Trwają rozliczenia podatków w Norwegii Trwają rozliczenia podatków w Norwegii
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Finanse i kredyty

Banknoty z nominałem 1000 koron straciły ważność. Nie są już środkiem płatniczym

Monika Pianowska

16 listopada 2020 12:36

Udostępnij
na Facebooku
1

Wprowadzenie do obiegu nominału 1000 koron na banknocie z nowym designem było ostatnim etapem wymiany norweskiej waluty, który rozpoczął się w 2017 roku. /flickr.com/ Norges Bank/ fot. Nils S. Aasheim/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

14 listopada upłynął termin wykorzystania starych banknotów o nominale 1000 koron. Dokładnie rok po pojawieniu się w obiegu nowych banknotów te z wizerunkiem Edwarda Muncha stały się nieważne jako środek płatniczy. Kto przed tą datą nie zdążył wydać starych pieniędzy, wciąż ma szansę je wymienić, jednak tylko za pośrednictwem banku.
Według Centralnego Banku Norwegii pod koniec października mieszkańcy kraju fiordów mieli w portfelach łącznie jeszcze 4,7 miliona starych banknotów o wartości 1000 koron. Chociaż nie można już za nie zrobić zakupów, ich posiadacze mają 10 lat na ich wymianę na nowe nominały.

Wciąż nie wymieniono ponad 4 milionów sztuk

Zwykle banknoty, których ważność wygasła, można wymienić osobiście w placówkach bankowych, jednak odmówić usługi nie może jedynie bank centralny. Pewność, że pieniądze ze starym wzorem zostaną wymienione na najnowsze korony, ich posiadacz miałby w oddziałach Norges Banku w Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim i Tromsø. Obecnie jednak, z związku z epidemią koronawirusa, punkty te są zamknięte i nie można skorzystać z takiej możliwości stacjonarnie. Placówki przyjmują zatem zlecenia wymiany wyłącznie pocztą.
W tym celu należy wydrukować formularz wymiany przedawnionych banknotów i monet ze strony internetowej Norges Bank, wypełnić go i umieścić wraz z pieniędzmi w zaadresowanej na konkretny oddział kopercie. Wymiana banknotów najnowszej generacji jest bezpłatna. W przypadku starszych banknotów zostanie doliczona opłata.
Włączając pieniądze o nominale 1000 koron, które właśnie straciły ważność, w skarbonkach mieszkańców Norwegii znajdują się obecnie wygasłe banknoty o łącznej wartości 8,9 miliarda koron. Według Norges Bank oznacza to, że połowa z 50-koronowych istniejących banknotów nadal jest starego typu, natomiast te o nominale 100 koron stanowią 33 proc. puli, 200 koron 15 proc., 500 – 11 proc., a 1000-koronowe banknoty 55 proc.
Banknot 1000 koron jest utrzymany w fioletowej kolorystyce i widnieje na nim obraz wzburzonego morza.

Banknot 1000 koron jest utrzymany w fioletowej kolorystyce i widnieje na nim obraz wzburzonego morza. /flickr.com/ Norges Bank// https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Motyw morza i bezpieczeństwo

Wprowadzenie do obiegu nominału 1000 koron na banknocie z nowym designem było ostatnim etapem wymiany norweskiej waluty, który rozpoczął się w 2017 roku. Stare wersje banknotów zastąpiły ich przede wszystkim bezpieczniejsze wersje. Norges Bank wprowadził ulepszone metody zapewniające ochronę przed fałszerstwami i łatwiejsze rozpoznanie podróbek.
Ponadto wzory nowych banknotów zyskały wspólny mianownik: motywy marynistyczne, z którymi łączy się norweska kultura i historia. Na mniejszych nominałach znajdują się m.in. latarnia morska, dorsz czy łódź wikińska. Banknot 1000-koronowy jest natomiast utrzymany w fioletowej kolorystyce i widnieje na nim obraz wzburzonego morza.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram