Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Zdrowie

Kleszcze panoszą się w Norwegii? Rekordowa liczba przypadków boreliozy

Monika Pianowska

09 lipca 2024 16:40

Udostępnij
na Facebooku
2
Kleszcze panoszą się w Norwegii? Rekordowa liczba przypadków boreliozy

Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze w Norwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jak podaje Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), w kraju fiordów nigdy wcześniej w pierwszej połowie roku nie odnotowano tylu przypadków boreliozy przenoszonej przez kleszcze, co w 2024.
W okresie od stycznia do czerwca do FHI zgłoszono 175 zakażeń. To o 16 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, który był do tej pory rekordowy. Temperatura i wilgotność mają decydujący wpływ na warunki życia kleszcza. Ważne jest również to, ile osób bierze udział np. w wycieczce do lasu i jakie mają na sobie ubrań.

Zdarza się bezobjawowo

Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze w Norwegii. Mimo to ryzyko infekcji w przypadku ukąszenia wynosi tylko 2 proc.
U niektórych osób mogą wystąpić między innymi objawy grypopodobne i postać czerwonej wysypki zwanej rumieniem wędrującym. Należy wtedy udać się do lekarza, który zadecyduje, czy konieczna jest antybiotykoterapia.
Jednak kleszcze to stworzenia wysysające krew, więc mogą być również nosicielami wirusa KZM, co jest angielskim skrótem oznaczającym kleszczowe zapalenie mózgu. Wirus może powodować bardzo poważną chorobę i nie ma na nią leku, istnieje jedynie szczepionka, która może temu zapobiec.
Obecnie istnieje tylko szczepionka przeciwko KZM, a nie przeciwko boreliozie.

Obecnie istnieje tylko szczepionka przeciwko KZM, a nie przeciwko boreliozie.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Nie tylko borelioza

KZM występuje w południowej Norwegii, od Flekkefjordu i zachodniego wybrzeża Oslofjordu aż do dawnej gminy Hurum, a także od Vestby na wschodnim wybrzeżu Oslofjordu do granicy ze Szwecją.
W zeszłym roku w Norwegii zarejestrowano 113 przypadków wirusa KZM, a około 48 tys. mieszkańców kraju fiordów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Dla porównania w 2016 roku odnotowano oficjalnie tylko dwanaście przypadków wirusa.
80 proc. zarażonych nie odczuwa żadnych objawów, a ich własny układ odpornościowy walczy z infekcją. Każdy, kto poważnie zachoruje, zostaje przyjęty do szpitala i otrzymuje leczenie wspomagające. Szczepionkę zaleca się osobom przebywającym w pasie przybrzeżnym, gdzie występuje wirus KZM.
Rady, jak unikać ukąszeń kleszczy, brzmią raczej trywialnie: należy chodzić po ścieżkach, a nie po wysokiej trawie, zakryć nogi spodniami i naciągnąć skarpetki na nogawki. Pomóc mogą także środki owadobójcze.
Źródła: NTB, FHI
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

10-07-2024 20:14

Oj SKR Jaki ty glupi jestes jak ci nie pasuje dopij kieliszek a jutro jak wytrzezwiejesz jedz do domu do zony dzieci a nie siedzisz jak monitoring osiedlowy i tylek obgadujesz

Skr Hlaeg

10-07-2024 09:22

Pada deszcz dzisiaj w Norwegi to norwegowie para smieci

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok