Na zdjęciu: półki z winami w jednym ze sklepów Vinmonopolet w Oslo.
Fot. Bjørn Erik Pedersen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
W kraju fiordów pojawia się coraz więcej plantacji winogron. Rozwój nowej gałęzi rolnictwa umożliwiło postępujące ocieplenie klimatu. Eksperci ds. środowiska zwracają uwagę, że zjawisko umożliwi Norwegii produkcję wina na wzór państw Europy Południowej.
– Mamy tego pozytywne aspekty. Wzrost temperatury o 2-3 stopnie do 2050 roku niewątpliwie ułatwi produkcję wina tutaj na północy – stwierdził na łamach NRK Svein Tveitdal, ekspert ds. środowiska. Mężczyzna jest jednym z najpopularniejszych komentatorów ds. ocieplenia klimatu w Norwegii i Europie. Na Twitterze obserwuje go blisko 350 tys. osób. W 2020 roku zwracał uwagę, że zmiany klimatyczne utrudnią krajom południa produkcję wina. Przyznał także, że plantacje oraz winiarnie będą chętniej zakładane w północnej części Europy, również w Norwegii i pozostałych państwach nordyckich.
Produkcja winogron w Norwegii coraz popularniejsza
W ostatnich latach norwescy rolnicy coraz częściej decydowali się na założenie plantacji winogron. W kraju fiordów powstało około 50 tego typu gospodarstw. Winorośla zasadzane są także jako dodatek w funkcjonujących dłużej sadach owocowych. Przedstawiciele Vinmonopolet zwracają uwagę, że potrzeba czasu, by produkowanych przy wykorzystaniu norweskich winogron alkohol trafił na sklepowe półki. – Realistyczne jest posiadanie większej liczby norweskich win na półkach w najbliższym okresie. Wiele winorośli zostało zasadzonych, ale potrzeba czasu, zanim owoce zaczną prawidłowo rosnąć. Norweskie wino będzie raczej produktem bardziej lokalnym – porównuje z południowymi alkoholami Steffen Riis Christiansen, jeden z kierowników Vinmonopolet.
Na półkach norweskich sklepów monopolowych można znaleźć już marki z kraju fiordów, m.in. Norsk Vin.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa
Plantacje winogron znajdują się m.in. w Sognefjord. Rolnicy pielęgnują w okolicy około 20 tys. krzewów. Zwracają uwagę, że zaletą obszaru jest duże nasłonecznienie, chłodne noce oraz możliwość umiejscowienia roślin na zboczach fiordów. – W ciągu pięciu lub dziesięciu lat stworzymy tutaj mały region winiarski – skomentował w 2022 roku Bjørn Bergum, norweski producent wina. Plantator był bohaterem reportażu BBC, w którym zmiany w produkcji wina łączono z postępującym ociepleniem klimatu.
Rosnąca średnia temperatura powietrza wymusza na plantatorach dostosowanie upraw do zmiany pogody. Nowe odmiany winogron, poza tradycyjnymi obszarami Włoch, Hiszpanii, Francji i Australii, pojawiają się także w państwach północnej Europy. Poza Norwegią są to m.in. Szwecja oraz niemieckie landy zlokalizowane bliżej Bałtyku i Morza Północnego.
Źródła: NRK, BBC, norskvin.no
20-07-2023 22:54
2
0
Zgłoś
19-07-2023 07:29
0
-1
Zgłoś