Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Ukłon w stronę przyszłych matek: darmowe badania prenatalne dla ciężarnych

Monika Pianowska

31 grudnia 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku
Ukłon w stronę przyszłych matek: darmowe badania prenatalne dla ciężarnych

Helsedirektoratet i środowiska zawodowe zaproponowały, aby badania były w pierwszej kolejności dostępne dla kobiet w ciąży powyżej 35. roku życia. stock.adobe.com/licencja standardowa

Mieszkanki Norwegii musiały czekać na to kilka lat, jednak zgodnie ze zaktualizowaną przez Storting w 2020 ustawą o biotechnologii od stycznia nadchodzącego roku ciężarnym będą przysługiwać dodatkowe darmowe badania. Chodzi o tzw. testy NIPT oraz wczesne USG.
Obecne władze podtrzymują zapoczątkowany przez poprzedników proces wdrażania nowych zasad i unowocześniania norweskiej służby zdrowia. Już od początku 2022 roku w ofercie dla wszystkich kobiet w ciąży powyżej 35. roku życia znajdą się badania NIPT i USG około 12 tygodnia ciąży. Testy NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) to nieinwazyjne badanie prenatalne krwi, które może wykryć nieprawidłowości chromosomalne.
– Cieszymy się, że wkrótce więcej kobiet otrzyma ofertę NIPT i wczesne USG. Może to przyczynić się do większego bezpieczeństwa i lepszej opieki położniczej dla kobiet w całym kraju – mówi cytowana w komunikacie rządowym minister zdrowia i opieki Ingvild Kjerkol.
Reklama

Na razie kobiety 35+

Decyzję o wprowadzeniu do oferty badań USG w pierwszym trymestrze ciąży oraz możliwości wykonania testów prenatalnych w ramach publicznych usług opieki zdrowotnej norweski parlament podjął w maju 2020. Badania te pomagają ujawnić poważną chorobę lub uszkodzenie płodu.
Helsedirektoratet i środowiska zawodowe zaproponowały, aby były one w pierwszej kolejności dostępne dla kobiet w ciąży powyżej 35. roku życia. Poprzednio proponowano je w Norwegii tylko kobietom powyżej 38. roku życia oraz zagrożonym posiadaniem dzieci z wadami chromosomowymi.
Badania prenatalne pomagają ujawnić poważną chorobę lub uszkodzenie płodu.

Badania prenatalne pomagają ujawnić poważną chorobę lub uszkodzenie płodu.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Będzie więcej aborcji?

Liderka Chrześcijańskiej Partii Ludowej (KrF), Olaug Bollestad, uważa jednak, że ​​wprowadzenie testu NIPT do publicznej opieki zdrowotnej to porażka. Jej zdaniem powszechność badań prenatalnych doprowadzi do zwiększenia piętna niepełnosprawności w norweskim społeczeństwie.
– FHI zwróciło uwagę, że wprowadzenie testu NIPT prawdopodobnie doprowadzi do spadku liczby dzieci urodzonych z zespołem Downa – powiedziała Bollestad na łamach prasy.
Odwołała się w ten sposób do danych Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego. FHI uważa bowiem za naturalne założenie, że nowe procedury wpłyną na odsetek urodzonych dzieci z wadami chromosomalnymi w Norwegii w nadchodzących latach.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram