Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Turystyka

Piękniej, chłodniej i... taniej? Norwegia spodziewa się rekordowej liczby turystów latem 2024

Monika Pianowska

08 czerwca 2024 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Piękniej, chłodniej i... taniej? Norwegia spodziewa się rekordowej liczby turystów latem 2024

Około jedna na cztery firmy ma więcej rezerwacji od turystów zagranicznych w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweska branża turystyczna przygotowuje się obecnie na najwyższą w historii liczbę zagranicznych gości. Poza tym, że przyjezdnych nadal kusi różnorodna przyroda kraju fiordów, Norwegia uchodzi za coraz bardziej atrakcyjne miejsce na spędzenie letnich wakacji z uwagi na panujące tam łagodne w skali Europy temperatury. Wśród czynników przyciągających turystów zaczął dodatkowo wyróżniać się ten finansowy: słaba norweska waluta.
Właściciele hoteli zauważają, że gości pojawiają się liczniej, zostają na dłużej i wydają więcej pieniędzy nie tylko na nocleg, lecz także na lokalne atrakcje i kuchnię. Odwiedzający przykładowo Lofoty pochodzą głównie z takich krajów jak Belgia, Francja, Szwajcaria, Niemcy i Hiszpania. Firmy są przekonane, że kurs walutowy ma na to wpływ.

Hotele przeżywają boom

Wśród spółek członkowskich NHO Reiseliv 7 na 10 zgłasza niezmienione lub większe rezerwacje z zagranicy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Potwierdza to również Kristin Krohn Devold, dyrektor zarządzająca organizacji.
– W 2019 r. odbyło się 11 mln noclegów zagranicznych gości w obiektach komercyjnych, tj. hotelach i kempingach. W 2023 roku podobnie, dlatego w tym roku spodziewamy się przekroczyć tę liczbę – mówi na łamach TV 2.
Zagraniczni turyści mają Norwegię na celowniku ​​między innymi przez ekstremalne warunki pogodowe panujące w innych regionach.

Zagraniczni turyści mają Norwegię na celowniku ​​między innymi przez ekstremalne warunki pogodowe panujące w innych regionach.Źródło: Fot. Pexels

Devold twierdzi, że około jedna na cztery firmy członkowskie ma więcej rezerwacji od turystów zagranicznych w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Uważa, że ​​sytuacja korony norweskiej sprawi, że w tym roku do Norwegii przyjedzie więcej osób z innych krajów niż zwykle. Jednocześnie podkreśla, że Norwegia jest „wielkim i różnorodnym krajem”, który ma wiele do zaoferowania różnym typom turystów.
Aase Marthe Horrigmo z Innovation Norge dodaje, że ​​zagraniczni turyści mają Norwegię na celowniku ​​między innymi przez wzrost cen, nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej i ekstremalne warunki pogodowe panujące w innych regionach.

Na to czekała branża?

Specjalista ds. stóp procentowych i strategii walutowej Nils Kristian Knudsen z Handelsbanken twierdzi, że kurs wymiany korony ogromnie się osłabił w ciągu ostatniej dekady. – W porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat można powiedzieć, że Norwegia ma teraz 30-proc. rabat. Biorąc pod uwagę kurs wymiany, podróże do Norwegii stały się znacznie tańsze – mówi.
Knudsen przypomina, że ​​kurs korony norweskiej zaczął się psuć dopiero w 2013 roku w związku ze spadkiem cen ropy. W trakcie pandemii i po niej waluta uległa dalszemu osłabieniu.
Choć jest to zła wiadomość dla kochających podróże mieszkańców Norwegii, którzy chcą przeżyć udane wakacje za granicą, sama norweska branża turystyczna powinna na tym skorzystać.
Źródła: NRK, TV2, NHO reiseliv
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Martin19

08-06-2024 12:21

W tym roku będzie ogrom turystów .. korona taniutka jak barszcz ..0.37 .Duńczycy Niemcy Holendrzy i juz Polacy będą okupować .. tani wypad na rybki

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok