Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

„Budują wspólnotę i redukują stres”. Ogniska remedium na bolączki w Norwegii

Monika Pianowska

12 stycznia 2025 18:09

Udostępnij
na Facebooku
2
„Budują wspólnotę i redukują stres”. Ogniska remedium na bolączki w Norwegii

Mieszkańcy północnej Norwegii są najlepiej obeznani, jeśli chodzi o ogniska. NTB/Norsk Frilufstliv/ Sigurd Stubberud

Ognisko to coś więcej niż tylko ciepło i komfort – to sposób na odpoczynek od codzienności i budowanie więzi społecznych, jak pokazuje nowe badanie Ipsos przeprowadzone na zlecenie Norsk Friluftsliv.
7 na 10 osób uważa, że ​​spotkania przy ognisku sprzyjają budowaniu poczucia wspólnoty. Jest to szczególnie widoczne wśród osób młodych w wieku od 18 do 29 lat, przy czym 50 proc. respondentów w pełni się zgadza, a 28 proc. zgadza się częściowo. Dodatkowo 63 proc. ankietowanych stwierdziło, że siedzenie przy ognisku pomaga im się zrelaksować i zapomnieć o codziennym stresie.

Fach w ręku

W badaniu Ipsos 75 proc. odpowiedziało również, że wie, jak rozpalać ogień i obchodzić się z nim w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Odsetek ten wynosił 81 proc. mężczyzn i 69 proc. kobiet. Mieszkańcy północnej Norwegii są najlepiej obeznani, jeśli chodzi o ogniska – odsetek ten wynosi 84 proc. Na drugim końcu skali znajdują się rezydenci Oslo, gdzie 70 proc. respondentów przyznało, że zna się na ogniskach.

Ogólne wskazówki dotyczące bezpiecznego rozpalania ogniska:

- Należy wziąć pod uwagę ryzyko pożaru lasu i warunki wietrzne.

- Za bezpieczeństwo przeciwpożarowe odpowiada zawsze osoba rozpalająca ogień. Za gaszenie pożaru powinna odpowiadać osoba dorosła i trzeźwa.

- Drewno na opał najlepiej zabrać z domu. Można wykorzystać gałązki znalezione na ziemi, ale nie ścinać świeżych z drzew.

- Ognisko powinno znajdować się z dala od zabudowań i roślinności.

- Nie wolno rozpalać ogniska na skałach i otoczakach. Skała może pęknąć pod wpływem ciepła ognia, powodując trwałe uszkodzenia.

- Pożar nie powinien być większy, niż jest się w stanie opanować i w razie potrzeby ugasić. Trzeba przygotować wodę i inne środki gaśnicze.

- Zabrania się spalania plastiku, materiałów budowlanych i innych śmieci.

- Przed opuszczenia miejsca ogniska ogień powinien być całkowicie wygaszony.
~DSB

Więcej ruchu na łonie natury

2025 jest w Norwegii Rokiem Życia na Świeżym Powietrzu i projekt rozpocznie się 18 stycznia wydarzeniem „Cała Norwegia pali ogniska”. W Sognsvann w Oslo pojawi się następca tronu książę Haakon.
Program ma na celu uczynienie aktywności na świeżym powietrzu bardziej dostępnymi. Przez cały rok lokalne stowarzyszenia i organizacje będą oferować szereg zajęć, takich jak marsze piesze, kursy wiosłowania, szkoła narciarska, zajęcia fitness dla seniorów, szkolenia w zakresie korzystania z map i kompasu i wiele innych.
W dniu otwarcia Roku Życia na Świeżym Powietrzu, 18 stycznia, w całym kraju fiordów odbędzie się ponad 300 otwartych wydarzeń.
Źróddła: NTB. Norsk Friluftsliv, DSB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

13-01-2025 23:52

Z Norwegii napisał:
No ale kiedy te ogniska, skoro przez większość roku jest zakaz i to w tej cieplejszej porze.

No wlasnie teraz. Styczen, luty, marzec nawet...
Po co byl ten komentarz o ogniskach....
Serio? Kup i odal zapalki ty z Norwegii.

Z Norwegii

13-01-2025 09:34

No ale kiedy te ogniska, skoro przez większość roku jest zakaz i to w tej cieplejszej porze.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok