Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Turystyka przyszłości? Norweska gmina zapewnia nocleg w zamian za sprzątanie śmieci

Monika Pianowska

19 lutego 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Turystyka przyszłości? Norweska gmina zapewnia nocleg w zamian za sprzątanie śmieci

Położona w okręgu Nordland Træna to jedna z najmniejszych norweskich gmin. stock.adobe.com/licencja standardowa

Co byście powiedzieli na letni weekend spędzony na idyllicznej wyspie na północy Norwegii za darmo? Teraz taką możliwość oferuje gmina Træna. Warunek stanowi jednak chęć zostania turystą wolontariuszem, który pomoże lokalnym zapaleńcom posprzątać plażę.
Położona w okręgu Nordland Træna to jedna z najmniejszych – jak utrzymują jej mieszkańcy – najpiękniejszych norweskich gmin. Turystyka na wyspach rozwija się, ale osobom za nią odpowiedzialnym zależy na jednoczesnym zachowaniu równowagi. Dlatego lokalne władze i właściciele obiektów noclegowych postanowili zrealizować program pilotażowy, w ramach którego przetestują tzw. dugnadsturisme (turystykę połączoną z czynem społecznym).

Nocleg za sprzątanie

W ciągu dwóch weekendów (2-4 czerwca oraz 8-10 września) jako turyści, którzy charytatywnie oczyszczą wybrzeże i lokalne szlaki, będzie mogło się sprawdzić po osiem osób. W zamian za darmowe zakwaterowanie na wyspie Sanna uczestnicy akcji będą musieli spędzić łącznie około 10-15 godzin na pomocy w sprzątaniu okolicy ze śmieci. Nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza, ale przyda się zdolność do pracy fizycznej w trudnym terenie.

Dugnad to tzw. czyn społeczny, w ramach którego odbywa się np. sprzątanie osiedla czy pomoc sąsiedzka. Wiosną spółdzielnie mieszkaniowe często organizują tego typu prace polegające na oczyszczeniu terenów zewnętrznych lub pracach konserwacyjnych, które jednocześnie integrują mieszkańców.

Wolontariusze zamieszkają w domkach House by the Sea, które łącznie dysponują ośmioma miejscami noclegowymi. Prace w Sannie będą się odbywać w soboty i niedziele, zaś w piątki wieczorem na gości będzie czekała kolacja powitalna. Koszty dojazdu i wyżywienia (oprócz obiadów) trzeba jednak pokryć we własnym zakresie.

Na wzór Wysp Owczych

Projekt pilotażowy jest inspirowany programem „Closed for mainanance” z Wysp Owczych, a jego inicjatorami są House by the Sea i Træna365. Właścicielem domków jest Trygve Sunde Kolderup, który sam był turystą-wolontariuszem, teraz zaprasza do udziału w akcji w gmine Træna. Jak mówi na łamach NRK, chodzi o wniesienie pozytywnego wkładu w rozówj wyspy jako odwiedzający.
W 2019 roku firma Visit Faroe Islands ogłosiła swój pierwszy projekt, w ramach którego zaprosiła 100 osób na weekend wolontariatu. Następnie organizatorzy otrzymali ponad 3000 wniosków. Od tego czasu zrealizowali 36 takich projektów wolontariackich. Światowe Forum Ekonomiczne uznało kampanię za jedną z dziesięciu najbardziej innowacyjnych inicjatyw dla planety w 2019 roku.
Norweskie wyspy są narażone na zalew śmieci nie tylko przez turystykę, ale i przemysł morski. Na zdjęciu widok z okolic wyspy Sanna.

Norweskie wyspy są narażone na zalew śmieci nie tylko przez turystykę, ale i przemysł morski. Na zdjęciu widok z okolic wyspy Sanna.stock.adobe.com/licencja standardowa

Gmina Træna otrzymała łącznie 225 tys. koron od Urzędu ds. Ochrony Środowiska, Fundacji Hurtigruten i Funduszu Środowiskowego Izby Handlowej, które zostaną wykorzystane na ochronę przyrody w gminie wyspy. Dyrektor ds. komunikacji w gminie Træna, Torild Fogelberg Hansen, popiera projekt turystycznego dugnadu i uważa, że dobrze czasem, zamiast oglądać zabytki, zanurzyć się w lokalną kulturę i pomóc społeczności zadbać o środowisko.

Nie tylko turystyka

Norweskie wyspy są narażone na zalew śmieci nie tylko przez turystykę, ale i przemysł morski. Froan, jeden z największych rezerwatów nadmorskich w Skandynawii, to żywy przykład tego problemu. Prądy przybrzeżne powodują, że fale nieustannie wyrzucają na brzeg archipelagu odpady z tworzyw sztucznych. Niektóre z pobranych z Froan próbek gleby w 70 proc. składały się z plastiku, podają badania z 2021 roku.
W 2017 roku rozpoczęła się akcja oczyszczania archipelagu, w tym wyspy Mausund. Od tamtej pory badaczom i wolontariuszom udało się zebrać 5,5 miliona litrów odpadów morskich i 14 200 kilogramów ropy i płynnych chemikaliów. Dotąd poza ekipą z uniwersytetu NTNU w pracach wzięło udział 1500 osób.
Źródła: housebythesea.no, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok