Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Kwarantanna w Norwegii: co oznacza dla Polaków? Wyjaśniamy

Monika Pianowska

13 sierpnia 2020 15:16

Udostępnij
na Facebooku
14
Kwarantanna w Norwegii: co oznacza dla Polaków? Wyjaśniamy

Zmotoryzowani Polacy często podróżują do Norwegii promem. adobe stock/ licencja standardowa

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie norweskie władze postanowiły, że cofają brak obowiązku poddania się kwarantannie dla krajów, które dotychczas znajdowały się na tzw. zielonej liście. Od północy z piątku na sobotę 15 sierpnia zatem również Polacy po przyjeździe do Norwegii będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę.
Spodziewana, lecz pilna decyzja norweskiego rządu wywołała jednak sporo pytań szczególnie wśród osób, które już kupiły bilety na podróż do kraju fiordów i nie wybierają się tam w celach zarobkowych. Kto musi przejść kwarantannę, od kiedy i jak ma wyglądać etap izolacji – to między innymi trapi Polaków planujących wyjazd nad fiordy. Odpowiadamy na problematyczne zagadnienia wokół wprowadzonego ponownie obowiązku kwarantanny w Norwegii.

Od kiedy obowiązuje kwarantanna w Norwegii?

Okazuje się, że niejasna jest data, z którą w życie wchodzi ponownie obowiązek odbycia kwarantanny po przyjeździe do kraju fiordów. Zgodnie z decyzją władz poddać się jej muszą przyjezdni od 15 sierpnia, czyli od północy z piątku na sobotę.

Jeśli zatem ktoś zdąży pojawić się w Norwegii 14 sierpnia późnym wieczorem i nie wykazuje objawów covid-19, uniknie kwarantanny. Gdyby natomiast np. spóźnił się samolot i podróżny dotarłby nad fiordy w nocy z piątku na sobotę, nawet kilka minut po północy, będą go już dotyczyć nowe restrykcje.

Czy negatywne wyniki testu wystarczą?

Wiele osób liczy na to, że wykonane niedawno testy na obecność koronawirusa lub przeciwciał pomogą uniknąć 10-dniowej kwarantanny. Tymczasem przepisy przewidują zwolnienia z jej obowiązku, lecz tylko dla osób, które już przeszły chorobę covid-19 i mają to udokumentowane zalecaną metodą laboratoryjną w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Chodzi wyłącznie o badania rt-PCR dla SARS-CoV-2. Oceniony „prawdopodobny covid-19” też nie zwalnia z kwarantanny.

Czy muszę poddać się kwarantannie, mimo że pracuję?

Za problematyczną kwestię uchodzi również sytuacja pracowników zagranicznych: czy po przybyciu do Norwegii w celach zarobkowych trzeba będzie odbyć kwarantannę, zanim rozpocznie się wykonywanie obowiązków zawodowych? Czy ewentualnie będzie można jeździć do pracy bez ryzyka zarażenia, a izolować się tylko w domu?
Na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego mowa jest jedynie o zwolnieniu z kwarantanny dla pracowników z niektórych obszarów w Szwecji, gdy są oni w pracy lub w drodze do lub z pracy. W wolnym czasie nadal mają się izolować. W przypadku personelu medycznego z obszarów w Szwecji objętych obowiązkiem kwarantanny obowiązują przepisy jak dla osób podróżujących służbowo z krajów Schengen i krajów UE / EOG objętych obowiązkiem kwarantanny. Nie dotyczy to osób dojeżdżających do pracy w dzień, które nie pracują w służbie zdrowia w Szwecji.
W gestii pracodawcy leży zorganizowanie i sfinansowanie testów na koronawirusa dla pracowników, aby skrócić okres ich kwarantanny. Jeśli to możliwe, zaleca się pracę zdalną. Czekamy na odpowiedź ze szczegółami od FHI.

Co oznacza kwarantanna po przyjeździe do kraju fiordów?

Osoba objęta kwarantanną „wjazdową” musi pozostać we własnym domu lub innym konkretnym miejscu zamieszkania przez 10 dni po przybyciu do Norwegii. Wszelkie dni spędzone w kraju z zielonej listy między ostatnim pobytem w kraju z czerwonej listy a wjazdem do Norwegii zostałyby odjęte od 10 dni kwarantanny, jednak po zaktualizowaniu mapy dla kraju fiordów nie ma już „zielonych państw”. Jak jednak napisało FHI 13 sierpnia, dni kwarantanny można odjąć, przybywając z kraju EOG zaznaczonego na żółto.

Wszelkie dni w żółtym kraju między ostatnim pobytem w kraju czerwonym a wjazdem do Norwegii zostaną odjęte od 10 dni kwarantanny. Oznacza to, że jeśli podróżujesz z Hiszpanii i przebywasz w Danii przez pięć dni przed podróżą do Norwegii, możesz odliczyć pięć dni z okresu kwarantanny. Osoby, które przebywały na obszarze żółtym przez dziesięć dni po przybyciu do Norwegii, nie będą objęte kwarantanną. ~Instytut Zdrowia Publicznego

Mapa krajów, których obywatele muszą przejść kwarantannę po przyjeździe do Norwegii.

Mapa krajów, których obywatele muszą przejść kwarantannę po przyjeździe do Norwegii. Folkehelseinstituttet

Osoby objęte obowiązkiem kwarantanny muszą po przyjeździe do Norwegii złożyć rezerwację lub pisemną umowę o nieprzerwanym pobycie pod jednym i tym samym adresem zameldowania w Norwegii dla pierwszych 10 dni pobytu w kraju. Aby miejsce zamieszkania spełniało wymogi kwarantanny, musi istnieć możliwość unikania kontaktu z kimkolwiek innym niż osoby, z którymi zwykle się mieszka.
Oznacza to, że kwatery, w których trzeba wchodzić w interakcje z innymi gośćmi, nie nadają się do kwarantanny. Przebywanie w kamperze, przyczepie kempingowej, namiocie lub kabinie na kempingu także nie jest akceptowalnym adresem do realizacji obowiązku kwarantanny, jeśli dzieli się toaletę, kuchnię lub inne pokoje pomieszczenia z osobami innymi niż bliscy znajomi lub towarzysze podróży. To samo dotyczy obiektów takich jak akademiki ze wspólnymi łazienkami etc.
Izolujące się osoby mogą przebywać poza domem lub miejscem zamieszkania tylko wtedy, gdy unikają bliskiego kontaktu z innymi ludźmi niż współlokatorzy. Jeśli jest to nieuniknione, można np. pójść na zakupy do sklepu czy apteki przy zachowaniu minimalnej odległości jednego metra od innych i w miarę możliwości bez stania w kolejkach.

Sprostowanie: decydując się na przyjazd z zagranicy do Norwegii z zamysłem zamieszkania np. u członków rodziny czy znajomych, nie naraża się ich na kwarantannę, pod warunkiem, że nie miało się kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem lub wykazującą symptomy covid-19. Według informacji ze strony rządowej opublikowanych 14 sierpnia osoby, które miały bliski kontakt z chorym później niż 48 godzin przed wystąpieniem pierwszych objawów infekcji i u których od tego czasu zostało potwierdzone zakażenie, muszą przebywać w kwarantannie przez dziesięć dni po kontakcie.

Zagraniczne spotkania rodziców z dziećmi

Osoby, które muszą przekroczyć granicę w związku z realizacją uzgodnionej lub ustalonej wizyty rodziców z dziećmi, są zwolnione z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie wjazdowej po przyjeździe do Norwegii. Ulga obejmuje zarówno rodziców mieszkających za granicą, którzy mają odbyć uzgodnioną lub przewidzianą wizytę z dziećmi mieszkającymi w Norwegii, jak i rodziców, którzy mieszkają w Norwegii i mają taką wizytę przeprowadzić z dziećmi mieszkającymi za granicą. Wyjątek dotyczy również sytuacji, gdy to dziecko przekracza granicę w celu odbycia uzgodnionej lub przewidzianej wizyty z rodzicami, pisze FHI.

Czy mogę wrócić do domu po kilku dniach?

Niektórzy chcą odwiedzić Norwegię tylko na chwilę, jednak zaplanowali pobyt na fiordami rozpoczynający się 15 sierpnia lub później, w związku z czym nawet kilka dni będą musieli spędzić z nastawieniem na izolowanie się od innych ludzi poza ewentualnymi domownikami. Czy skoro zaktualizowane przepisy zakładają, że kwarantanna ma trwać 10 dni, to mimo wszystko istnieje możliwość powrotu do rodzinnego kraju przed jej upłynięciem?

Ministerstwo Zdrowia podkreśla: jeśli masz gorączkę lub objawy infekcji dróg oddechowych/trudności z oddychaniem, musisz przebywać odosobnieniu od otoczenia i nie możesz w takiej sytuacji opuścić Norwegii.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia obcokrajowcy, którzy przyjechali do Norwegii z zagranicy i którzy z tego powodu są objęci kwarantanną, ale nie wykazują objawów zakażenia koronawirusem, mogą opuścić Norwegię.
Warunek wyjazdu do domu stanowi właściwy i bezpieczny transport z miejsca kwarantanny do miejsca opuszczenia Norwegii, czyli najlepiej własnym autem. Jeżeli zachodzi konieczność skorzystania ze środków komunikacji publicznej lub taksówki na najbliższe lotnisko, przystanek autobusowy, stację kolejową lub przejście graniczne, trzeba zachować wymaganą odległość do najbliższego współpasażera oraz przestrzegać zasad higieny.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Edward Szwed

24-08-2020 13:34

Kto placi za kwarantanne

mart enty

19-08-2020 21:54

LolekFrasik napisał:
Rozumiem, że 10 dni kwarantanny obiwiązuje dla pracujących w Norwegii? Jako osoba fizyczna turysta, nie mogę wjechać do Kraju Fjordów?
Ja pierdole... Ty tez masz prawa wyborcze?

Zasadniczo, to zalezy od dlugosci twojego pyrtka. Powyzej 4 cm mozesz smialo wjezdzac

Lolek Frasik

19-08-2020 20:39

Rozumiem, że 10 dni kwarantanny obiwiązuje dla pracujących w Norwegii? Jako osoba fizyczna turysta, nie mogę wjechać do Kraju Fjordów?

mart enty

19-08-2020 17:38

klaaudia24 napisał:
Czyli mam rozumieć że jako turystka mogę wrócić do Norwegii ale muszę odbyć kwarantannę? Boziu strasznie dziwnie to objaśniają.
boziu nie. Nic dziwnego w tym nie ma, tylkoTy niekumata. Odstaw bozie na bok i uzyj mózgu

klaaudia24

19-08-2020 11:24

Czyli mam rozumieć że jako turystka mogę wrócić do Norwegii ale muszę odbyć kwarantannę? Boziu strasznie dziwnie to objaśniają.

Radosław Rutkowski

14-08-2020 21:27

Zagraniczne spotkania rodziców z dziećmi
Osoby, które muszą przekroczyć granicę w związku z realizacją uzgodnionej lub ustalonej wizyty rodziców z dziećmi, są zwolnione z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie wjazdowej po przyjeździe do Norwegii. Ulga obejmuje zarówno rodziców mieszkających za granicą, którzy mają odbyć uzgodnioną lub przewidzianą wizytę z dziećmi mieszkającymi w Norwegii, jak i rodziców, którzy mieszkają w Norwegii i mają taką wizytę przeprowadzić z dziećmi mieszkającymi za granicą. Wyjątek dotyczy również sytuacji, gdy to dziecko przekracza granicę w celu odbycia uzgodnionej lub przewidzianej wizyty z rodzicami, pisze FHI.

W czasie pandemi zeby spotkac sie z dzieckiem bez obowiazkowej kwarantanny potrzebny jest rozwod i sadownie ustalone wizyty

Onty_Ja_Gabriel_3.

14-08-2020 14:59

Marek Ostrowski napisał:Ja z firmy dostałem takiego mejla\'
Hi Marek,
Remember to take the first Covid-19 test on the airport.!

Jednymi słowy, jeżeli dana firma naprawdę potrzebuje pracownika to testy załatwia sama,
jeżeli natomiast robola olewa, to trzeba samemu znaleźć miejsce gdzie robią testy odpłatnie.

Marek Ostrowski

14-08-2020 12:55

Ja z firmy dostałem takiego mejla'
Hi Marek,



Remember to take the first Covid-19 test on the airport.



When you have got the result from the first test and if its negative then you can go to work. After work you have to be in quarantine but you can work until you have taken the second test. If the second test Is also negative you don’t have to be in quarantine when you are finished at work.



I have now booked the second Covid-19 test for you. The second test is on Tuesday 18.08.20 at 09:40. Please show up for you appointment at 09:30 so that you are not late.

The test is at Aleris. The address is Kaigaten 5,5015 Bergen. Please wait outside and wait for a doctor to come outside. Its very impotant that you are outside Aleris office at 09:40!

Tomasz Lenartowicz

14-08-2020 08:54

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok