Życie w Norwegii

Ciąża w Norwegii: wczesne USG i testy prenatalne w publicznej służbie zdrowia dopiero w 2022

Monika Pianowska

21 listopada 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Ci, którzy dzisiaj wykonują USG, muszą zdobyć dodatkowe wykształcenie, aby móc wykonywać nowe badania. adobe stock/ licencja standardowa

Badanie USG na wczesnym etapie ciąży i testy NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) będą w Norwegii powszechnie dostępne najwcześniej za nieco ponad rok. Wynika to z raportu Norweskiego Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) o sposobach wdrażania nowego prawa do służby zdrowia w kraju fiordów, opublikowanego 18 listopada.
Chodzi o obszerne zmiany w ustawie o biotechnologii, jakie Storting przyjął w maju. Zdecydowano wówczas m.in., że wszystkim ciężarnym należy zaoferować badanie USG w pierwszym trymestrze (w okresie między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży) oraz możliwość wykonania testów prenatalne w ramach publicznych usług opieki zdrowotnej. Badania te pomagają ujawnić poważną chorobę lub uszkodzenie płodu.

W pierwszej kolejności kobiety powyżej 35. roku życia

Jak się jednak okazuje, na finalizację wdrażania nowych zapisów w prawie trzeba będzie poczekać: autorzy raportu bowiem zgodnie zalecają stopniowe wprowadzanie zmian do służby zdrowia. Konieczne jest poszerzanie oferty norweskiej służby zdrowia w kilku etapach, począwszy od 2021 roku.
Helsedirektoratet i środowiska zawodowe zaproponowały, aby badania były w pierwszej kolejności dostępne dla kobiet w ciąży powyżej 35. roku życia. Poprzednio proponowano je w Norwegii tylko kobietom powyżej 38. roku życia oraz zagrożonym posiadaniem dzieci z wadami chromosomowymi.

Oferta musi być na równym poziomie w całym kraju

Cały proces zakłada jednak przede wszystkim kompleksowy wzrost kompetencji w służbie zdrowia i zwiększenie zasobów zarówno kadrowych, jak i sprzętowych. Wyzwaniem, poza aparaturą i przestrzenią, okazuje się liczba położnych pracujących w szpitalach. Jak wynika z raportu, aby zostać położną zajmującą się ultrasonografią, trzeba ukończyć np. rok kursu na Uniwersytecie Naukowo-Technologicznym w Trondheim. Ci, którzy dzisiaj wykonują USG, muszą zdobyć dodatkowe wykształcenie, aby móc wykonywać nowe badania.
Testy NIPT pomagają ujawnić poważną chorobę lub uszkodzenie płodu.

Testy NIPT pomagają ujawnić poważną chorobę lub uszkodzenie płodu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski Urząd ds. Zdrowia dokonał także oceny skutków finansowych dostosowania się do znowelizowanej Ustawy o biotechnologii. Szacuje się, że same koszty inwestycji w sprzęt wyniosą około 110 milionów w 2021 roku. Urząd zaznacza, że ​​w szpitalach we wszystkich regionach kompetencje, personel i wyposażenie w zakresie nowych usług dla obiet w ciążymuszą być równe na terenie całego kraju. Wdrażanie zmian do służby zdrowia miałoby się zakończyć w 2022 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram