Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Można przyjmować więcej paracetamolu. Agencja ds. Leków zmienia zalecenia

Monika Pianowska

07 września 2022 12:45

Udostępnij
na Facebooku
Można przyjmować więcej paracetamolu. Agencja ds. Leków zmienia zalecenia

Paracetamol jest aktywnym składnikiem środków przeciwbólowych, które są często sprzedawane bez recepty, takich jak Paracet, Panodil i Pinex. stock.adobe.com/ fot. Ralf/ tylko do użytku redakcyjnego

Norweska Agencja Leków (Statens legemiddelverk) zmienia zalecenia dotyczące dawkowania popularnego leku, paracetamolu, z którego w Norwegii korzysta wiele osób. Zdaniem instytucji Paracet jest na tyle bezpiecznym preparatem, że można go przyjmować do czterech, a nie trzech razy na dobę w razie potrzeby.
Paracetamol jest aktywnym składnikiem środków przeciwbólowych, które są często sprzedawane bez recepty, takich jak Paracet, Panodil i Pinex. Według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2021 r. takie leki stanowiły połowę sprzedaży leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, mierząc w dawkach.

Żeby ból zbyt szybko nie wrócił

Paracetamol działa przeciw gorączce, np. przy przeziębieniu i grypie, można przy jego pomocy również uśmierzyć łagodny lub umiarkowany ból. Morten Finckenhagen z Norweskiej Agencji Leków odradza jednak przyjmowanie tabletek na stres, ułatwienie zaśnięcia lub biorą profilaktycznie, co niektórzy praktykują. Nie ma bowiem udokumentowanych efektów w tych kierunkach.
Wcześniej ostrzegano, że Norwegowie, a zwłaszcza młodzi ludzie, stosują Paracet częściej, niż to konieczne.

Wcześniej ostrzegano, że Norwegowie, a zwłaszcza młodzi ludzie, stosują Paracet częściej, niż to konieczne.Źródło: MN

Dlaczego jednak Statens legemiddelverk zaleca teraz przyjmowanie do czterech dawek środka dziennie zamiast trzech? Według Finckenhagena paracetamol jest na tyle szybko rozkładany i wydalany z organizmu, że jego stężenie we krwi może się szybko stać wystarczająco niskie, aby ból wkrótce powrócił. Cztery razy na dzień to zatem odpowiednie proporcje w dawkowaniu.
Norweska Agencja Leków radzi, aby pomiędzy każdą dawką paracetamolu upłynęło co najmniej 4-6 godzin. Dorosłym powyżej 50 kilogramów maksymalnie powinno podawać się 4 gramy w ciągu dobry, w przypadku dzieci i dorosłych w przedziale wagowym 40-50 kilogramów według nowych zaleceń – 3 gramy.

Hit, ale bezpieczny

Wcześniej ostrzegano, że Norwegowie, a zwłaszcza młodzi ludzie, stosują Paracet częściej, niż to konieczne. W 2021 r. sprzedano ponad 10 mln opakowań, czyli około dwóch opakowań po 20 tabletek na mieszkańca Norwegii. Sprzedaż również wzrosła w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. Paracetamol był czwartym najczęściej używanym lekiem w kraju w 2021 r.
Finckenhagen nie obawia się, że zwiększona dopuszczalna dzienna dawka doprowadzi do nadmiernego stosowania leku i podkreśla, że paracetamol nie uzależnia, a Paracet jest znacznie bezpieczniejszy niż np. Ibux. Paracetamol mogą spokojnie stosować nawet kobiety w ciąży i karmiące piersią, podczas gdy Ibux, przeciwzapalny środek przeciwbólowy, może wywołać wiele skutków ubocznych.

Źródła: Dagsavisen, dagensmedisin.no, Statens legemiddelverk
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram