Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Zdrowie

Limit wiekowy dla użytkowników e-papierosów i zakaz palenia w aucie. Chcą zmian w trosce o dzieci i młodzież

Monika Pianowska

24 czerwca 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Limit wiekowy dla użytkowników e-papierosów i zakaz palenia w aucie. Chcą zmian w trosce o dzieci i młodzież

Aby chronić dzieci przed biernym paleniem, ministerstwo proponuje też zakaz palenia w samochodach, w których dzieci są pasażerami. stock.adobe.com/licencja standardowa

Ministerstwo Zdrowia i Opieki proponuje wprowadzenie limitu wieku dla użytkowników e-papierosów, a także szeregu zasad mających ochronić dzieci przed biernym paleniem, jak np. zakaz palenia tytoniu w samochodach, w których młodzi ludzie są pasażerami.
Resort chce skonsultować również zakaz stosowania aromatów w e-papierosach oraz realizację projektów ich opakowań, które nie przyciągają młodych klientów. Zakaz palenia miałby dotyczyć też placów zabaw i terenów sportowych, głosi komunikat rządowy z 22 czerwca.

Elektroniczne papierosy dopiero dla 25-latków?

E-papierosy z nikotyną są w Norwegii obecnie zakazane, jednak mają się stać legalne prawdopodobnie na początku przyszłego roku, gdy wejdzie w życie Dyrektywa Tytoniowa. I chociaż odsetek palaczy w norweskim społeczeństwie spada, a codziennych palaczy w grupie 16-24 lat jest obecnie zaledwie 1 proc., Ministerstwo Zdrowia obawia się, że z łatwiejszej dostępności tego typu używek będą korzystać młodzi ludzie, dlatego resort proponuje wprowadzenie limitu wieku dla ich użytkowników. Wówczas e-papierosy mogliby kupować mieszkańcy kraju fiordów w wieku od 25 lat.
Ministerstwo Zdrowia chce również zakazu stosowania środków aromatyzujących w e-papierosach.

Ministerstwo Zdrowia chce również zakazu stosowania środków aromatyzujących w e-papierosach. stock.adobe.com/licencja standardowa

– Wiemy, że ograniczenia wiekowe są bardzo skutecznym narzędziem zapobiegania dostępności i korzystania przez młodych ludzi – mówi minister zdrowia i opieki zdrowotnej Bent Høie cytowany w rządowym komunikacie.
Ministerstwo Zdrowia chce również zakazu stosowania środków aromatyzujących w e-papierosach, ponieważ zdaniem władz stanowi on jeden z głównych powodów, dla którego młodzi ludzie próbują elektronicznych papierosów i postrzegają słodkie używki jako mniej szkodliwe dla zdrowia niż te o smaku tytoniu. Opakowania e-papierosów miałyby też zostać ustandaryzowane, ponieważ obecne, wykorzystujące np. motywy z postaciami z kreskówek, przyciągają dzieci i młodzież.
Od 1 lipca 2017 papierosy i wyroby tytoniowe bez względu na markę są w Norwegii sprzedawane w ujednoliconych opakowaniach, które mają taki sam rozmiar i kolor – wszystkie w ciemnozielonym odcieniu i z taką samą czcionką. Ponadto umieszczane na nich naklejki z drastycznymi zdjęciami przedstawiającymi efekty palenia zostały powiększone, aby zniechęcić do zakupu potencjalnych konsumentów, szczególnie tych najmłodszych.
Zarówno same opakowania, jak ich zawartość zostały pozbawione charakterystycznych znaków i elementów designu, jak symbole, logo i odcienie.
Od 1 lipca 2017 papierosy i wyroby tytoniowe bez względu na markę są w Norwegii sprzedawane w ujednoliconych opakowaniach.

Od 1 lipca 2017 papierosy i wyroby tytoniowe bez względu na markę są w Norwegii sprzedawane w ujednoliconych opakowaniach. tock.adobe.com/licencja standardowa

Żeby dzieci nie wdychały dymu

Aby chronić dzieci, lecz także m.in. kobiety w ciąży i astmatyków, przed biernym paleniem, ministerstwo proponuje też zakaz palenia w samochodach, w których dzieci są pasażerami, na zewnętrznych placach zabaw, przystankach i terenach sportowych.
– Badania wykazały, że narażenie na dym tytoniowy w samochodzie może być 23 razy bardziej toksyczne niż w domu – mówi Høie. Rząd nie zajął jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie propozycji.
Pierwszą norweską gminą, która zdecydowała się zabronić palenia na zewnątrz, jest Stavanger. W ramach planu budżetowego 2021 lokalne władze zaproponowały, by ​​wszelkie tereny i obiekty otwarte – od przystanków autobusowych, kompleksów sportowych, jak odkryte baseny czy boiska, przez chodniki, po obszary do rekreacji na świeżym powietrzu, jak kąpieliska, plaże i parki – były wolne od dymu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok