Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Totalna rewolucja cenowa w MultiNOR od teraz nowe, NIŻSZE ceny!

Reklama

Życie w Norwegii

„Bezprecedensowe” zmiany pogody w dwie dekady: mogą one dotyczyć 70 procent świata

Monika Pianowska

15 września 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
„Bezprecedensowe” zmiany pogody w dwie dekady: mogą one dotyczyć 70 procent świata

W ciągu najbliższych 20 lat zmiany okażą się „bezprecedensowe”. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwescy badacze obliczyli, że w ciągu najbliższych 20 lat 70 proc. światowej populacji doświadczy silnego wzrostu poziomu temperatur szczytowych lub intensywnych opadów deszczu. Powodem ma być wzrost emisji gazów cieplarnianych.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań nad Klimatem CICERO, tak drastyczna zmiana w zakresie temperatury i opadów praktycznie nigdy nie miała miejsca w okresie, w którym zmiany klimatyczne nie były spowodowane działalnością człowieka.
W ciągu najbliższych 20 lat będą one znacznie wykraczać poza to, co dotychczas było normalne i okażą się „bezprecedensowe”. Największe zmiany zachodzą szczególnie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Dotyczy to między innymi mieszkańców Indii i Półwyspu Arabskiego.
– W najlepszym przypadku szybkie zmiany dotkną 1,5 miliarda ludzi do 2040 r. W najgorszym mówimy o nieco ponad 5,5 miliarda – twierdzi klimatolog Bjørn H. Samset, który brał udział w badaniu CICERO. – Jedyne, co słuszne, to przygotować się na to, że nastąpią ekstremalne zdarzenia na skalę, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy i że mogą one nastąpić już w ciągu najbliższych dwóch dekad – dodaje.

Kiedyś zmiany były znikome

W badaniu naukowcy wykorzystali wiele symulacji przeprowadzonych przy użyciu modeli klimatycznych. Skupili się na pięciu kolejnych dniach w roku, w których występuje najwięcej opadów, oraz dniu o najwyższej temperaturze. Porównali lata 2021-2040 z czasami przedindustrialnymi, 1850-1900.
Badacze sprawdzili też, czy zmiany w przyszłości przewyższą naturalne zmiany z przeszłości. Nawet w klimacie, w którym zmiany nie są spowodowane działalnością człowieka, występowałyby bowiem pewne różnice. Naukowcy zauważają jednak, że w wielu regionach temperatura w najgorętsze dni będzie w przyszłości rosła o około 0,5 stopnia na dekadę, podczas gdy kiedyś zmiany wynosiły właściwie 0.
W przypadku maksymalnych opadów w ciągu pięciu dni różniły się one bardziej w zależności od miejsca. Jednak w większości regionów ilość opadów rosła z dekady na dekadę bardziej niż zwykle wcześniej.
Naukowcy odkryli, że większość świata, w tym Norwegia, doświadczy tempa zmian ekstremalnych warunków pogodowych, które naukowcy określają jako „niezwykłe”. Dotyczy to zarówno najgorszego, jak i najlepszego scenariusza przyszłości.

Częstsze fale upałów, niezwykłe ilości opadów

Chociaż autorzy badania skupili się na najgorętszym dniu w roku, inne badania wykazały, że fale upałów są coraz gorętsze i częstsze. Spodziewają się, że wzrosną również średnie roczne i sezonowe temperatury.
Badacze sprawdzili też, czy zmiany w przyszłości przewyższą naturalne zmiany z przeszłości.

Badacze sprawdzili też, czy zmiany w przyszłości przewyższą naturalne zmiany z przeszłości.stock.adobe.com/licencja standardowa

Naukowcy przyjrzeli się także oddzielnie maksymalnej temperaturze i opadom deszczu. Jeśli chodzi o temperaturę, największych zmian doświadczają zwłaszcza części Afryki, obszaru śródziemnomorskiego, Półwyspu Arabskiego i Ameryki Południowej. W przypadku deszczu tylko w jednym obszarze zmiana przekroczyła próg, który można nazwać „bezprecedensowym”. Najgorszy scenariusz klimatyczny miał miejsce w Afryce Środkowej.
W najgorszym scenariuszu Norwegia również doświadczy niezwykłej zmiany w ilości opadów. Według Norweskiego Instytutu Meteorologicznego fakt, że globalne ocieplenie zwiększa prawdopodobieństwo częstszych i obfitszych opadów, wynika między innymi z tego, że cieplejsze powietrze jest w stanie zatrzymać więcej wilgoci.

To zbyt ogólnikowe?

Globalne modele klimatyczne przejawiają ograniczenia, jeśli chodzi o ekstremalne warunki pogodowe, ponieważ mają na celu odtworzenie najważniejszych cech, podkreśla Rasmus Benestad, badacz klimatu w Instytucie Meteorologicznym. Nie są przeznaczone do odtwarzania warunków lokalnych, takich jak ekstremalne opady deszczu na małym obszarze.
– Zawierają one jedynie przybliżony opis, na przykład gór i krajobrazów, dlatego dają niejasny obraz. Nie dostarczają wystarczająco dokładnych szczegółów, aby stwierdzić, jakie konsekwencje mają te zmiany dla przyrody i społeczeństwa – mówi Benestad.
Źródła: forskning.no, Carley E. Iles, Bjørn H. Samset, Marit Sandstad, Nina Schuhen, Laura J. Wilcox i Marianne T. Lund: „Silne trendy regionalne dotyczące ekstremalnych warunków pogodowych w ciągu najbliższych dwóch dekad w ramach ścieżek o wysokiej i niskiej emisji”, Nature Geoscience , 9 września 2024 r.; .labmanager.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

16-09-2024 13:04

Znikniecie lodowca pokrywajacego cala Europe polnocna to byla zmiana kimatyczna na wielka skale. Tylko nie bylo internetu i neandertalczycy nie wiedzieli, ze palac ogniska wywolali to globalne ocieplenie.
To co teraz mamy to zmiany klimatyczne w mikroskali, a nie katastrofalne zmiany.

Captain Mike

16-09-2024 12:08

Pile of crap ,thats what it is.....
bezprecedensowe? tak w ich Zyciu. Takie zmiany byly wczesniej , ale wtedy nikt z nich nie urodzil sie jeszcze. Po nas tdez beda bezprecedensowe bo nikt z nas nie bedzie zywy a ci co przyjda nie beda mieli pojecia co bylo.
Polecam sprawqdzic znaczenie slowa BEZPRECEDENSU i nie uzywac slow w kontekscie krotkoterminowych jak 100 lat wydarzen , gdzie takowe precedensy byly wczesniej , wiec "bezprecedensowe" jest tu zastosowane blednie.
Pomine fakt ze Enviromental SCAM jest takze obecny w Norwegii , wszystko dla kasy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok