonać na granicy szybki test i poczekać na jego wynik. Następnie czeka je 10-dniowa kwarantanna z możliwością skrócenia. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Pracownicy mogą uniknąć kwarantanny

Zwolnieni z kwarantanny wjazdowej są także niektórzy pracownicy, np. kiedy przybywają do Norwegii przez obszar objęty obowiązkiem odbycia kwarantanny, ale bez korzystania z transportu publicznego, bez nocowania tam i bez bliskiego kontaktu z innymi osobami poza współlokatorami. Osoby, które wchodzą na pokład łodzi w Norwegii i przebywają wyłącznie na tej łodzi aż do powrotu do kraju fiordów, jak również personel lotniczy i pracownicy pociągów, którzy rozpoczynają swoją pracę w Norwegii i podróżują za granicę bez opuszczania samolotu lub pociągu, też nie muszą poddawać się kwarantannie.

Osoby, które opuszczą samolot lub pociąg, muszą mieć wykonany test po przekroczeniu granicy Norwegii (personel lotniczy) lub w ciągu pierwszej doby (pracownicy pociągów) oraz następnie wykonywać test co siedem dni.

Osoby, które regularnie dojeżdżają do pracy lub do szkoły ze Szwecji lub Finlandii, są także zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny. W pełni zaszczepiony personel medyczny, który pełni krytyczne funkcje w szpitalach lub w gminnej służbie zdrowia, jest zwolniony z kwarantanny w czasie pracy, jeśli w chwili przybycia do Norwegii uzyska negatywny wynik testu.
Pozostali, czyli osoby nieszczepione z krajów pomarańczowych, czerwonych i ciemnoczerwonych, przed wyjazdem do Norwegii muszą wypełnić formularz rejestracyjny podróży, posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin przed przyjazdem, a po przyjeździe do Norwegii wykonać na granicy szybki test i poczekać na jego wynik. Następnie czeka je 10-dniowa kwarantanna z możliwością skrócenia.
Źródła: helsenorge.no, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Tomasz

28-08-2021 11:45

Wracałem tydzień temu z Polski do Norwegii samolotem, jestem zaszczepiony, moja odprawa trwała minute, tylko paszport i skan kodu, żadnych testów, żadnej kwarantanny, żadnych innych dodatkowych dokumentów. Ludzie zaszczepcie sie.
Pozdrowienia dla stojących w kolejkach antyszczepionkowców.

Joanna Kuchnicka

28-08-2021 02:49

noreczek napisał:
Dopiszcie proszę jak wyglada sytuacja zaszczepionego rodzica wjezdzajacego z dzieckiem 2 letnim, 5 letnim lub np 12 letnim, bo rozumiem ze dzieci zwolnione sa z kwarantanny ale testy na granicy sa im wykonywane.
Na pewno zadzwoniłeś?
Co powiedzieli?

marcin kolonko

27-08-2021 08:16

Dopiszcie proszę jak wyglada sytuacja zaszczepionego rodzica wjezdzajacego z dzieckiem 2 letnim, 5 letnim lub np 12 letnim, bo rozumiem ze dzieci zwolnione sa z kwarantanny ale testy na granicy sa im wykonywane.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram