Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Życie w Norwegii

11 śmieci na Norwega, czyli co znajdziemy wzdłuż norweskich dróg

Martyna Engeset-Pograniczna

01 czerwca 2024 18:00

Udostępnij
na Facebooku
11 śmieci na Norwega, czyli co znajdziemy wzdłuż norweskich dróg

Ile śmieci ląduje co roku wzdłuż norweskich dróg? stock.adobe.com/licencja standardowa

Zgasić papierosa, uchylić okno w aucie, wyrzucić przez nie niedopałek i zapomnieć o sprawie? Według raportu firm Norwaste, Mesta oraz norweskiego zarządu dróg Statens vegvesen robi tak całkiem spore grono osób. Tyle że nie jest tak, że sprawy nie ma. Sprawa jest i waży 700 ton. Tyle śmieci ląduje co roku wzdłuż norweskich dróg.
60 milionów obiektów – tyle odpadków rocznie zostaje wyrzuconych w pobliżu dróg w Norwegii. Na każdego mieszkańca tego kraju przypada więc w przeliczeniu 11 z nich.
Ponad połowa to niedopałki papierosów i przeżute torebeczki ze snusem. Drugą co do wielkości grupą odpadków są opakowania po jedzeniu, głównie po daniach na wynos, oraz inne rzeczy z tworzyw sztucznych  (między innymi puszki; ludzie często zostawiają wzdłuż dróg świadectwa gustowania w energetykach i piwie).
Oprócz utraty walorów estetycznych omawiane zjawisko wiąże się także z niebezpieczeństwem dla zwierząt. Ludzkie lenistwo szkodzi przyrodzie.

Winny przeciętny Ola Nordmann

Oczywiście nie każdy Norweg ma na koncie takie grzechy, ale badania potwierdziły, że za większością problemu stoją dokładające swoją małą cegiełkę pojedyncze osoby prywatne, a nie masowo zanieczyszczający środowisko „duzi gracze” w postaci nieuczciwych przedsiębiorstw.
Hanne Mørch ze Statens Vegvesen komentuje gorzko: „mówienie tego nie powinno być konieczne, ale miejsce śmieci jest w koszu, a nie w rowie”.  Urzędniczka apeluje: zabierajmy odpadki ze sobą do domu lub wyrzucajmy je podczas zatrzymywania się w zatokach postojowych. Ich mapa dostępna jest tutaj.
Źródła: forskning.no, NTB, Statens vegvesen
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok