Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Które kraje utrzymują jeszcze pandemiczne restrykcje? Podróże po Europie latem 2022

Monika Pianowska

09 lipca 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Które kraje utrzymują jeszcze pandemiczne restrykcje? Podróże po Europie latem 2022

Europejska turystyka wraca do poziomu sprzed 2020 roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Chociaż według czerwcowej mapy zakażeń i statystyk Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w wielu krajach Starego Kontynentu wciąż odnotowuje się wysoki odsetek zachorowań na covid-19, większość państw Europy zniosła ograniczenia w podróżowaniu po pandemii.
Europejska turystyka wraca do poziomu sprzed 2020 roku, przewaga granic została otwarta i nawet od osób nieposiadających certyfikatu szczepień nie wymaga się testu na koronawirusa. Wciąż jednak istnieją pewne obostrzenia, jak obowiązek noszenia maseczek zakrywających nos i usta. Gdzie, wybierając się na wakacje w Europie, się na nie natkniecie? Oto aktualna lista.

Tu granice są otwarte

Ostatnio spośród krajów europejskich Estonia, Finlandia i Portugalia zrezygnowały z ograniczeń podróży związanych z covid-19. Restrykcje nie obowiązują od 1 lipca. Obecnie w Europie w 32 państwach nie ma środków kontroli emisji wirusa. To: Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia , Włochy, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
Przyjeżdżając tam, niezależnie od historii szczepień, nie ma potrzeby przedstawiania żadnej dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia podróżnego.

Kraje europejskie, w których obowiązują ograniczenia dotyczące podróży

Francja nadal stosuje różne przepisy dotyczące podróżowania w zależności od tego, czy podróżni zostali zaszczepieni, czy nie. Obywatele większości krajów oznaczonych na zielono na mapie infekcji oraz w pełni zaszczepieni mogą wjechać do Francji bez wymogu testowania. Osoby niezaszczepione muszą nadal wykonać test przed wjazdem i okazać wynik ujemny. Mogą to być badania PCR (na mniej niż 72 godziny przed przyjazdem) lub test antygenowy (na mniej niż 48 godzin przed przyjazdem).
Każdy, kto przybywa na Maltę, musi nadal przedstawić świadectwo szczepienia, dokument świadczący o przebyciu choroby lub negatywny wynik testu na covid-19. Na miejscu maseczki należy nosić w samolotach, transporcie publicznym i placówkach medycznych.

Przegląd środków UE i strefy Schengen (czyli również Norwegii) dotyczących podróży, w tym informacje o unijnym cyfrowym certyfikacie COVID, jest dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Na mapie trzy kolory (czerwony, pomarańczowy i zielony) oznaczają obszary wysokiego, średniego i niskiego ryzyka zakażenia koronawirusem. W przypadku szarych dostępne są niewystarczające dane.

W Holandii wciąż obowiązuje zakaz wjazdu dla wszystkich podróżnych przybywających spoza UE/strefy Schengen, z wyjątkiem tych, którzy mogą udowodnić, że są zaszczepieni lub mogą pokazać zaświadczenie o wyzdrowieniu lub przybywają z listy tzw. bezpiecznych krajów.
Hiszpania niedawno zrezygnowała z wymogu okazania przez podróżnych przybywających z obszaru UE/Schengen dokumentów dotyczących ich statusu szczepienia na covid-19. Jednak osoby spoza regionu UE/EOG muszą przedstawić dowód szczepienia, wyzdrowienia lub ujemny wynik testu — albo PCR wykonany w ciągu 72 godzin, albo antygen pobrany w ciągu 48 godzin. Oznacza to, że Hiszpania jest otwarta dla nieszczepionych podróżnych, pod warunkiem, że się przetestują.
Przegląd środków UE i strefy Schengen udostępnia Komisja Europejska.

Przegląd środków UE i strefy Schengen udostępnia Komisja Europejska. stock.adobe.com/licencja standardowa

Podróżni przybywający z krajów z zielonej listy do Monako muszą przedstawić dowód pełnego szczepienia, negatywny wynik testu PCR lub antygenowego z ostatnich 24 godzin lub dowód powrotu do zdrowia po covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Maseczka czasem wymagana

Jeśli chodzi o lokalne wymogi, wciąż należy nosić maseczkę, podróżując transportem publicznym na Cyprze, we Włoszech, w Portugalii, na Słowenii i w Austrii (gdzie także zakłada się ją w aptece), a w Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz na Węgrzech, odwiedzając placówki medyczne. Podobnie w Hiszpanii, Grecji, San Marino, Wielkiej Brytanii i Macedonii Północnej usta i nos zasłania się w środkach transportu publicznego i przychodniach czy szpitalach. W Czarnogórze masek wymaga się w zamkniętych przestrzeniach publicznych i pojazdach, w tym w taksówkach.

Źródła: reopen.europa.eu, ECDC, euronews.com, Forbes
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok