Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

6 najpiękniejszych latarni morskich w Norwegii

Monika Pianowska

22 lipca 2022 11:33

Udostępnij
na Facebooku
6 najpiękniejszych latarni morskich w Norwegii

Lindesnes to latarnia na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Norwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

W 1655 roku na półwyspie Lindesnes, najbardziej wysuniętym na południe krańcu norweskiego lądu, wzniesiono latarnię morską. Był to pierwszy z ponad 200 tego typu obiektów, które przez wieki wysyłały sygnały statkom w Norwegii.
Obecnie wiele z nich jest wyłączona z użytku, a w niektórych latarniach można nawet nocować. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie norweskie latarnie morskie to obiekty warte zobaczenia. Oto subiektywne zestawienie najciekawszych z nich.

Tam wydobywano sól

Saltholmen to powstała w 1882 roku latarnia morska, która znajduje się na małej wyspie około 2 km na południowy wschód od miasta Lillesand w okręgu Agder. Jej nazwa pochodzi od znajdującego się niegdyś na wysepce przemysłu wydobycia soli założonego przez Hansa Nielsena Hauge. Do latarni można dotrzeć tylko łodzią.
Nazwa Saltholmen pochodzi od znajdującego się tam niegdyś przemysłu wydobycia soli założonego przez Hansa Nielsena Hauge.

Nazwa Saltholmen pochodzi od znajdującego się tam niegdyś przemysłu wydobycia soli założonego przez Hansa Nielsena Hauge.wikimedia.org/ fot. Espen Skibbuvollen/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Saltholmen posiada ośmioboczną wieżę z iglicą w narożu, a to rzadko spotykany w Norwegii kształt. Obiekt jest chroniony na mocy ustawy o dziedzictwie kulturowym, a latem jest dostępny dla zwiedzających. Służy również jako miejsce wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy sztuki i koncerty muzyczne. Pierwowzór latarni zamknięto w 1952 roku, a obecna została zbudowana bezpośrednio obok niej.

Kolacja pośrodku fiordu Oslo

W 1874 roku pośrodku Oslofjorden, na południe od półwyspu Bygdøy, powstał ważny punkt orientacyjny dla okolic stołecznej gminy. Przy wejściu do portu otwarto latarnię morską Dyna, wyposażoną w zegar przeciwmgielny. W 1956 roku latarnię zautomatyzowano, zaś w 1992 rezydencja latarnika została przekształcona w unikalną salę konferencyjną.
Latarnia Dyna powstała blisko Oslo w 1874 roku.

Latarnia Dyna powstała blisko Oslo w 1874 roku.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Obecnie Dyna funkcjonuje jako restauracja. Przez większą część roku można w niej organizować kameralne przyjęcia na 20-40 osób. Goście są odbierani pod stołecznego ratzusza i transportowani bezpośrednio na wysepkę. Rejs trwa około 25 minut.

Banknotowa modelka

Wysoka na 31 metrów, pomalowana na czerwono i wpisana na listę chronionych obiektów – znajdująca się na małej skalistej wyspie około 6,5 km na zachód od wyspy Ytre Sula latarnia morska Utvær po raz pierwszy została oświetlona w 1900 r.
Utvær jest najbardziej wysuniętą na zachód latarnią morską w Norwegii.

Utvær jest najbardziej wysuniętą na zachód latarnią morską w Norwegii.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Wyznacza ona linię przejścia między Morzem Północnym a Norweskim. Podczas nalotu w czsie II wojny światowej w 1945 roku została poważnie uszkodzona. Wiele budynków spłonęło, ale zabytkowa wieża została oszczędzona. Latarnia morska Utvær trafiła nawet na banknot o nominale 50 koron.

Zabytek kultury nadmorskiej

Latarnia morska w Alnes została założona w 1852 roku, aby bezpiecznie prowadzić łodzie rybackie do portu małej społeczności na wyspie Godøy przy zachodnim wybrzeżu Norwegii. Została zautomatyzowana w 1982 roku i obecnie jest własnością gminy Giske. Kuchnia i wieża są otwarte dla turystów od maja do października, a w starym domu dozorcy znajdują się kawiarnia i sala, w której wystawiane są dzieła miejscowych artystów.
 Latarnia Alnes znajduje się przy porcie małej społeczności rybackiej na wyspie Godøy.

Latarnia Alnes znajduje się przy porcie małej społeczności rybackiej na wyspie Godøy.stock.adobe.com/licencja standardowa

Latarnia jest objęta ochroną i stanowi reliktem norweskiej kultury nadmorskiej. Wewnątrz wieży Alnes  znajduje się również małe muzeum historyczne. Poza tym, że na miejscu można cieszyć się ekscytującymi wystawami historycznymi, do dysozycji są także lokalne pamiątki i rękodzieło.

Dbają o nią przyjaciele

Filtvet to latarnia przybrzeżna w gminie Hurum w okręgu Viken. Została założona w 1840 roku, a w 1997 roku została wpisana na listę obiektów chronionych.
W 1916 roku Filtvet stała się pierwszą zelektryfikowaną latarnią morską w Oslofjordzie.

W 1916 roku Filtvet stała się pierwszą zelektryfikowaną latarnią morską w Oslofjordzie.snl.no/ zen whisk. https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/deed.no

Stara latarnia morska została zabezpieczona w 1997 r., a w 1999 r. kupiona przez gminę Asker po utworzeniu rok wcześniej stowarzyszenia Filtvet Fyrs venner, które w porozumieniu z gminą obsługuje i utrzymuje stację latarni morskiej. Stowarzyszenie organizuje m.in. koncerty i wystawy w Filvet.
Lindesnes jest najstarszą latarnią morską w Norwegii i jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe w kraju fiordów. Jej początki sięgają 1656 roku i została uznana za narodowe muzeum latarni morskich. Hala pod latarnią mieści kino, wystawy i kawiarnię. W skład kompleksu wchodzą również sklep muzealny, restauracja i galeria.
Jako jedyni w kraju, w Lindesnes nadaj pracują dwaj latarnicy.

Jako jedyni w kraju, w Lindesnes nadaj pracują dwaj latarnicy.stock.adobe.com/licencja standardowa

W czasie II wojny światowej przejęli ją Niemcy. Był to dla nich ważny punkt obserwacyjny, dlatego zbudowali tam małą fortecę z czterema działami. W latach 50. stację latarni zelektryfikowano.
Latarnia Lindesnes jest własnością Norweskiej Administracji Wybrzeża i nadal działa. Jest to również muzeum prowadzone przez fundację non-profit Lindesnes Lighthouse Museum Foundation.
Źródła: Visit Norway, Visit Oslo, snl.no, Tripadvisor, dynafyr.no, fjordnorway.com
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram