Zdrowie

Wybór lekarza pierwszego kontaktu to nic trudnego. W Norwegii zrobisz to przez internet

Maja Zych

09 lipca 2019 13:19

Udostępnij
na Facebooku

Większość spraw związanych z opieką medyczną można w Norwegii załatwić przez internet. pixnio.com / CC0 Creative Commons

Lekarz pierwszego kontaktu, czyli norweski fastlege¸ to przydzielony do pacjenta lekarz ogólny, do którego należy udać się w pierwszej kolejności w przypadku problemów zdrowotnych. Co jednak zrobić, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z opieki swojego lekarza lub zmieniamy miejsce zamieszkania? Bez obaw – nad fiordami wszystkie formalności związane ze zmianą fastlege można załatwić bez wychodzenia z domu.
W Norwegii przez internet można umówić też większość wizyt, odnowić receptę lub nawet otrzymać poradę online.
Reklama

Wystarczy stały adres

Każda osoba, która w rejestrze ludności (folkeregister) widnieje jako zamieszkała w jednej z norweskich gmin, może sama wybrać swojego lekarza pierwszego kontaktu. Zgodnie z przepisami prawa do fastlege nie mają natomiast osoby posiadające tymczasowy d-nummer – chyba że są to azylanci lub pracownicy NATO wraz z rodzinami.

Przypisanego wcześniej lekarza można z reguły zmienić dwa razy do roku. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której w grę wchodzi przeprowadzka lub też wybrany lekarz kończy pracę, czy jest zmuszony zredukować listę pacjentów – wtedy zyskuje się dodatkową możliwość zmiany.

Wszystko online

W praktyce zmiana jest bardzo prosta: wystarczy zalogować się na stronie internetowej Helse Norge za pomocą BankID, Buypass ID lub technologii Commfides. W zakładce Min helse należy wybrać opcję Bytte fastlege – tam można sprawdzić swojego obecnego lekarza, wyświetlić dostępnych lekarzy z danej gminy lub też wyszukać konkretną osobę po nazwisku lub nazwie gabinetu. Jeśli fastlege, którego chce się wybrać, nie ma wolnych miejsc, istnieje również możliwość zapisania się na listę oczekujących.

Dzieci poniżej 16 roku życia mają z reguły przydzielonego tego samego fastlege, co matka, jeśli rodzice mieszkają razem. W przypadku opieki współdzielonej będzie to z kolei lekarz opiekuna, który w rejestrze ludności ma ten sam adres, co dziecko.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram