Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Kościół dostosowuje się do krajowych obostrzeń. Nie będzie mszy wielkanocnych

Natalia Szitenhelm

25 marca 2021 09:10

Udostępnij
na Facebooku
Kościół dostosowuje się do krajowych obostrzeń. Nie będzie mszy wielkanocnych

Kościół norweski, w trosce o zdrowie wiernych, poleca odwołanie nabożeństw. /zdjęcie ilustracyjne, Katedra w Oslo dbrnjhrj - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego/standardowa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła Norwegii, Olav Fykse Tveit, poinformował, że zaleca, aby kościoły dostosowały się do krajowych obostrzeń epidemicznych, a co za tym idzie, nie organizowały nabożeństw, w tym mszy wielkanocnych.
23 marca rząd zaostrzył w całym kraju środki kontroli zakażeń. Od 25 marca do 12 kwietnia władze zalecają m.in odwołanie wszystkich planowanych wydarzeń.

Kościół się dostosuje

Do nowych zasad dostosowuje się także Kościół Norwegii. Stojący na jego czele Olav Fykse Tveit poinformował, że norweski episkopat wspiera decyzję rządzących. Dlatego też zaleca, by w okresie obowiązywania surowych środków kontroli nie organizowano w Norwegii nabożeństw, również tych wielkanocnych.

- Zalecenie opiera się na potrzebie wdrożenia bardzo kompleksowych środków, by powstrzymać dramatyczny wzrost wskaźników infekcji. Kościół będzie wspierał ten wysiłek na szczeblu krajowym, chociaż niestety wpływa to na organizowanie nabożeństw wielkanocnych również w tym roku - skomentował cytowany przez agencję NTB Olav Fykse Tveit.
Oficjalne stanowisko kościoła norweskiego, w którym odradza organizowanie tegorocznych nabożeństw, w tym wielkanocnych:

„Nasza praca nie ustaje”

Dyrektorka Rady Kościelnej, Ingrid Vad Nilsen, poinformowała, że zdaje sobie sprawę, jak wiele osób czekało na świętowanie Wielkanocy w kościele. Dodaje jednak, że praca Kościoła Norwegii nie ustaje, tylko dostosowuje się on do obecnej sytuacji. - Należy podkreślić, że wiele kościołów oferuje spacery wielkanocne i inne zajęcia poza kościołem, w których ludzie mogą uczestniczyć indywidualnie - powiedziała.

Na podstawie obostrzeń rządowych Rada Kościoła, Konferencja Episkopatu, Norweskie Stowarzyszenie Strażników Kościoła zalecają odwołanie wszystkich nabożeństw. Dopuszcza się pogrzeb z udziałem 50 uczestników lub mniej, jeśli obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy lokalne. Poszczególne parafie rozważą lokalnie, czy planowane śluby i chrzciny powinny być przeprowadzane z uwzględnieniem ograniczeń co do liczby uczestników.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram