Kontrole w czasie ciąży i leczenie dzieci poniżej 16 roku życia. Za co jeszcze nie zapłacisz u lekarza w Norwegii

Badania kontrolne są bezpłatne. Kobiety ciężarne mogą zgłaszać się na nie w ośrodkach zdrowia, które oferują wizyty u położnej i lekarza rodzinnego. fotolia.com - royalty free
Egenandel, czyli wkład własny
Z reguły wszystkie osoby zamieszkałe na stałe w Norwegii są członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden), a ci pracujący legalnie na terenie Norwegii zazwyczaj automatycznie zostają członkami folketrygden od pierwszego dnia pracy. Pracownicy posiadają obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Składki potrącane są wraz z podatkiem.
Niektórzy pracownicy nie podlegają folketrygden, ponieważ są ubezpieczeni w kraju, z którego pochodzą. Należy to udokumentować odpowiednim zaświadczeniem od organu ubezpieczeń społecznych państwa, w którym jest się ubezpieczonym.
Karty bezpłatnego leczenia
Karta leczenia bezpłatnego typu 1 obejmuje usługi medyczne u lekarza i psychologa, ambulatoryjne, rentgen, dojazd na badania lub zabiegi oraz zakup lekarstw i środków na tzw. „niebieską receptę” (dotyczy leków na choroby przewlekłe: pacjent płaci 39 proc. ceny leku do limitu 520 koron). Karta wysyłana jest automatycznie na adres podany w rejestrze ludności, kiedy nabywa się do niej prawa. Dla własnej kontroli warto zbierać potwierdzenia opłat.
Natomiast karta leczenia bezpłatnego typu 2 obejmuje usługi u fizjoterapeuty, leczenie niektórych typów chorób i schorzeń zębów, usługi zatwierdzonych instytucji rehabilitacyjnych oraz podróże na zabiegi za granicą organizowane przez Szpital Uniwersytecki w Oslo (Rikshospitalet HF). Aby otrzymać kartę bezpłatnego leczenia typu 2, należy wysłać wniosek do HELFO wraz z rachunkami za leczenie opiewającymi na kwotę ponad 1990 koron.
Kto jest zwolniony z wkładu własnego?
1. kobiety w ciąży: świadczenia związane z ciążą i porodem
Badania kontrolne są bezpłatne. Kobiety ciężarne mogą zgłaszać się na nie w ośrodkach zdrowia, które oferują wizyty u położnej i lekarza rodzinnego. Ponadto, od 17 do 19 tygodnia ciąży można poddać się bezpłatnemu badaniu USG w placówce, w której odbędzie się poród. Pobyt w szpitalu w związku z porodem także jest bezpłatny.
2. dzieci poniżej 16 roku życia: badanie i leczenie
Dzieci poniżej 16 roku życia nie płacą wkładu własnego za usługi medyczne podlegające karcie bezpłatnego leczenia typu 1.
3. dzieci i młodzież do 18 roku życia: leczenie psychoterapeutyczne i bezpłatne leczenie stomatologiczne
Dzieciom i młodzieży do lat 18 przysługuje bezpłatne leczenie psychoterapeutyczne, a także leczenie stomatologiczne w publicznych ośrodkach stomatologicznych. Warto mieć na uwadze, że młodzież w wieku 19-20 ma prawo do zwrotu 75 proc. kosztów leczenia stomatologicznego. Bezpłatne leczenie stomatologiczne przysługuje również osobom upośledzonym umysłowo oraz osobom, które przebywały w domu opieki lub korzystały z opieki domowej przez co najmniej trzy miesiące z rzędu.
4. dzieci poniżej 12 roku życia i osoby z uznanymi chorobami zawodowymi: leczenie fizjoterapeutyczne
Ponadto, zwolnione z wkładu własnego jest także leczenie groźnych chorób zakaźnych (także leczenie przy ich podejrzeniu).
Do Norwegii „na chwilę”? Weź kartę EKUZ
Karta EKUZ wydawana jest osobom planującym tymczasowy pobyt w innym kraju, który akceptuje kartę. Zapewnia ona niezbędne, z medycznego punktu widzenia, usługi podczas krótkotrwałego pobytu na takich samych warunkach, jak obywatele kraju, w którym się przebywa. Korzystanie ze świadczeń medycznych na podstawie EKUZ dotyczy jednak tylko nagłych przypadków, które wymagają natychmiastowego leczenia (o tym, czy dane świadczenia są niezbędne, decyduje lekarz).
Po okazaniu karty EKUZ leczenie stacjonarne w szpitalu jest bezpłatne w placówkach służby zdrowia posiadających umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że posiadając kartę EKUZ wszystkie świadczenia zdrowotne w Norwegii są darmowe. Informacje na ten temat dostępne są na stronie Departamentu Współpracy Międzynarodowej – Centrali NFZ.
źródła: helfo.no, nyinorge.no, pracujwunii.pl, unityline.pl, ekuz.nfz.gov.pl
To może Cię zainteresować
08-07-2018 19:07
3
0
Zgłoś