Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

To pierwsza norweska gmina wolna od dymu: Stavanger wprowadza historyczny zakaz palenia

Monika Pianowska

16 grudnia 2020 12:05

Udostępnij
na Facebooku
To pierwsza norweska gmina wolna od dymu: Stavanger wprowadza historyczny zakaz palenia

Palenie jest najważniejszym pojedynczym czynnikiem ryzyka raka w Norwegii. adobe stock/ licencja standardowa

Stavanger jako pierwsza gmina w Norwegii zakaże palenia papierosów na zewnątrz. To decyzja lokalnych władz, która stanowi część planu budżetowego na 2021 rok. 
Oznacza ona, że od przyszłego roku ​​wszelkie tereny i obiekty otwarte – od przystanków autobusowych, kompleksów sportowych, jak odkryte baseny czy boiska, przez chodniki, po obszary do rekreacji na świeżym powietrzu, jak kąpieliska, plaże i parki – będą wolne od dymu, pisze NRK.

Nie będzie wdychania dymu na przystankach

Propozycję zakazu palenia do przyszłorocznego budżetu Stavanger złożyli przedstawiciele Partii Pracy (Ap), Lewicowej Partii Socjalistycznej (SV), Zielonych (MDG), Czerwonych (Rødt), Centrum (Sp) oraz akcji publicznej Nie dla opłat bramkowych (FNB).
Na łamach prasy Norweskie Towarzystwo Walki z Rakiem (Kreftforeningen) określiło tę decyzję jako historyczną. Zakaz palenia w miejscach publicznych na zewnątrz zdaniem stowarzyszenia i lokalnych polityków nie tylko uczyni gminę przyjemniejszym miejscem do życia szczególnie dla biernych palaczy i grup wrażliwych, jak dzieci czy osoby schorowane, lecz także stanowi pierwszy krok w stronę uwolnienia społeczeństwa Norwegii od dymu tytoniowego i poprawy zdrowia publicznego, np. zniechęcając młodzież do rozpoczynania przygody z nałogiem.

Norwegowie przychylni zakazowi palenia?

Jak podaje portal TV2, badania pokazują, że palenie jest najważniejszym pojedynczym czynnikiem ryzyka raka w Norwegii. To główna przyczyna raka płuc, a właśnie ta forma nowotworu powoduje najwięcej zgonów w kraju fiordów. Według danych statystycznych natomiast 9 proc. populacji Norwegii paliło codziennie w 2020 roku.
 Norweskie Towarzystwo Walki z Rakiem (Kreftforeningen) określiło wprowadzenie zakazu palenia w Stavanger  jako historyczną decyzję.

Norweskie Towarzystwo Walki z Rakiem (Kreftforeningen) określiło wprowadzenie zakazu palenia w Stavanger jako historyczną decyzję. stock.adobe.com/licencja standardowa

W 2018 roku Kantar przeprowadził ankietę na zlecenie Norweskiego Towarzystwa Walki z Rakiem, w której Norwegowie zostali zapytani o ich opinie na temat różnych zakazów palenia na zewnątrz. 7-8 na 10 respondentów odpowiedziało wówczas, że całkowicie zgadzają się oni z wprowadzeniem zakazu na placach zabaw i w parkach rozrywki dla dzieci. 61 proc. opowiedziało się z kolei za zakazem palenia na przystankach, a około połowa na terenie kąpielisk, kawiarni na świeżym powietrzu, koncertach czy festiwalach, pisze TV2.
Reklama
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram