Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Znikające piękno Norwegii: 487 km kwadratowych lodu Turystyka
Paulina Cirocka 13 maja 2018
08:00

Znikające piękno Norwegii: 487 km kwadratowych lodu

1
Skomentuj
Lodowiec leży na terenie Parku Narodowego Jostedalbreen wikimedia.org - Siri Spjelkavik - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Położony w Parku Narodowym Jostedalsbreen lodowiec Jostedal ma powierzchnię 487 km kwadratowych, ponad 50 ramion, grubość dochodzącą do 600 metrów i... coraz mniej czasu. Globalne ocieplenie od kilkunastu lat powoduje systematyczne zmniejszanie się lodowych jęzorów, zatem nie warto zwlekać z wycieczką. Najczęstszym celem turystów są dwa z nich: Briksdal i Kjenndal.
Reklama

Droga Trolli

Jostedal leży w dolinie o tej samej nazwie, w okręgu Sogn og Fjordane, i jest największym lodowcem w Europie. Na terenie parku żyją niedźwiedzie brunatne, łosie i jelenie. Ponadto rosną tu olchy, brzozy i sosny.

Jedną z głównych atrakcji przyjazdu pod Jostedal jest podróż słynną Trollstigen, czyli Drogą Trolli. Trasa składa się z mnóstwa ostrych zakrętów, a po drodze możemy zobaczyć piękny kamienny most przy wodospadzie Stigfossen oraz jedyny na świecie znak drogowy ostrzegający przed trollami.
Choć Jostedal posiada kilkadziesiąt jęzorów, z których większość jest dostępna dla przyjezdnych, najpopularniejsze z nich to Briksdal i Kjenndal.
Droga Trolli
Droga Trolli Źródło: pixabay.com / CC0 Public Domain
Droga Trolli
Droga Trolli Źródło: www.all-free-photos.com - CC0 Public Domain

Pieszo lub dżipem

Na początku trasy prowadzącej do lodowca Briksdal znajduje się duży parking, informacja turystyczna, sklep oraz restauracja.

Przez lata turyści podwożeni byli do Briksdal przez mieszkańców doliny Oldedalen wozami zaprzężonymi w konie. Dziś mogą oni podjechać do lodowca tzw. troll-cars, czyli specjalnymi dżipami, które kursują co pół godziny od 8:15 do 17:00 w sezonie letnim (1 maja-31 października). Dostępnych jest 11 pojazdów, które są w stanie przewieźć 84 osoby.

Objazdowa podróż dżipem trwa półtorej godziny, co umożliwia obejrzenie najpiękniejszych zakątków tej części parku narodowego.W maju i październiku należy zrobić rezerwację na przejazd poprzez stronę internetową.
Briksdal
Briksdal Źródło: wikimedia.org - Vicrogo - CC0 Public Domain
Istnieje też opcja pieszej wędrówki. Trasa ma 3 kilometry, a jej przejście zajmuje ok. 45 minut. Po drodze znajduje się mnóstwo malowniczych mostów oraz wodospadów, pod którymi łatwo zmoknąć, dlatego dobrze wyposażyć się w pelerynę lub nieprzemakalną kurtkę. Jednak widok rysującej się nad wodospadami tęczy jest wart chwilowego dyskomfortu.

Bezpośrednio do lodowca prowadzi leśna ścieżka położona obok potoku. Sam lodowiec o głęboko błękitnym kolorze spływa pomiędzy dwiema górami, a u jego stóp leży niewielkie jezioro polodowcowe.

Ze względu na zagrożenie lawinowe, odłamujące się bloki lodu oraz trudny teren turyści zobligowani są do chodzenia tylko wyznaczonymi trasami i nieprzekraczania linek zabezpieczających. Ponieważ Briksdal od roku 2000 systematycznie maleje (w 2006 roku zniknęło aż 50 metrów jęzora), funkcjonuje tam także bezwzględny zakaz wspinaczek lodowych.
Briksdal
Briksdal Źródło: pixabay.com / CC0 Public Domain

Dokąd z dziećmi

Drugim wartym zobaczenia lodowcem jest Kjenndal – najniżej położone ramię Jostedal. Kjenndal leży niecałe 20 kilometrów od miasteczka Loen.

W odróżnieniu od Briksdal, szlak wiodący do lodowca jest dużo krótszy (pokonanie go zajmie 15 minut) i prostszy, ponieważ w większości wiedzie przez płaski teren, dlatego jest dobrym miejscem na wycieczkę z dziećmi.

Na początku trasy znajdziemy jezioro Lovatnet, w którym można łowić ryby oraz restaurację Kjenndalstova otwartą od maja do września. Lokal posiada wypożyczalnię rowerów, a także swoją łódź, która zabiera chętnych pasażerów w czterogodzinną wycieczkę po jeziorze, może być również wynajęta. Szczegółowe informacje można uzyskać mailowo (post@kjenndalstova.no) lub telefonicznie (zimą +47 905 34 087, latem +47 918 48 767).
Lovatnet latem
Lovatnet latem Źródło: wikimedia.org - Ximonic (Simo Räsänen) - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
W okolicy znajdziemy także pomnik, który upamiętnia ofiary tamtejszej katastrofy. W 1936 roku z pobliskiej góry Ramnefjell oderwały się ogromne głazy, które następnie wpadły do jeziora Lovatnet z wysokości 800 metrów. Wielka fala zalała wówczas wszystkie domy zbudowane przy brzegu. W tym samym roku, 13 września o 5:00 nad ranem lawina z Ramnefjell zabiła ponad 70 osób.

Kjenndal można oglądać tylko w sezonie letnim. Na czas zimy droga od restauracji do lodowca jest zamknięta. Ponadto na trasie obowiązuje opłata, której wysokość zależy od pojazdu:
Auto: 40 NOK
Autokar: 100 NOK
Minibus: 50 NOK
Motor: 30 NOK
Kjenndal
Kjenndal Źródło: flickr.com – karaian – CC BY 2.0
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 13-05-2018 22:46

''Jostedal leży w dolinie o tej samej nazwie, w okręgu Sogn og Fjordane, i jest największym lodowcem w Europie''

Nie jest to prawda. Największy lodowiec Europy znajduje się na Spitsbergenie i jest nim Austfonna o powierzchni 8492km2, a największym lodowcem pod względem objętości jest lodowiec leżący na Islandii Vatnajökull, który jest drugi w Europie i trzeci na świecie o powierzchni 8100km2 i grubości do 1km. Wiec lodowiec o powierzchni 487km2 jest maleństwem. A wystarczyło napisać ze lodowiec Jostedal jest największym lodowcem w kontynentalnej Europie.

Serdecznie pozdrawiam....

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas