Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Tunel albo kolejka jako atrakcje turystyczne? Oto najdziwniejsze miejsca, które warto odwiedzić Turystyka
Hanna Jelec 14 lipca 2018
08:00

Tunel albo kolejka jako atrakcje turystyczne? Oto najdziwniejsze miejsca, które warto odwiedzić

Skomentuj
Fløibanen wwozi turystów na szczyt, z którego roztaczają się niezapomniane widoki. www.flickr.com/jakecaptive/ fot. Jacob Bøtter/ CC BY 2.0
Ultraszybka kolejka, najpiękniejszy i najdłuższy tunel w kraju fiordów, miecze wykute w skale i statua wolności w… norweskiej wiosce. Prezentujemy 4 miejsca, które spokojnie można wpisać na mapę „dziwactw Norwegii”. Byliście tam kiedyś?

Fløibanen Funicular

Bezkres norweskich wód, malownicze fiordy i wyciąg dla turystów zaprojektowany jeszcze w…1895 roku – czy jest lepszy sposób, by zwiedzić okolice Bergen? Słynne wagoniki linowo-terenowe Fløibanen Funicular od lat oferują turystom szybką wycieczkę na strategiczny punktu widokowy: wierzchołek góry Fløyen.

To właśnie stąd ujrzymy przepiękną panoramę. Widoki są niezapomniane, a wycieczka niezwykle szybka. Zmodernizowane w 2002 r. wagony wznoszą się na szczyt w niecałe 7 minut, a każdy z nich pomieści około 80 żądnych wrażeń pasażerów.
Reklama

Lærdalstunnelen

Łączący Laerdal z Aurland Lærdalstunnelen zaimponuje wszystkim turystom. Konstrukcja łącząca miasta w zachodniej Norwegii liczy sobie aż 24,5 km. Sama budowa Lærdalstunnelen trwała 5 lat, a prace udało się ukończyć w 2000 r.

Oprócz imponujących rozmiarów tunel w Lærdal słynie także z ciekawych rozwiązań architektonicznych. To pierwsza tego typu konstrukcja z wentylatorami powietrza w postaci dwóch ogromnych wiatraków z filtrami mierzącymi poziom zanieczyszczeń i uruchamiającymi zasysanie dymu przez dwukilometrowy komin w razie pożaru. 

Architekci zadbali także o dobre samopoczucie kierowców. Przez około 20 minut jazdy (średni czas przejazdu przez tunel) czujemy się, jak gdybyśmy znajdowali się na świeżym powietrzu. To zasługa specjalnego oświetlenia imitującego światło dzienne. Żółte i niebieskie lampy mają kojarzyć się ze świtem i „rozbudzić” kierowców.  

Najciekawszym aspektem jest jednak stosunek samych Norwegów do nietypowej konstrukcji. Okazuje się, że pieczary Lærdalstunnelen od kilku lat są miejscem na tyle ciekawym, by organizować tam wspólny odpoczynek od długiej jazdy. Zdarza się, że mieszkańcy kraju fiordów celowo organizują tam spotkania towarzyskie, a co bardziej pomysłowi Norwegowie decydują się nawet na… sesję ślubną w pieczarach tunelu.
Najdziwniejsze miejsca, które warto odwiedzić w Norwegii MN

Miecz wykuty w skałach

Ten monumentalny pomnik to dla wielu znak rozpoznawczy Stavanger. Norweska nazwa Sverd i fjell mówi sama za siebie – miecze wyglądają, jak gdyby były pozostałością stojącej tam niegdyś góry. W rzeczywistości rzeźba jest ponad 10-metrowym pomnikiem na cześć historycznej bitwy pod Hafrsfjord (872 r.). I… kolejnym punktem do zrobienia niezapomnianych zdjęć!

Statua Wolności w Visnes

Zastanawiacie się, skąd replika monumentalnej rzeźby wzięła się w… małej norweskiej wsi? To właśnie tu w latach 1865-1972 wydobywano miedź, a wioska – choć licząca tylko 600 mieszkańców – miała prawdziwy powód do dumy. Okazuje się, że to właśnie kopalnia w Visnes dostarczyła materiały do budowy oryginalnego dzieła, z którym to wiąże się kolejna ciekawostka: początkowo pomnik miał trafić do Egiptu jako podarunek od Francuzów. Niestety, ówczesne władze kraju pogardziły prezentem, a cała operacja okazała się dość kosztowna. Z tego względu Francuzi postanowili oddać Statuę w amerykańskie ręce. Niemniej jednak – gdyby nie miedź z Visnes, być może o żadnym symbolu wolności nie byłoby nawet mowy!
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas