Najczęstszym i często jedynym objawem boreliozy jest rumień wędrujący.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W ubiegłym roku w Norwegii odnotowano rekordowy odsetek zachorowań na boreliozę. Do Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) zgłoszono 638 przypadków Lyme borreliose, co oznacza wzrost o 67. Liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu KZM również rośnie.
Raport FHI pokazuje, że najwięcej przypadków w kraju odnotowano w okręgu Vestland – zarejestrowano 169 zakażonych osób. W Møre og Romsdal zaś zauważono gwałtowny wzrost liczby zachorowań – z 54 w 2023 r. do 84 w 2024 r. Według danych systemu zgłaszania chorób zakaźnych FHI w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zachorowań na boreliozę wzrosła dwukrotnie z 323 do 642.
Warunki sprzyjają
– Widzimy, że zmiana klimatu i zmiana sposobu użytkowania przyrody mogą mieć tu znaczenie. Stało się cieplej i bardziej wilgotno, więcej obszarów odrasta, a populacja małych gryzoni i jeleni rośnie. Wszystko to stwarza lepsze warunki dla kleszczy – mówi neurolożka Randi Eikeland, szefowa Krajowej Służby ds. Chorób Odkleszczowych, w wywiadzie dla NRK.
Klimat determinuje, jaki będzie sezon kleszczy, a co za tym idzie, jak rozwinie się wzorzec zakażeń. Kleszcz staje się aktywny, gdy temperatura przekroczy siedem stopni.
W Norwegii KZM rozprzestrzenia się w południowej części kraju od Flekkefjord i zachodniego wybrzeża fiordu Oslo aż do dawnej gminy Hurum, a także od Vestby aż do granicy ze Szwecją. Bakterie Borrelia występują w całym kraju – zaobserwowano je nawet na Svalbardzie. Władze sanitarne apelują, aby po wyjściu do lasu lub na pole czy łąkę zachować ostrożność. Pomóc może odpowiednia odzież i spraye przeciwko insektom.
Najczęstszym symptomem przy boreliozie jest rumień wędrujący.stock.adobe.com/licencja standardowa
Nie zawsze tylko wysypka
Najczęstszym i często jedynym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Rumień jest zwykle większy niż 5 cm i utrzymuje się 3-30 dni po ugryzieniu kleszcza. Kolor i kształt mogą się znacznie różnić. Nie wszyscy obserwują „klasyczny” czerwony pierścień. Pozostałe objawy, które mogą wystąpić, to letarg, ból głowy, ból mięśni i stawów czy spuchnięte węzły chłonne. Gorączka nie jest tak powszechna przy boreliozie.
Bakterie pochodzące od kleszczy mogą jednak wywołać poważniejsze wersje boreliozy: układu nerwowego, stawów, serca lub oczu.
Reklama