Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w zwolnieniach chorobowych i zasiłkach. NAV przejmuje obowiązki pracodawców Zdrowie
Monika Pianowska 20 marca 2020
13:00

Zmiany w zwolnieniach chorobowych i zasiłkach. NAV przejmuje obowiązki pracodawców

9
Skomentuj
Wszystkim, którzy zgłoszą niezdolność do pracy z powodu zarażenia COVID-19 lub podejrzenia obecności koronawirusa w organizmie, przysługuje prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego (sykepenger). adobe stock/ licencja standardowa
W związku z masowymi w ostatnich dniach zgłoszeniami zatrudnionych w Norwegii o niezdolności do pracy z powodu choroby lub przechodzeniu na zwolnienie lekarskie Storting wprowadził zmiany w obowiązkach wypłacania wynagrodzenia przez pracodawcę w takich sytuacjach, chcąc odciążyć finansowo przedsiębiorców.
Od 16 marca muszą oni płacić pracownikowi tylko przez pierwsze trzy dni zwolnienia chorobowego uzasadnionego epidemią koronawirusa. Nowe zasady dotyczą również freelancerów i samozatrudnionych. Dodatkowo od 20 marca Urząd Pracy i Polityki Socjalnej ma możliwość rezygnacji z egzekwowania zaświadczenia lekarskiego od pracownika na zwolnieniu, chcącego opotwierdzić w ten sposób niedyspozycję.
Reklama

Pieniędzmi zajmie się NAV

Wszystkim, którzy zgłoszą niezdolność do pracy z powodu zarażenia COVID-19 lub podejrzenia obecności koronawirusa w organizmie, przysługuje prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego (sykepenger). Ponieważ jednak w ostatnim czasie z powodu epidemii Norwegowie na dużą skalę korzystają ze zwolnień lekarskich (sykefravær) lub sami zapowiadają pracodawcy absencję bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego (egenmelding), władze uznały to za obciążające finansowo dla przedsiębiorców i zmieniły zasady wypłacania wynagrodzeń i świadczeń.
Dotąd w gestii pracodawcy leżało wypłacanie zatrudnionemu należności przez pierwszych 16 dni zwolnienia lekarskiego, później obowiązek ten przechodził na Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV). Teraz NAV będzie zatem wypłacał świadczenia już od czwartego dnia zwolnienia chorobowego, a nie 17. Storting zgodził się też, aby zasiłek z urzędu przysługiwał od czwartego dnia również freelancerom i osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Służba zdrowia ma za dużo na głowie

Przy okazji, jak informuje komunikat rządowy z 20 marca, to zachęta do zgłaszania egenmelding – zwykle oznacza ono bowiem krótką, około 3-dniową nieobecność w pracy z powodu choroby swojej lub dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12. roku życia. Gdy takie zwolnienie chorobowe się wydłuża, pracodawca ma prawo egzekwować od zatrudnionego zaświadczenie lekarskie.

Teraz jednak, ponieważ to urząd będzie odpowiedzialny za wypłacanie świadczeń już od czwartego dnia zwolnienia, pracodawca może zaakceptować osobiste zgłoszenie na okres 16 dni z gwarancją, że nie poniesie konsekwencji finansowych takiej decyzji.
Rząd podkreśla, że służba zdrowia boryka się teraz z wieloma wyzwaniami i lepiej, aby personel medyczny nie skupiał się na wystawianiu zwolnień, skoro poświęca tyle czasu i energii na leczenie pacjentów w obliczu epidemii koronawirusa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Radoslaw .
Radoslaw . 6 dni temu

Raczej nie masz na co liczyć chyba ze pracodawca skieruje CIe na permittering

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Artur Wasilewski
Artur Wasilewski 21-03-2020 23:17

Jak to wygląda z osobami które dopiero przyjechały? Niestety jestem taka osoba, Przylecialem pierwszy raz DO Norwegii 26 lutego, od 3 marca pracowałem, niestety sytuacja z wirusem zmusiła mojego pracodawcę do zawieszenia działalności i zostałem bez pracy. Dostanę jakąś pomoc od państwa czy czy nie ma na co liczyć?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
nowa nazwa
nowa nazwa 21-03-2020 07:41

Szymon Giełzakowski wreszcie jakiś głos rozsądku

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Szymon Giełzakowski
Szymon Giełzakowski 20-03-2020 23:36

Są tacy którzy żyją tutaj i jest im dobrze, a są tacy którzy przylatują na chwilę i wracają bo wolą układać sobie życie w Polsce. Każdy powinien żyć tam gdzie mu się podoba, a co to będzie za kraj to bez różnicy. Jeżeli niektórzy trzymali się skrzydeł żeby wracać to mam nadzieję, że im się wszystko udało i też układają sobie życie tak żeby mogli być szczęśliwi, bo koniec końców właśnie o to chodzi, żeby każdy był szczęśliwy ze swoim życiem, nie ważne gdzie będzie żył. Nie ma co zmuszać (lub wyśmiewać za obraną ścieżkę) jednych do zostawania tam gdzie zarabiają, ani innych do wracania tam gdzie się urodzili.

67
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 20-03-2020 22:10

Żyjesz tutaj... weś gościu nic nie gadaj, ludzie to sie ostatnio skrzydeł trzymali żeby tylko wrócić do ojczyzny. Pozatym nikt w norge nie siedzi dla idei liczy sie tylko kasa i ojczyzna. (Poza polonorkami oczywiście )

-32
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
RafalC75
RafalC75 20-03-2020 20:30

Może spadnie do 0,10..... żyjesz tutaj, zarabiasz tutaj to i wydawaj tutaj, będziesz miał gdzieś kurs pln....

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 20-03-2020 18:31

Nie płacz Bitcoin pnie się w górę.

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 20-03-2020 17:32

NOk - PLN zapomnijcie o 0,39 bo już jest spowrotem 0,35.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
DK84
DK84 20-03-2020 15:40

Dostalem wczoraj wiadomosc z navu 19.03 : Reglene for arbeidsgiverperiode er foreløpig ikke endelig vedtatt enda, så arbeidsgiverperioden er fremdeles de første 16 kalenderdagene i en sykemeldingsperiode.
Wiec Moniko Ciebie słuchać czy ich?

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas