Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Zaplanuj wędrówkę od A do Z: te aplikacje ci w tym pomogą

Natalia Szitenhelm

15 maja 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Zaplanuj wędrówkę od A do Z: te aplikacje ci w tym pomogą

Jeśli ktoś nie wie, od czego zacząć planowanie eskapady, może skorzystać z pomocy aplikacji mobilnej. /zdjęcie ilustracyjne. adobe.stock.com/licencja standardowa/Zaplanuj wędrówkę od A do Z: te aplikacje ci w tym pomogą

Organizacja Norsk Friluftsliv, propagująca spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, przygotowała zestawienie przydatnych aplikacji mobilnych dla amatorów wędrówek. Każdy, kto zamierza wybrać na wycieczkę, może dzięki temu zaplanować ją od A do Z.

Zaplanuj trasę

Szukacie inspiracji na wędrówkę? Skorzystajcie z UT.no - planera wycieczek przygotowanego przez Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne (Den Norske Turistforeningen). UT.no jest dostępny zarówno jako aplikacja mobilna, jak i strona internetowa. Każdy amator wędrówek znajdzie coś dla siebie, bowiem trasy podzielono według stopnia trudności. Można również zapisywać w aplikacji swoje szlaki i udostępniać je innym użytkownikom aplikacji. 

Poniżej: zaznaczamy swoje preferencje, a na ich podstawie aplikacja wybierze dla nas kilka propozycji na wędrówkę.

screenshot ut.no

Wyprawę pomoże wam także zaplanować GodTur. Podobnie jak w przypadku UT.no GodTur funkcjonuje zarówno jako aplikacja mobilna, jak i strona internetowa. Znajdziecie tu propozycje wycieczek na terenie całej Norwegii, a także mapy dostępnych tras. Oprócz tego aplikacja wskaże m.in. miejsca, gdzie można przenocować, urządzić piknik, a także lokalizacje, które są przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

GodTur pokaże nam m.in. miejsca, w których można przenocować w tzw. gapahuk - drewnianych wiatach dostępnych dla każdego turysty.

wikimedia.org/Amundsenweb/CC BY-SA 3.0

Rodzinna wyprawa

Dla małych piechurów Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne przygotowało aplikację KulTur. Przeznaczona jest zwłaszcza dla dzieci w wieku 4-12 lat, które mogą tutaj zapisywać swoje wycieczki, a także - razem z rodzicami - korzystać z gotowych już planów podróży (jest ich ok. 90). Minus jest taki, że aplikację stworzono wyłącznie w wersji na iPhone’a.

Viltappen to kolejna aplikacja, która idealnie sprawdzi się podczas rodzinnej wyprawy. Najmłodsi znajdą tu ciekawostki o napotykanych na trasie zwierzętach. Dowiedzą się np. jaki dźwięk wydaje dane zwierzę, nauczą się również rozpoznawać ślady, które ono zostawia. 

Podpis: Viltappen stworzyło Szwedzkie Stowarzyszenie Myśliwych.

screenshot viltappen

Kolejną aplikacją, która dostarczy rozrywki podczas rodzinnej wycieczki, jest Stolpejakten. Spodoba się zwłaszcza tym, którzy jakiś czas temu “zbierali” w przestrzeni miejskiej Pokemony - Stolpejakten działa bowiem na podobnej zasadzie, tyle że zbiera się tu… słupki. 

W danej okolicy znajdują się słupki/kołki, które należy znaleźć, a następnie zaznaczyć je w aplikacji. Żeby było ciekawiej słupki posiadają poziomy trudności, w zależności od miejsca, gdzie je “ukryto”, więc w zabawie mogą wziąć udział zarówno rodziny z dziećmi, jak i sami dorośli.
Stolpejakten
WhatBird to aplikacja, która pomoże rozpoznać śpiew ptaków. Wystarczy nagrać odgłos , jaki wydaje dany ptak, a aplikacja wyświetli sugestie dotyczące jego gatunku.

Te “apki” też się przydadzą

Pasjonaci wędrówek, ale i przy okazji wędkarstwa mogą skorzystać z NJFF. Znajdują się tu informacje na temat łowisk i gatunków ryb, a także przydatne wskazówki. Aplikacja podpowie, gdzie znajdują się idealne miejsca do wędkowania. 

Wycieczka się przedłużyła i szykuje się noc pod gołym niebem? W takim wypadku skorzystajcie z Google Sky Map. Aplikacja poinformuje, jakie gwiazdy czy konstelacje znajdują się nad waszymi głowami.

google sky map

Hjelp 113 - ostatnia w zestawieniu, ale nie mniej ważna. Bezpieczeństwo podczas wędrówek jest najważnejsze, dlatego z tej aplikacji należy korzystać wyłącznie w sytuacji kryzysowej -  Hjelp113 prześle nasze współrzędne do najbliższego centrum ratunkowego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


minip.70

4 godziny temu

Brakuje jednej aplikacji:
AT (AlkoTur) dla milosnikow pieszych wedrowek.
punkt A - wyjscie z hybla
punkt B - dotarcie do monopolu
punkt C - powrot do punktu A,ewentualnie dalszy marsz do miasta.
Korzystanie z apki,zalezy od prywatnych mozliwosci i zdrowia zainteresowanych
p/s:
AT jest kompatybilna z innymi apkami:
- mozna posluchac spiewu kolegow
- znalezc miejsce do kimania
- pokazuje darmowy nr. ostatniej pomocy

Opisałaś dokładnie plan piątkowych zajęć sezonowców zamieszkujących hybel 35m w 4-ech. Często tak spędzasz weekend?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok