Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Norweski psychiatra chce użyć „imprezowego narkotyku” w leczeniu depresji. To pierwszy taki projekt na świecie

Monika Pianowska

24 kwietnia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweski psychiatra chce użyć „imprezowego narkotyku” w leczeniu depresji. To pierwszy taki projekt na świecie

Przez coraz większe użycie MDMA jako narkotyku w 1985 roku środek zdelegalizowano. Zdjęcie poglądowe: tabletki ecstasy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Z inicjatywy norweskiego psychiatry MDMA zostanie przetestowane w publicznym leczeniu depresji. Chce on ustalić, czy narkotyk w połączeniu z psychoterapią okaże się bezpieczny i skuteczny w walce z zaburzeniami depresyjnymi. Jak twierdzi autor, będzie to pierwsze takie badanie na świecie.
– Interesuje mnie zbadanie, czy jest coś, co może pomóc tym, których stan nie polepszył się mimo stosowania istniejących leków – mówi pomysłodawca inicjatywy, Tor Morten Kvam w wywiadzie dla VG. W ramach swojego projektu doktorskiego Kvam rozpocznie badanie obejmujące 12 osób ze zdiagnozowaną depresją. Terapię ma wspomagać MDMA.

Słynny imprezowy narkotyk lekiem?

MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina) jest najważniejszym składnikiem aktywnym ecstasy. To narkotyk nielegalny w Norwegii. Daje wzmocnione wrażenia zmysłowe oraz uczucie dobrego samopoczucia i euforii. Jest stymulantem stosowanym jako środek odurzający od lat 80. XX wieku.
Substancję odkryto w Niemczech w 1912 roku i opatentowano jako środek tłumiący apetyt. W latach 70. i 80. XX wieku stosowano je jako lek wspomagający terapię rozmową w USA, ale przez coraz większe użycie MDMA jako narkotyku w 1985 roku środek zdelegalizowano.

Na inne schorzenia już pomógł

Chociaż w USA nie przeprowadzono żadnych badań naukowych, raporty z lat 80. sugerują, że MDMA może katalizować procesy psychoterapeutyczne. Zdaniem Kvama kilka badań dotyczących terapii zespołu stresu pourazowego wspomaganego MDMA wykazało wpływ na objawy depresji.
MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina) jest najważniejszym składnikiem aktywnym ecstasy.

MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina) jest najważniejszym składnikiem aktywnym ecstasy. Źródło: fotolia.com/royalty free

– Badania wykazały, że terapia wspomagana MDMA jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu zespołu stresu pourazowego, ale metoda ta nie była wcześniej badana jako sposób leczenia depresji – podkreśla Kvam.

Broń w walce z depresją

Zapytany, w jaki sposób narkotyk ma wpłynąć na depresję, Norweg tłumaczył na łamach VG m.in., że MDMA działa na własne współczucie użytkownika, dzięki czemu ma on łatwiej. Ma również działanie przeciwlękowe, ale nie wywołuje letargu. Opierając się na dostępnych badaniach, Tor Morten Kvam nie obawia się, że pacjenci uzależnią się od narkotyków.
Rekrutacja uczestników rusza wiosną tego roku. Fundusze pochodzą z funduszy badawczych Helse Sør-Øst. Badanie ma trwać od czterech do sześciu miesięcy, w zależności od rodzaju przyjmowanych leków.

Źródła: VG, drugs.com
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok