Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Zachorujesz na małpią ospę, musisz to zgłosić. Chcą szybciej wykrywać nowe przypadki zakażenia

Emil Bogumił

04 czerwca 2022 08:15

Udostępnij
na Facebooku
2
Zachorujesz na małpią ospę, musisz to zgłosić. Chcą szybciej wykrywać nowe przypadki zakażenia

Wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się tak, jak SARS-COV-2. Podjęcie dalekoidących środków nie jest konieczne. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że małpia ospa została określona jako choroba podlegająca obowiązkowi zgłoszenia. Pracownicy służby zdrowia o wszystkich przypadkach zakażenia muszą informować System Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS).
Reklama
Nowe przepisy weszły w życie 2 czerwca. – To dla nas ważne, bo umożliwia szybkie wykrywanie nowych infekcji – skomentowała zmianę przepisów Siri Feruglio, przedstawicielka FHI. Lekarz, pielęgniarka lub inni przedstawiciele służby zdrowia, do których zgłosi się pacjent z objawami, muszą powiadomić o zakażeniu lekarza miejskiego, który przesyła odpowiednią informację do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Osobny raport przesyłany jest do MSIS.
Najczęstsze objawy małpiej ospy to charakterystyczna wysypka, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i pogorszenie samopoczucia. Do zarażenia dochodzi przede wszystkim przez bezpośredni długi kontakt, m.in. drogą kropelkową. – Jest za wcześnie, by ocenić ryzyko zakażenia. Uważamy, że szansa na rozprzestrzenianie się infekcji w populacji jest bardzo niska – mówił w maju Preben Aavitsland, główny lekarz FHI.

31 maja Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że w okręgu Viken potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą. Wirus był obecny w Norwegii już wcześniej. Zainfekowana osoba przebywała w Oslo od 6 do 10 maja. Chorobę zdiagnozowano później, po powrocie do kraju zamieszkania.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MałeMi

05-06-2022 21:24

Masz zgłosić,że masz małpią ospę,a później wszystkich "zgłoszonych" zamkną w klatkach..

zenon niepsuj

04-06-2022 13:55

Wiecej LEGALIZACJI HOMO ! ONI TO ROZNOSZĄ

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok