Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Śladem norweskiego ruchu oporu: nowa trasa dla miłośników wędrówek i historii

Natalia Szitenhelm-Smeja

30 lipca 2022 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Śladem norweskiego ruchu oporu: nowa trasa dla miłośników wędrówek i historii

W trakcie wędrówki można więc poznać zarówno historię walk norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, jak i podziwiać piękno przyrody. Marius Dalseg/DNT

To gratka dla miłośników odkrywania historii. Pod koniec II wojny światowej trzech mężczyzn ukrywało się w Tafjordfjella przez prawie rok, aby przeprowadzić akcję sabotażową. Teraz można podążać ich śladem dzięki nowo otwartej trasie Fieldfare.
6 sierpnia w Tafjordfjella dla amatorów wędrówek swoje podwoje otwiera trasa Fieldfare, która poprowadzi ich do kryjówki trzech członków norweskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej: Joachima Rønneberga, Birgera Strømsheima i Olafa Aarsæthera. Mężczyźni ukrywali się w maleńkiej chatce pod skalnym klifem, by przygotować akcję sabotażową, tzw. operację Fieldfare, od której wzięła się nazwa szlaku, wymierzoną w niemiecki szlak komunikacyjny.
Trzech członków norweskiego ruchu oporu wysadziło w styczniu 1945 most kolejowy Stuguflottbrue, co wstrzymało niemieckie transporty na ok. 19 dni.

Trzech członków norweskiego ruchu oporu wysadziło w styczniu 1945 most kolejowy Stuguflottbrue, co wstrzymało niemieckie transporty na ok. 19 dni. Źródło: wikimedia.org/DNT Sunnmøre/CC-BY-SA-3.0

Kryjówka w sercu Tafjordfjella

Trasa biegnie z Zakariasvatnet w Tafjord do Reindalseter, przez Rønnebergråsa w Hulderkoppen, do Veltdalen i Fieldfarehytta. W Veltdalen znajduje się małe muzeum poświęcone pracom związanym z rozbudową energetyki w latach dwudziestych XX wieku. W tym muzeum wyeksponowano również przedmioty wykorzystywane podczas operacji Fieldfare. W trakcie wędrówki można więc poznać zarówno historię walk norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, jak i podziwiać piękno przyrody.
Wędrowcy zobaczą też główną atrakcję trasy Fieldfare, czyli chatę, w której ukrywali się Norwegowie w okresie II wojny światowej.

Wędrowcy zobaczą też główną atrakcję trasy Fieldfare, czyli chatę, w której ukrywali się Norwegowie w okresie II wojny światowej. Źródło: Foto: Marius Dalseg/DNT

Joachim Rønneberg w Fieldfarehytta już po wojnie, 1946

Joachim Rønneberg w Fieldfarehytta już po wojnie, 1946 Źródło: wikimedia.org/Inger M. Myklebust/CC-BY-SA-3.0

Wymagająca wędrówka

Serwis UT.no, prowadzony przez Norweskie Towarzystwo Turystyczne, podaje, że odcinek mierzy trochę ponad 30 km. Jego pokonanie zajmie ok. 4 dni, a trasę określa się jako wymagającą. Przenocować można w dwóch schroniskach prowadzonych przez Towarzystwo Turystyczne, jednak miejsca należy rezerwować wcześniej.
Na ut.no znajdują się szczegółowe informacje na temat trasy, a także lokalizacji noclegów na danym odcinku.
Trasa biegnie przez Tafjordfjella.

Trasa biegnie przez Tafjordfjella. Źródło: Foto: Marius Dalseg/Den Norske Turistforening/materiały prasowe

DNT
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok