Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Norwegia otrzyma szczepionki na małpią ospę. Zakażeń przybywa, ale FHI nie panikuje

Monika Pianowska

27 lipca 2022 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia otrzyma szczepionki na małpią ospę. Zakażeń przybywa, ale FHI nie panikuje

W Norwegii wykryto łącznie 46 przypadków zachorowań na małpią ospę (stan na 25 lipca). stock.adobe.com/licencja standardowa

Według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) prawdopodobnie jeszcze pod koniec lata Norwegia otrzyma szczepionki, które można zastosować przeciwko małpiej ospie. Nie wiadomo jednak, o ilu dawkach jest mowa.
Preparat należy podawać osobom, które miały kontakt z wirusem, w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się infekcji. Kraje UE/EOG zdecydowały się na dystrybucję dawek między sobą w oparciu o populację. Przykładowo Szwecja otrzyma dawki dla około 1500 osób.
25 lipca szczepionka duńskiej firmy farmaceutycznej Bavarian Nordic została zatwierdzona przez Komisję Europejską do stosowania przeciwko małpiej ospie. Zgoda dotyczy również Norwegii ze względu na współpracę z EOG.
Wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się tak, jak SARS-COV-2. Podjęcie daleko idących środków nie jest konieczne.

Wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się tak, jak SARS-COV-2. Podjęcie daleko idących środków nie jest konieczne.Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Małe ryzyko epidemii w Norwegii

W Norwegii wykryto łącznie 46 przypadków zachorowań na małpią ospę (stan na 25 lipca), pierwszy 31 maja. Spośród nich 28 zaraziło się w rodzinnym kraju, to głównie mieszkańcy Oslo. Wszyscy chorzy to mężczyźni. Państwowy instytut Zdrowia Publicznego (FHI) ocenia prawdopodobieństwo epidemii małpiej ospy w Norwegii na bardzo małe.
Od maja do lipca zarejestrowano ponad 16 tys. przypadków małpiej ospy w 75 krajach, w których wirus wcześniej nie występował. Aż do maja tego roku małpia ospa nigdy nie spowodowała większych znanych epidemii poza środkową i zachodnią Afryką, gdzie choroba istnieje od dziesięcioleci.
– Wciąż niewiele wiemy na temat zdolności wirusa do rozprzestrzeniania się i istnieje duża niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji, ale będziemy kontynuować rozpoczęte już prace, aby jak najlepiej opiekować się pacjentami i starać się powstrzymać powstanie ognisk zakażeń. Ważne jest, abyśmy dostarczali ukierunkowane informacje o tym, jak zmniejszyć ryzyko infekcji – pisze w mailu do NTB Elisabeth Astrup z FHI.

Źródła: Dagsavisen, NTB, FHI, ABCNyheter
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok