Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W czterech norweskich miastach darmowe badania na HIV Zdrowie
Monika Pianowska 11 maja 2017
08:00

W czterech norweskich miastach darmowe badania na HIV

Skomentuj
Adelheid Firing Hvambsal zachęca do skorzystania z testów szczególnie imigrantów oraz podróżujących Norwegów. wikimedia.org - varnent - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Miejska Kościelna Organizacja Misyjna (Kirkens Bymisjon) wprowadziła szybkie i anonimowe testy (tzw. minuttester) na HIV.  Będą one dostępne od 10 maja za darmo w czterech norweskich miastach: Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger – podała organizacja w oficjalnym komunikacie prasowym.
Testy mają polegać na pobraniu z palca próbki krwi, i trwać minutę, dzięki czemu pacjent otrzyma wyniki bezpośrednio po badaniu. Testy zostaną sfinansowane przez Helsedirektoratet, czyli norweski urząd ds. zdrowia podległy Norweskiemu Ministerstwu Zdrowia i Opieki.
Reklama

Szczególnie narażone grupy

Minutowe testy na HIV będą dedykowane wszystkim zainteresowanym, jednak sekretarz generalna Kirkens Bymisjon Adelheid Firing Hvambsal zachęca do skorzystania z nich szczególnie imigrantów oraz podróżujących Norwegów.
Spośród 220 osób, które w ubiegłym roku zdecydowały się na wykonanie testu w Norwegii, ponad połowa miała bowiem imigranckie pochodzenie. U kilkorga zbadanych wykryto zaawansowane stadium rozwoju wirusa HIV, i to już po dłuższym pobycie w Norwegii.

Unikają testów, bo się boją?

Według organizacji ludzie unikają badań, co można interpretować jako istnienie wielu niezdiagnozowanych nosicieli wirusa w tej grupie. Kirkens Bymisjon zapewnia jednocześnie, że testy są w pełni anonimowe i sama nie gromadzi żadnych danych o osobach korzystających z testów. Pracowników organizacji obowiązuje poza tym tajemnica zawodowa.

Szybki i wiarygodny

Wyniki są najbardziej wiarygodne przynajmniej 12 tygodni od ewentualnego zarażenia wirusem, jednak pracownicy organizacji misyjnej zachęcają do jak najszybszej konsultacji, jeśli ma się podejrzenia co do stanu swojego zdrowia.

Z wszelkimi szczegółami odnośnie testu można się zapoznać na stronie minuttest.no.
Źródła: bymisjon.no, minuttest.no, nrk.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas