Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Życie w Norwegii

Kraje nordyckie najszczęśliwszymi na świecie, ale Norwegia najmniej

Monika Pianowska

23 marca 2023 18:20

Udostępnij
na Facebooku
3
Kraje nordyckie najszczęśliwszymi na świecie, ale Norwegia najmniej

Nowy raport ONZ potwierdza, że pieniądze nie zawsze dają szczęście. stock.adobe.com/licencja standardowa

Podobnie jak w poprzednich edycjach, w tegorocznym rankingu szczęśliwości dominują kraje nordyckie. Norwegia zajmuje jednak najniższe miejsce wśród nich. Finlandia po raz kolejny uplasowała się na pozycji lidera, wyprzedzając Danię i Islandię. Kraj fiordów jest zaś na siódmej lokacie, wyprzedzony przez Szwecję.
Nowy raport ONZ potwierdza, że pieniądze nie zawsze dają szczęście: chociaż Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie, jej mieszkańcy nie są tak szczęśliwi jak we wcześniejszych latach, a eksperci podejrzewają wzrost różnic społecznych.
– Wyzwaniem w Norwegii jest pogarszająca się jakość życia, zwłaszcza wśród młodych, oraz rosnące nierówności – wyjaśnia badaczka z Instytutu Zdrowia Publicznego, Ragnhild Bang Nes, w komentarzu dla NTB.

Pogarsza się jakość życia?

Ranking szczęścia jest przeprowadzany przez ONZ i zawiera oceny zadowolenia narodowego na podstawie danych z Gallup World Poll. W skali od 1 do 10 ludność Norwegii ocenia swoje zadowolenie z życia w kraju fiordów na 7,3. Zwycięska Finlandia z kolei uzyskuje notę ​​7,8 i zajmuje najwyższe miejsce na podium szósty rok z rzędu.
Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Islandia uzyskują bardzo dobre wyniki pod względem miar zastosowanych w raporcie do wyjaśnienia jego ustaleń: oczekiwana długość życia w zdrowiu, PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne w trudnych czasach, niski poziom korupcji i wysokie zaufanie społeczne, hojność w społeczności, w której ludzie troszczą się o siebie nawzajem i wolność podejmowania kluczowych decyzji życiowych.
Negatywny trend w Norwegii może częściowo wynikać z pogarszającej się jakości życia młodych ludzi w trakcie i po pandemii, trudniejszych ekonomicznie czasów, większej niepewności w życiu zawodowym i nierówności w populacji.

Na liście znalazło się 137 krajów. Światowy Raport Szczęścia (WHR) jest publikowany przez Sieć Zrównoważonego Rozwoju ONZ co roku od 2012 roku. Każdego roku w badaniu bierze udział około 1000 osób z każdego kraju, które są proszone o ocenę różnych aspektów jakości swojego życia.

W czołówce głównie Europa

Kraje rozdarte wojną, takie jak Afganistan i Liban, znajdują się na samym dole, razem z Sierra Leone, podczas gdy osiem z dziesięciu najszczęśliwszych krajów na liście są z Europy, oprócz Izraela i Nowej Zelandii. Szwajcaria, Holandia i Luksemburg zajmują pozostałe miejsca z pierwszej dziesiątki. W większości krajów europejskich obywatele mają zaspokojone podstawowe potrzeby, w tym psychologiczne, takie jak bezpieczeństwo i wolność.
Na liście znalazło się 137 krajów. Światowy Raport Szczęścia (WHR) jest publikowany przez Sieć Zrównoważonego Rozwoju ONZ co roku od 2012 roku.

Na liście znalazło się 137 krajów. Światowy Raport Szczęścia (WHR) jest publikowany przez Sieć Zrównoważonego Rozwoju ONZ co roku od 2012 roku.Źródło: MN

Finlandia i Dania znajdują się na czele międzynarodowego rankingu od sześciu lat i notują rosnące średnie wyniki, podczas gdy Norwegia, jako jedyny kraj w Skandynawii, od kilku lat nieco spada w międzynarodowym rankingu. Norwegia zajmuje obecnie 7. miejsce w WHR, w porównaniu z 3. miejscem w 2018 r. Następnie odnotowała spadek w rankingu do 5. miejsca w 2019 r. i 6. w zeszłym roku. Szwecja wyprzedziła Norwegię, zajmując 6. miejsce, tuż za Holandią i Izraelem w 2023 roku.

Ludzie są bardziej życzliwi

Po dwóch latach pandemii Covid-19 raport odkrył coś nieoczekiwanego.
– Wielką niespodzianką było to, że na całym świecie, w nieskoordynowany sposób, nastąpił bardzo duży wzrost we wszystkich trzech formach życzliwości, o które pytano w ankiecie Gallup World Poll – powiedział CNN John Helliwell, jeden z trzech redaktorów założycieli raportu.
Datki na cele charytatywne, pomoc nieznajomemu i wolontariat wzrosły. Raport mówi, że globalna średnia z trzech miar życzliwości zwiększyła się o około 25 proc. w 2021 r. w porównaniu z poziomami sprzed pandemii.
Źródła: WHR, Life in Norway, theglobaleconomy.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Malgorzata123

26-03-2023 17:25

Najszczęśliwsi są ci obywatele co w domach opieki mieszkają, jak deser jest podawany, to kwiczą z radości

jan kaczmarek

23-03-2023 22:35

Tak, i niektóre są ładne więc ostatnie wspomnienie jest miłe.
Nie to co pociąg...tylko światła się pamięta....

Tomek Pisarski

23-03-2023 19:01

To chyba z tego szczęścia ludzie skaczą z mostów

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok