Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Norwegii

Natalia Szitenhelm-Smeja

01 czerwca 2022 07:44

Udostępnij
na Facebooku
Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Norwegii

Służba zdrowia jest przygotowana na wypadek epidemii małpiej ospy, informuje FHI /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ Marina Demidiuk

31 maja Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że w okręgu Viken potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą. 
Reklama
Jak informuje FHI, zakażona osoba mieszka w Viken, niedawno wróciła z zagranicy. Służby wskazują, że małpią ospą zaraziła się w jednym z europejskich państw, dodają też, że na bieżąco monitorują stan zdrowia tej osoby.

Ryzyko bardzo niskie

FHI podkreśla jednak, że ryzyko transmisji infekcji jest bardzo niewielkie. - Kontaktujemy się z bliskimi osobami zarażonej osoby i prosimy o śledzenie objawów, a także o wezwanie lekarza rodzinnego lub pogotowia, jeśli wystąpią. Najczęstsze to gorączka i ogólne złe samopoczucie, a następnie wysypka i obrzęk węzłów chłonnych - informuje Instytut. 

Dodaje też, że służba zdrowia jest przygotowana na wypadek epidemii małpiej ospy. Są już gotowe odpowiednie procedury, które opracowano po tym, jak pod koniec maja w Oslo przebywała osoba z objawami tej choroby - cudzoziemiec, u którego rozpoznano małpią ospę po powrocie do domu.
FHI, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram