Zdrowie

Szczepionka na COVID-19 będzie darmowa. Norwegia pokryje wszystkie koszty

Natalia Szitenhelm

14 października 2020 11:17

Udostępnij
na Facebooku
12

Szczepionki, a także niezbędny sprzęt medyczny gminy otrzymają od Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), a także Urzędu ds. Zdrowia (Helsdirektoratet). / zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/M.Rode-Foto

Gdy już się pojawi, szczepionka na koronawirusa będzie całkowicie darmowa dla mieszkańców Norwegii, poinformował resort zdrowia 13 października. Rząd chce, by jak najwięcej osób mogło się zaszczepić na covid-19, dlatego pokryje koszty szczepień w gminach i szpitalach.
Reklama
Norwegia zorganizuje szczepienia na koronawirusa w ramach krajowego programu szczepień. Lokalne władze, jak informuje rządowy komunikat, będą miały obowiązek proponowania szczepionek osobom mieszkającym lub przebywającym na terenie ich gminy.

Priorytet: wczesne szczepienie

Dla władz jednym z priorytetów w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-cov-2 jest wczesne zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców Norwegii. - Chcemy, aby jak najwięcej osób otrzymało bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Dlatego szczepienie będzie bezpłatne. Głównym priorytetem [...] jest zaoferowanie wczesnych szczepień całej dorosłej populacji, by zmniejszyć liczbę poważnych chorób, zgonów, a także zapobiec  rozprzestrzenianiu się infekcji - powiedziała premier Erna Solberg.

Trzeba pomóc gminom

Szczepionki, a także niezbędny sprzęt medyczny gminy otrzymają od Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), a także Urzędu ds. Zdrowia (Helsdirektoratet). Rząd podkreśla, że bardzo istotną kwestią jest, by gminy i szpitale otrzymywały szybki zwrot pieniędzy za wykonane szczepienia, tak, by nie doszło do jakiegokolwiek przestoju. W budżecie na 2021 przeznaczono prawie 3,8 mld koron na zakup szczepionek na koronawirusa, a także pokrycie kosztu szczepień. 

Rząd zleci także FHI przygotowanie planu, jak zorganizować, wdrożyć i nadzorować proces szczepień. Instytutowi pomogą w tym m.in. Urząd ds. Zdrowia, a także Norweska Agencja Leków.

Poniżej: Urząd ds. Zdrowia zachęca też, by szczepić się przeciwko grypie.

Przewidziano odszkodowania

Norwegia zapewni też odszkodowania za ewentualne powikłania poszczepienne. - Mimo że szczepionki przechodzą dokładne i szerokie testy przed zatwierdzeniem, musimy liczyć się z faktem, że mogą wystąpić rzadkie skutki uboczne, gdy zaczepiona zostanie bardzo duża liczba osób - wyjaśnił szef resortu zdrowia Bent Høie, cytowany w rządowym komunikacie.  

Jak dotąd nie zatwierdzono żadnych szczepionek, choć rząd prognozuje, że na początku przyszłego roku Norwegia uzyska dostęp do ich ograniczonej liczby, a co za tym idzie - ruszą pierwsze szczepienia. Unia Europejska zawarła bowiem umowy z trzema różnymi producentami szczepionek, trwają negocjacje z kilkoma następnymi. Norwegia partie leku otrzyma na podstawie umowy o odsprzedaży, zawartej ze Szwecją.

Szybkie testy już są

Norwegom zależy, by jak najszybciej zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na walkę z epidemią przeznaczyli prawie 11 mld koron. Już niedługo dotrze pierwsza partia szybkich testów na covid-19, które wynik - bez konieczności analizy w laboratorium - pokażą już po 15 minutach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
LewySierpowy

17-10-2020 18:58

W Realu24 slynie z przekretow i falszywego postrzegania realizmu.Ci prawnicy moga przedstawic jakies namiary na nich ,ze sa prawdziwymi prawnikami,a nie bezdomnymi przebranymi w garnitury,ktorzy hajs dostali od antyszczepionkowcow za powielanie klamstw! Dobre te Wasze klamstwa sa,nawet zapomnieliscie angielskie ksiazki prawnicze zaslonic,dla nie poznaki mozna bylo podrzucic niemieckie ksiazki prawnicze,a tak sami sie wkopali pro-idioci

Janek1972

15-10-2020 21:10

NIEMIECCY PRAWNICY KONTRATAKUJĄ - PRAWDA O KORONNYM PRZEKRĘCIE TYSIĄCLECIA, polecam wysłuchać do końca.

mart enty

15-10-2020 19:45

Janek1972 napisał:
RafalC75 Ty taki sam z siebie, czy ci za to płacą?

Jasta, a poprawiłeś już tatuaz na plerkach? Czy nadal ten błąd eksponujesz?

Janek1972

15-10-2020 18:58

RafalC75 Ty taki sam z siebie, czy ci za to płacą?

RafalC75

15-10-2020 16:04

wez ty trollu razem ze swoimi czternastoma kontami nadawaj u rydzyka, bo tylko tam znajdziesz wielbicieli, antyszczepionkowcu, już ci pisałem , nie siej tutaj nędznej propagandy, bo pod każdym artykułem tylko o tym piszesz. Nie szczep siebie, swojej rodziny itp. jak dałeś sobie wyprać beret tylko podpisz papier że jak zachorujesz to zgadzasz się na udzielenie pomocy jako ostatni lub w ogóle.
Ostatnio się popisałeś dając link do artykułu, skąd masz takie newsy....jak chcesz się wypowiadać na temat to zapoznaj się najpierw skąd w ogóle się wziął ruch antyszczepienioiwy i kto to zainspirował.

PLAN-C

14-10-2020 22:54

Będą płacić za powikłania no dobre to mam ryzykować zdrowie i być niepełnosprawny za opłatą?
STOP NOP
To stowarzyszenie w Polsce stop niepożądanym oddczynom poszczepienym często nazywani antyszczepionkoecami pomagają ludziom którzy przeżywają tragedie poszczepienne. Warto się dowiedzieć coś więcej bo sprzedawcy szczepionek nie chwalą się powikłaniami a ile tych nie zdiagnozowanych? Obniżona odporność, kiepskie nastrój, huśtawka emocjonalna?

W Norwegii zapomnieli o ofiarach szczepień na świńska grypę ? Ile minęło 12lat ?

Janek1972

14-10-2020 20:26

pikar

14-10-2020 19:12

Norwegowie już czekają na szczepionkę to tak bardzo uległy naród, że nie trzeba ich jak Polaków tresować maseczkami i obostrzeniami do przyjęcia cudownej szczepionki służącej w dalszej perspektywie depopulacji ludzi, oni już czekają na to ba nawet skłonni byliby za to zapłacić z własnej kieszeni. Z przykrością na to patrzeć jak ludzie dają się manipulować. Nieprecyzyjne testy PCR wg. ich twórcy nie naddające się do diagnozowania wirusów i choroba rzekomo bezobjawowa. Ludzkość wierzy w propagandę radiowo telewizyjną idą w wyznaczonym przez rząd światowy kierunku jak barany na rzeź, żal na to patrzeć.

jan kaczmarek

14-10-2020 18:51

Uwielbiam to "dzielenie skóry na niedźwiedziu" w NO.
Niczym w Polsce.

Janek1972

14-10-2020 18:46

Kto manipuluje koronawirusem? Jak okłamują i straszą nas media?! P. Klimczewski wRealu24 :

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram