Dziś imigranci stanowią ponad 15 proc. norweskiej populacji.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Komitet ds. Imigracji Zarobkowych NOU proponuje szereg środków dla obcokrajowców próbujących się odnaleźć w życiu zawodowym i społecznym Norwegii. Jednym z nich miałoby być ustawowe prawo do nauki języka norweskiego.
Komisja przyjrzała się, jak przebiega integracja w Norwegii. A zwłaszcza dla tych imigrantów, którzy przyjeżdżają tu do pracy. Przyjrzeli się, jak sytuacja wyglądała od 2004 roku. To, w jaki sposób pracownicy zagraniczni mogą zostać objęci polityką integracji, opisała w raporcie „Między mobilnością a migracją”, który został przekazany minister sprawiedliwości Marte Mjøs Persen.
– Jak najszybsze wejście do norweskiego społeczeństwa, nauka języka i uczestnictwo na w życiu społecznym i zawodowym na równych prawach z innymi są decydujące dla udanej integracji. Będzie to miało również zastosowanie do imigrantów zarobkowych – mówi Mjøs Persen.
Rząd chce, żeby imigranci przybywający do Norwegii w celach zarobkowych mieli równe szanse w środowisku pracy.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
Życie zawodowe jedną z podstaw
Dziś imigranci stanowią ponad 15 proc. norweskiej populacji. Centralne Biuro Statystyczne (SSB) szacuje, że do 2060 roku odsetek ten wzrośnie do 25 proc. Wielu z tych, którzy przyjeżdżają do Norwegii, robi to w celu podjęcia pracy.
– Ważnym środkiem lepszej integracji pracowników migrujących jest wspieranie uporządkowanego życia zawodowego. Rząd już nad tym pracuje, ale czekam na propozycje, co można zrobić jeszcze lepiej – dodaje minister pracy cytowana w komunikacie rządowym.
Źródła: rejgeringen.no, Klar Tale