Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Zdrowie

Szpital Bærum jako pierwszy w Norwegii wykorzystuje w leczeniu sztuczną inteligencję

Monika Pianowska

30 sierpnia 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Szpital Bærum jako pierwszy w Norwegii wykorzystuje w leczeniu sztuczną inteligencję

Szpital w Bærum zapewnia, że AI to tylko narzędzie wsparcia dla medyków. vestreviken.no/materiały prasowe

Od wtorku sztuczna inteligencja na stałe wniesie wkład w diagnostykę obrazową, pogotowie i oddział ratunkowy w szpitalu Bærum. W zeszłym tygodniu placówka uzupełniła raport zawierający doświadczenia z testowania AI w opiece nad pacjentami. Zgodnie z nim wszystko działa tak, jak powinno, i wprowadzenie sztucznej inteligencji do użytku zostało zatwierdzone.
Zgodnie z planem 29 sierpnia AI zaliczyła debiut na oddziale obrazowania, gdzie przeanalizowała ona możliwe drobne złamania.
– Obecnie żadna inna organizacja opieki zdrowotnej w Norwegii nie wykorzystuje sztucznej inteligencji w opiece nad pacjentami w taki sposób, jak my. W ślady Bærum pójdą cztery inne szpitale w Vestre Viken. Doświadczenie zostanie następnie wykorzystane do wdrożenia systemu we wszystkich placówkach Helse Sør-Øst – mówi cytowany przez NTB kierownik ds. komunikacji Hege Frostad Dahle.

Nie zastąpi lekarzy, ale pomoże

Pacjenci z podejrzeniem złamania kierowani do szpitala na prześwietlenie często czekają godzinami, aż lekarz będzie w stanie obejrzeć i zinterpretować zdjęcia. Teraz to sztuczna inteligencja przetworzy obrazy, by stwierdzić, czy doszło do urazu, a zajmie jej to kilka minut. Jeśli AI uzna, że ​​nie ma złamania, radiolog może bezpośrednio wysłać pacjenta do domu.
Podczas testów sztuczna inteligencja okazała się wyjątkowo precyzyjna wykrywaniu braku naruszeń kości. Statystycznie około 70 proc. pacjentów zgłaszających się z podejrzeniem złamania go nie ma.
Norwegia od jakiegoś czasu testuje sztuczną inteligencję w służbie zdrowia.

Norwegia od jakiegoś czasu testuje sztuczną inteligencję w służbie zdrowia.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Szpital w Bærum zapewnia jednak, że AI to tylko narzędzie wsparcia dla medyków. Opisane przez specjalistów zdjęcia będa dostępne następnego dnia. Sztuczna inteligencja początkowo przeanalizuje zdjęcia rentgenowskie drobnych złamań. Analiza obrazu pozwoli zaoszczędzić czas i zasoby pacjentów oraz systemu opieki zdrowotnej, a także umożliwi szybsze leczenie osób, które faktycznie doznały złamania.
Vestre Viken planuje rozszerzyć rozwiązanie na inne swoje szpitale, aby zapewnić wszystkim pacjentom tę samą ofertę.

To nie ewenement

Norwegia od jakiegoś czasu testuje sztuczną inteligencję w służbie zdrowia, co miałoby wesprzeć personel medyczny. Przykładowo w 2022 roku rozpoczął się projekt HIRO (Human Interactive Robotics for Healthcare), którego celem jest opracowanie robota mogącego pełnić funkcję asystenta pracowników i pacjentów.
Może on dotyczyć transportu lub przekazywania sprzętu do zadań medycznych, podawania żywności i leków, podnoszenia przedmiotów i pomagania pacjentom w odnalezieniu drogi w placówkach medycznych. Testy wykonywano w szpitalu Sunnaas.
Trzy lata temu zaś dziennik Aftenposten informował o odkryciu pracowników Zakładu Genetyki Nowotworów i Informatyki (Institutt for kreftgenetikk og informatikk, ICGI) w Oslo.  Opracowali oni innowacyjny sposób wykrywania u pacjentów nowotworów jelita grubego z pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki niej komputer był w stanie rozpoznać chorobę w około trzy minuty i precyzyjniej o średnio 62 proc. niż lekarze.
Źródła: digi.no, NTB, vestreviken.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

30-08-2023 17:01

Lekarze dali sobie wcisnąć teleporady e recepty i brak kontaktu z pacjentem w czasie plandemii. Teraz Ich zawód bedzie wykonywała sztuczna inteligencja. A w zasadzie na początek tylko będzie dopasowywać symptomy i objawy do procedury medycznej. Potem będzie sterować robotami medycznymi którymi narazie operują ludzie ale to kwestia czasu. W Islandii w pierwszej instancji orzeka sztuczna inteligencja. Artykuły na portalach pisze sztuczna inteligencja dawniej pod artykułami było imię i nazwisko teraz jakieś trzy literki oznaczenia kodowego. Szykuje się ogromną rewolucja. Będzie sporo bezrobotnych dlaczego już myślą o bezwarunkowym dochodzie gwarantowanym dla rzeszy bezrobotnych których będzie wkrótce ogromna liczba.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok