Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

Koronawirus był w Norwegii już w 2019 roku. To przed oficjalnym wybuchem pandemii

Monika Pianowska

26 stycznia 2022 17:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Koronawirus był w Norwegii już w 2019 roku. To przed oficjalnym wybuchem pandemii

Naukowcy odkryli przeciwciała w krwi ciężarnych kobiet. stock.adobe.com/licencja standardowa

Koronawirus mógł być obecny w Norwegii jeszcze przed wybuchem pandemii, twierdzą naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego Ahus (Akershus Universitetssykehus), którzy odkryli przeciwciała przeciwko covid-19 pochodzące sprzed grudnia 2019 r. To miesiąc przed wykryciem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Europie.
Naukowcy odkryli wspomniane przeciwciała w krwi ciężarnych kobiet, w próbkach przechowywanych w Ahus. – To odkrycie zmienia historię epidemii koronawirusa – mówi kierownik projektu Anne Eskild. O sprawie szpital poinformował w komunikacie prasowym z 25 stycznia.

W tym samym czasie, co w Chinach

Pierwszy przypadek covid-19 w Europie odkryto 27 stycznia 2020 r. Miało to miejsce we Francji. W Norwegii wirus został po raz pierwszy wykryty niecałe 2 lata temu, 24 lutego, w Tromsø.
Szukając przeciwciał w przechowywanych próbkach krwi, naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus odkryli pierwszy pozytywny wynik w tych pochodzących z grudnia 2019 r. Właśnie wtedy po raz pierwszy wykryto wirusa w Chinach, w mieście Wuhan. Norweska grupa badawcza uzyskała dostęp do anonimowego badania materiałów na podstawie ustawy o kontroli zakażeń.

Źródło zakażenia poza krajem fiordów

W ramach opieki nad ciążą w Norwegii pobierane są próbki krwi od wszystkich ciężarnych w celu wykrycia kiły. Przechowuje się je, by monitorować potencjalne choroby zakaźne. Rzeczone próbki krwi od wszystkich ciężarnych kobiet w pierwszym trymestrze ciąży w rejonie szpitala Akershus zostały pobrane na przestrzeni roku, w miesiącach grudzień 2019 – grudzień 2020.
Wśród 6020 kobiet przebadanych w całym okresie wykryto 98 przeciwciał. Około 500 próbek miesięcznie przetestowano pod kątem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Jeden wynik pozytywny uzyskano w próbce z grudnia 2019, dwa ze stycznia 2020 r., dodatkowo po jednym z lutego i marca.
Pierwszy przypadek covid-19 w Europie odkryto 27 stycznia 2020 r.

Pierwszy przypadek covid-19 w Europie odkryto 27 stycznia 2020 r. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Polonio Video

– Prawdopodobnie niewiele innych krajów ma dostęp do przechowywanych próbek krwi na poziomie populacji, dlatego istnieje mało badań retrospektywnych lub nie ma ich wcale –  twierdzi Anne Eskild.
Należy wziąć pod uwagę, że może wystąpić pewien odsetek wyników fałszywie dodatnich, ale według naukowców wyniki wskazują, że wirus krążył w Norwegii już w 2019 roku.
Wiele wskazuje na to, że kobiety, których krew zbadano, zaraziły się albo poza Norwegią, albo przez krewnych, którzy byli poza Norwegią, mówi Eskild. Uważa ona, że ​​odkrycia wskazują, że infekcja covid-19 mogła rozprzestrzeniać się na całym świecie znacznie wcześniej, niż sądziliśmy.

Tak było nie tylko w Norwegii

Czy to faktycznie przełomowe odkrycie? Zastępca dyrektora ds. zdrowia Espen Rostrup Nakstad powiedział Norweskiej Agencji Prasowej (NTB), że to nie pierwszy raz, kiedy okazuje się, że epidemia zaczęła się wcześniej, niż oczekiwano. Nakstad podał przykład epidemii eboli z 2014 roku, która zaczęła się sześć miesięcy wcześniej niż początkowo sądzono.
– Od grudnia 2019 r. w próbkach krwi w kilku krajach wykryto przeciwciała. Wiele wskazuje zatem na to, że w grudniu 2019 r. infekcja koronawirusowa rozprzestrzeniała się na arenie międzynarodowej, nie tylko w Wuhan w Chinach – powiedział Nakstad. Infekcja może bowiem szerzyć się przez długi czas w ukryciu, zanim doprowadzi do fali hospitalizacji i zostanie ujęta w statystykach.
Nakstad podkreślił, że dwa lata temu ​​Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie była jeszcze w stanie zmapować, w jaki sposób powstał wirus.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


tomasz k

29-01-2022 22:57

Pierwsza była wikipedia pl.wikipedia.org/wiki/Koronawirusy haha
Ale dobry temat dla Polaków przy wódce Norwedzy odkryli pierwsi , że koronawirusy
istniały przed pandemią hahaha

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok