Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

„Za tętniące życiem centrum”. To najbardziej atrakcyjne miasto w Norwegii

Natalia Szitenhelm-Smeja

28 maja 2022 17:50

Udostępnij
na Facebooku
„Za tętniące życiem centrum”. To najbardziej atrakcyjne miasto w Norwegii

Kapituła jury doceniła zwycięzcę przede wszystkim za wkład w rozwój centrum miasta/zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa/Grim

Tegoroczną nagrodę dla „najbardziej atrakcyjnego miasta w Norwegii” otrzymuje Sandnes. Miasto leżące w okręgu Rogaland doceniono za wieloletnią pracę nad rozwojem przestrzeni miejskiej, inicjatywy kulturalne, a także zagospodarowanie opuszczonych terenów portowych.
Reklama
Ministerstwo Samorządu Terytorialnego państwową nagrodę Najbardziej Atrakcyjnego Miasta w Norwegii przyznaje od 2015 roku. W 2022 tytułem może pochwalić się Sandnes, które pokonało pozostałych finalistów: Harstad (Troms og Finnmark) i Bryne (Rogaland).

Rozwój słowo klucz

W tym roku kapituła jury doceniła zwycięzcę przede wszystkim za wkład w rozwój centrum miasta. - Usługi zlokalizowane w centrum miasta, inicjatywy kulturalne, nowe dzielnice w opuszczonych terenach portowych i Ruten, jedna z najlepszych nowych przestrzeni miejskich w Norwegii, pokazują, że Sandnes odnosi sukcesy w swoich pracach na rzecz rozwoju urbanistycznego - uzasadnia werdykt Alexandria Algard, przewodnicząca jury, cytowana w komunikacie prasowym.
Ruten znajduje się w centrum Sandnes. To przestrzeń miejska, gdzie znajduje się skatepark i plac zabaw, posadzono tutaj drzewa i kwiaty. To miejsce, gdzie mogą odbywać się koncerty czy inne imprezy plenerowe dla mieszkańców. Prace nad Ruten, wchodzącym w skład projektu „Lysning” biura architektów Space Group/Superunion, ukończono wiosną 2021.

Ruten znajduje się w centrum Sandnes. To przestrzeń miejska, gdzie znajduje się skatepark i plac zabaw, posadzono tutaj drzewa i kwiaty. To miejsce, gdzie mogą odbywać się koncerty czy inne imprezy plenerowe dla mieszkańców. Prace nad Ruten, wchodzącym w skład projektu „Lysning” biura architektów Space Group/Superunion, ukończono wiosną 2021. screenshot Spacegroup

Włodarze Sandnes, jak podkreśla jury, wykonali ogromną pracę, by przywrócić tętniące życiem i atrakcyjne dla mieszkańców centrum. Tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu “Sandnes weszło w epokę naftową z dużym wzrostem liczby ludności na przestrzeni wielu lat, a osadnictwo w gminie, oparte na dojazdach samochodami, doprowadziło do niekontrolowanego rozrostu miasta, podczas gdy rozwój centrum uległ stagnacji”. Podjęto więc wysiłek, by walczyć z eksurbanizacją, inaczej „rozlewaniem się miasta” na tereny przyległe (z ang. urban sprawl). To problem wielu współczesnych miast wynikający z rosnącego zaludnienia. Obszary miejskie poszerzają się o przedmieścia, gdzie ludzie migrują, by się osiedlić. Prowadzi to m.in. do pustoszenia zabudowy śródmieścia i depopulacji centrum.

Nagroda Najbardziej Atrakcyjnego Miasta w Norwegii - przyznawana gminie lub innym podmiotom, które zaangażowały siły publiczne, prywatne i wolontariackie w planowanie i wdrażanie środków, by ​​poprawić jakość życia w mieście. Podkreśla i nagradza innowacyjne środki, strategie i formy współpracy, które promują lepsze środowisko, zdrowie i warunki życia w miastach oraz ułatwiają dobre użytkowanie gruntów i przyjazny dla środowiska transport i wykorzystanie energii.

W poprzednich latach finalistami zostały: Skien i Porsgrunn (2021), Straumen (2020) czy Bergen (2019).
Kommunal- og distriktsdepartementet, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram